Aşırı genelleştirme

Yayın tarihi: 15.08.2006

Aşırı genelleştirme

 

Aşırı genelleştirme; herhangi bir durumda hoş olmayan bir şey yaşadığınız için, benzer durumlarda bu kötü yaşantıların daima yineleyeceğini varsaymaktır. Örneğin, toplulukta konuşurken olumsuz bir yaşantınız olmuşsa, artık hiçbir toplulukta kesinlikle başarılı bir konuşma yapamayacağınız sonucuna varabilirsiniz.

İçe dönük konuşmanızda asla, daima, hep, her, hiç, hiç kimse, herkes gibi kelimeleri sıkça kullanıyorsanız aşırı genelleştirmeler yaptığınızı söyleyebiliriz.

“ Dün trafikte yaşadığım panik atağı çok kötüydü. Bir daha asla otomobil kullanamayacağım.”

Sorgulama: Düşündüklerimin gerçekleşme olasılığı nedir? Bunlar geçmişte olmuş muydu?” 

Karşıt düşünceler: “Kısa bir süre araba kullanmaya ara vereyim. Bir süre sonra tekrar araba kullanmak için kendimi yeterince iyi hissedebilirim. Bu ödevi yeterince küçük basamaklara bölersem başarabileceğime inanıyorum. Bununla birlikte geçmişte araba kullanabilmiştim. Bunu tekrar yapabilirim.”

 

Filtre Etme

Filtre etme, bir durumun sadece olumsuz yönünü seçme ve onun üzerinde odaklanmadır. Ancak aynı durumun olumlu yönlerini görmezden gelirsiniz. Bu aslında eleştirel’in önde gelen bir taktiğidir. Eşiniz et, patates ve sebze yemeklerinize, yaptığınız tatlılara övgüler yağdırabilir. Bununla birlikte gelecek sefere salataya daha az tuz koymanızı belirtti diyelim. Sadece bu eleştiri üzerinde odaklanıp, tüm akşam yemeğini bir fiyasko olarak yaşarsanız; filtre etme sürecinin kendinizde ne kadar etkili olduğunu görürsünüz. Aşağıdaki kelimeleri kendi içsel konuşmanızda kullanıyorsanız, filtre etme düzeneği konusunda çok dikkatli olmalısınız.

 

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler