Obezite ve Diyabet İlişkisi

Yayın tarihi: 14.08.2006

Obezite ve diyabet ilişkisi

 

Obezite ile diyabet arasındaki ilişki yüzyıllardan beri bilinmektedir. Gerçekten de Hindu hekimler yaşlı, fazla kilolu ve fazla miktarda tatlı idrar çıkaran hastaları etkileyen bir sendromdan söz etmişlerdir.

 

Genel olarak, obezite Tip 2 diyabetin en önemli tıbbi sonucudur. Çünkü sık olarak rastlandığı gibi bireyde yaygın hasar oluşturur. Bütün dünyada var olduğu tahmin edilen 110 milyon diyabetik hastanın      % 80-85’i bu grupta yer almaktadır. 2010 yılında bu sayının 180 milyona ulaşması beklenmektedir. Obezite, diyabetin başarılı ve uzun süreli tedavisinde en önemli engel olmaya devam etmektedir. Bu temele dayanarak, obezite tüm dünyada diyabete yönelik sağlık hizmetinde en önemli sorundur.

Birçok çalışma, Tip 2 diyabete fazla kilolu kişilerde daha sık rastlandığını ve daha da önemlisi, hastalığın gelişme riskinin, BKİ ya da ‘ideal’ vücut ağırlığının yüzdesi olarak ölçülen yağ kitlesindeki artışa paralel olarak arttığını doğrulamıştır.

Elli bin Kuzey Amerikalı erkeği içeren kapsamlı bir araştırma, obezitenin diyabetojenik tehlikesini oldukça açıkça göstermiştir. Çalışma ayrıca,   21 yaşından sonraki ağırlık artışının, diyabet gelişme riskini tutarlı olarak artırdığını ve bu yaşta BKİ’nin etkisini güçlendirdiğini göstermiştir.

Yağ dokusunun toplam yükü yanında vücuttaki dağılımı da diyabet gelişimini belirleyicidir. Üst bedeni etkileyen yağ dağılımında diyabet gelişimi daha kolaydır. Üst vücut yarısında yağ birikimi, günümüzde lipid yüksekliği, hipertansiyon, insülinde yükselmeler ve kan şeker regülasyonunda (ayarlarında) bozuklukla seyreden ‘’insülin direnci’’ sendromunun (metabolik sendrom-sendrom X) bir özelliği olarak bilinmektedir. Tersine, armut şeklinde dağılım gösteren obezite, sendrom X ve onun son noktası olan aterosklerotik hastalığa bağlı erken ölüm ile daha zayıf bir ilişki gösterir.

 

Diyabet tedavisinde obezite büyük engel oluşturmakta ve tedavinin başarı oranını düşürmektedir.

 

 

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler