Karın solunumu nasıl yapılır

Yayın tarihi: 15.08.2006

Karın solunumu nasıl yapılır?

 

1. Öncelikle yaşadığınız gerginlik düzeyini kaydediniz. Ardından bir elinizi göğüs kafesinizin sağ altına; karnınızın üzerine yerleştirin.

2. Burnunuzdan yavaş bir şekilde derin bir soluk alın ve sonra aldığınız havayı yapabildiğiniz kadar yavaş verin. Karnınızdan soluk alırsanız eliniz gerçekten yukarı kalkar.

3. Tam ve derin bir soluk aldığınızda bir saniye tutun ve ardından aldığınız havayı hem ağzınızdan hem de burnunuzdan yavaş bir şekilde dışarı verin. Soluğunuzu tam olarak dışarı attığınızdan emin olun. Kollarınızı ve bacaklarınızı bezden bir bebek gibi gevşek bırakın.

4. On kez yavaş ve tam karın solunumu yapın. Soluk alırken dörde (1-2-3-4) kadar yavaşça sayar; ardından yine dörde kadar sayarak soluk verirseniz, yavaş bir şekilde solunum yapmış olursunuz. Her nefes alışınızın sonunda kısa süre duraklamayı unutmayın. İlk soluk verişinizde 10’dan 1’e dek geriye doğru sayınız. Daha sonraki soluk verişlerinizde birer sayı aşağıdan başlayarak geriye doğru sayınız. Bu süreç aşağıda daha basit olarak tanımlanmıştır.

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler