Kilo Enerji Dengesi ya da Patogenez

Yayın tarihi: 14.08.2006

Kilo-enerji dengesi ya da patogenez

 

Obezite patogenezi büyük bölümü ile açıklığa kavuşmamıştır. Vücuda alınan ve sarf edilen kalori arasındaki pozitif dengenin devamlı olması şişmanlamaya sebep olmaktadır. Vücuttaki kilo ve enerji dengesi hipotalamus tarafından kontrol edilmektedir. Ancak bunun üzerinde genetik bir kontrol daha vardır. Hipotalamus genetik etkiyle belirlenen vücut şeklini belli sınırlar içinde korumaya çalışır. Buna set-point denir. Bu nedenle bazı aileler zayıf, bazı aileler şişmandır. Hatta zayıf aile fertlerinde aşırı yemek yemeye rağmen şişman olamama, bazı şişman ailelerde ise az beslenmeye rağmen zayıflayamama olur.

 Ancak set-point değişmez bir ayar değildir, zorlamayla değişebilir. Nitekim farklı çevrelerde yaşayan tek yumurta ikizlerinin farklı kiloda olabilmesi, set-point’in çevre etkisiyle değişmesindendir. Hipotalamusta ventrolateral bölgede (VLH) beslenme alanı, ventromedial bölgede (VMH) ise tokluk alanı vardır. Bu iki merkez birbiriyle ilişkili çalıştığı gibi, aynı zamanda da bir üst merkezin kontrolünde çalışır.

Hipotalamus’ta iştahı kontrol eden temel madde Nöropeptid Y’dir. İştahı açar ve kişiyi beslenmeye yöneltir. Vücutta yağ depolarını yansıtan bir hormon olan leptin ise tokluğu uyarır ve iştahı azaltır.

 

Beslenme ve tokluk alanları hipotalamusta yer alır. İştahın kontrolü de yine bu organ tarafından yapılmaktadır.

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler