Egzersiz sıklığı

Yayın tarihi: 14.08.2006

Egzersiz sıklığı

 

Haftada en az 3 gün egzersize devam etmek gerekmektedir. Daha az sayıda yapıldığında kilo verme açısından pek etkili olmamaktadır. Haftada 5 gün yapıldığında daha da etkili olmaktadır. Esas olan devamlılıktır!

Egzersiz şekli, kişinin özel durumuna göre seçilir. Örneğin ortopedik bir rahatsızlıktan dolayı dizinize fazla yüklenemiyorsanız kondisyon bisikletini seçebilirsiniz. Kilo fazlalığının yanında başka bir sağlık sorununuz varsa, özel durumunuza uygun bir egzersiz şekli belirlemek için mutlaka hekiminize danışmanız gerekmektedir. Egzersize başlamadan önce mutlaka ısınma hareketleri yapmanız önerilir. Egzersizden sonra aynı şekilde önce soğuma, ardından da gevşeme hareketleri yapılmalıdır.

 

 

Egzersiz nabzı

220-yaşın % 60-70’ına örnek:

Yaşınız 40 ise, 220-40=180. Bunun yüzde 60’ı 108 eder (%70’i ise 116 etmektedir). Bu örnekte egzersiz nabzı dakikada 108 ile 126 arasında olmalıdır. Nabzı devamlı gösteren saatlerden tedarik edebilirseniz, işiniz daha da kolaylaşır. Başka bir ipucu ise nefesinizdir. Tavsiye ettiğimiz nabız hızlarında soluk soluğa kalmamanız gerekmektedir. Burada anlatıldığı şekilde egzersiz yaparsanız vücudunuz öncelikle yağları tüketecektir.

 

SIKÇA SORULAN SORULAR

 

En uygun egzersiz zamanı nedir?

• Genelde bu kişiden kişiye farklık gösterebilir. Çevre şartlarına göre hareket etmeniz yararlıdır. Yazları, güneşin etkisinin azaldığı saatleri tercih etmeniz daha uygundur. Egzersiz alışkanlığını yerleştirmek için hep aynı saatlerde egzersiz yapmanız önerilir.

Spor sırasında su içebilir miyim?

• Sıcak havalarda egzersizden 30 dakika önce bir bardak su içebilirsiniz. Egzersiz süreniz uzadıkça her 15-20 dakikada tekrar bir bardak su içmelisiniz.

Aç karnına yapılan egzersizlerin daha etkili olduğu söyleniyor. Son yemekten ne kadar sonra egzersiz yapmalıyız?

• Egzersizler yemekten yaklaşık 1.5 saat sonra yapılmalıdır.

Başlangıçta 20 dakika egzersize devam edemiyorum. Ne yapmalıyım?

• Egzersize uyum döneminde önerilen sürelere uymak zor olabilir. Bu dönemde 5-10 dakikada bir ara verebilirsiniz. Kas-iskelet sisteminin uyumu biraz zaman isteyebilir. Ancak en geç bir ay içinde 20 dakika kesintisiz egzersiz yapacak duruma gelmelisiniz. Bundan sonra süreyi yavaş yavaş önce 30 ve sonra 40 dakikaya çıkarabilirsiniz.

Çok fazla terlemek için sıkı spor kıyafetleri tercih etmemiz gerekir mi?

• Hayır. Önemli olan çevre şartlarına uygun rahat ve teri emen giysileri tercih etmenizdir. Giysiler vücudunuzda fazla sürtünmeye yol açacak kadar sıkı olmamalıdır.

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler