Depresyon

Yayın tarihi: 15.08.2006

Depresyon

 

Depresif bireylerin büyük bir bölümünde iştah azalmış olup; buna bağlı olarak kilo yitimi oluşur. Küçük bir bölümünde iştahta artma ve depresyon sürecinde kilo artışı görülür.

 

Depresyon  bir duygudurum bozukluğudur. Hüzün ve üzüntülü olma, depresyonun temel özelliğidir. Kişilerde uykuya dalmakta güçlük ve/veya sık sık uyanma biçiminde bir uyku bozukluğu ile karşılaşılır. Ancak depresif kişilerin % 20-25 kadarında uyku miktarı artmış olup; bu kişiler aşırı uyuduklarından yakınırlar. Depresif bireylerin büyük bir bölümünde iştah azalmış olup; buna bağlı olarak kilo yitimi oluşur. Küçük bir bölümünde iştahta artma ve depresyon sürecinde kilo artışı görülür. Ağız kuruluğu, kabızlık ve adet düzensizliği de bu belirtilere eşlik eder.

Depresif kişiler dikkatlerini bir noktada toplamak ve yeterince sürdürmekte de güçlük çekerler. Konsantrasyondaki bozulmaya bağlı olarak unutkanlıkta bir artış olur. Depresyonda çağırışımlar da yavaşlar. Kişilerin konuşma hızı yavaşlamıştır. Depresif bireyler kendiliklerinden pek konuşmazlar. Depresyon ilgi ve isteklerde azalma oluşturur. Kişilerde günlük işler, cinsel alan, daha önceden severek ve zevk alarak yapılan aktivitelere hatta yaşama karşı bile ilgi ve istek azalır; tamamen ortadan kalkabilir.

Panik bozukluğu olan kişilerin ortalama % 50’sinde, bir dönemde major depresyon ortaya çıkar. Panik atakları ve depresyonun birlikte bulunduğu kişilerde belirtiler daha şiddetli olma eğilimi gösterir ve bireylerin psiko-sosyal işlevselliği daha fazla bozulur. Bu kişiler tedaviye daha az ve daha yavaş yanıt verirler.

 

Hüzünlü ve üzüntülü olma depresyonun temel özelliğidir.

 

 

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler