Gebelik ve lohusalık

Yayın tarihi: 15.08.2006

Gebelik ve lohusalık

 

Gebeliğin, panik bozukluğu üzerindeki etkisi son derece değişkendir. Gebelik bazı kişilerde panik belirtilerini hiç etkilememekte ya da belirtileri hafifletebilmektedir. Bu durum, bu kadınlara ilaç tedavisinin sonlandırılması şansını vermektedir. Diğer kadınlarda ise panik belirtileri aynen sürmekte ya da alevlenebilmektedir. Bu kadınlarda aktif ilaç tedavisi sürdürülmelidir.

 

Panik bozukluğu olan kadınlarda hamilelik dönemi farklı özelliklerle kendini gösterir. Kimi kadınlar, panik bozukluk belirtiler çok az hissederken kimilerinde bu belirtiler artabilmekte, daha ciddi tablolar yaratabilimektedir.

 

Lohusalık döneminde panik bozukluğu ilaçları

Lohusalık dönemi, panik belirtilerine duyarlılığın arttığı bir dönem olarak göze çarpmaktadır. Hatta panik bozukluğu ilk kez lohusalık döneminde ortaya çıkabilir. Gebelikte kullanım için risk içermeyen hiçbir ilaç bulunmamaktadır. Gebelik döneminde ilaç tedavisini sonlandırma ya da son derece sınırlı uygulama yönünde doğal bir eğilim vardır. Ancak panik belirtileri son derece şiddetli ve inatçı olabilen bazı kadınlarda gebelik ve lohusalık döneminde ilaç tedavisini sürdürmek yeğlenebilir. 

Doktorunuz, gebelikte ilaç kullanımına karar verdiğinde, doğum öncesi psikotrop ilaçlara maruz kalmanın yol açtığı birkaç farklı riski dikkate almaktadır:

1. Organ anomalileri

2. Yeni doğanda toksik etkiler

3. Uzun süreli, nöro-davranışsal etkiler gelişme potansiyeli

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler