Online Alışveriş

Yayın tarihi: 23.08.2006
Online Alışveriş

Online Alışveriş

 

Artık uzun kasa kuyruklarında beklemeden, park yeri, otopark aramadan, alışveriş merkezlerinin yorucu kalabalığında boğulmadan alışveriş yapmak mümkün. Bilgisayarınızdan sipariş verebilir ve istediğiniz ürünlerin kapınıza teslim edilmesini sağlayabilirsiniz.

 

Birçok insan için alışveriş bir keyiftir. Özellikle kadınlar için alışverişin her zaman çekici bir yanı olmuştur. Fakat insanların hepsi için böyle değil. Genellikle alışverişte geçirilen zaman, yarattığı yorgunluk ve stres insanları bu faaliyetten uzaklaştırıyor. İnternet’ten alışveriş de, alışveriş yorgunları için cazip bir seçenek yaratıyor. Bilgisayarınızdan, hiç yorulmadan, sokaklarda taban tepmeden, uzun kasa kuyruklarında bitap düşmeden alışveriş yapmak istemez misiniz?

 

İnternet’te alışveriş yapmak, gerçek bir markette alışveriş yapmaya benzer özellikler taşır. Aynı marketlerde olduğu gibi web sitelerinde de ürünler gruplar halinde sıralanır. Reyonlardan seçtiğiniz ürünlerle sepetinizi doldurur ve aynı süpermarketlerde olduğu gibi aldıklarınızı hesaplatır, ödeme seçeneklerine karar verir, alışverişi bitirirsiniz. Sanal alışverişin bir başka avantajı da poşetler dolusu ürünü eve taşımaktan kurtulmaktır. Çünkü, sanal market görevlileri alışveriş yaptığınız ürünleri, istediğiniz gün ve saatte kapınıza teslim etmektedirler.Büyük kolaylıklar sağlayan internet’te alışveriş kavramı, e-ticaret diye adlandırılan elektronik ortamda gerçekleştirilen ticaretin alt kavramlarından biri aynı zamanda.

 

E-ALIŞVERİŞ NEDİR?

 

Basit bir tanımlama ile elektronik ticaret mal ve hizmetlerin dijital süreçler yoluyla piyasaya sunum şeklidir. Sanal ortamda gerçekleştirilen bu ticareti tanımlamak için çok sayıda kavram kullanılıyor. Bu kavramlar arasında “Elektronik Ticaret”,“İnternet Alışveriş”, “Elektronik Alışveriş” “Sanal Alışveriş”, “On-line Alışveriş” ve “Net Ekonomi” kavramları da bulunuyor.

 

Sanal sokaklarda...

 

Türk toplumunun İnternet’le tanışması sadece birkaç yıl öncesine dayanmasına rağmen, gerekli olan teknolojik altyapının sürekli gelişmesiyle, İnternet kullanımı ülkemizde de her alanda büyük bir hızla yaygınlaşıyor. Özellikle 1999 yılından itibaren İnternet kullanıcılarının sayısındaki hızlı artış, Türkiye'deki şirketleri de İnternet ortamına girmeye zorladı.

 

Şu anda Türkiye'deki elektronik ticaret uygulamaları işletmeden son kullanıcılara satış biçimiyle gerçekleşiyor. Ancak yakın gelecekte, dünyadaki uygulamalardan da anlaşılabileceği gibi işletmeden işletmeye satış elektronik ticaret hacminin büyük kısmını oluşturacak. Kısa bir süre sonra Türkiye'de de büyük firmalardan başlamak üzere birçok şirket arasında elektronik ticaretin patlayışına tanıklık edeceğiz.

 

Elektronik ticaretin büyüme trendini gören ve bu yeni pazarda yerini almak isteyen çok sayıda şirket rekabette geri kalmamak için İnternet üzerinde site açmaya başladı. Birçok ünlü marka sanal mağaza açarken, Internet Servis Sağlayıcıları oluşturdukları alışveriş merkezlerinde sanal mağaza kiralamaya başladılar.

 

Türkiye'de elektronik ticaret yasal altyapısını oluşturmak amacıyla e-Ticaret Kurulu (ETİK) oluşturuldu.Elektronik iletişim teknolojileri ticari hayatta uzun yıllardır (1980'lerden beri) kullanılmaktadır. Ama, internetin e-ticaret için kullanılması çok yenidir (1997'lerden beri). Zaten İnternet asıl gelişimini ticari kullanımı artmaya başladıktan sonra yaşamaya başlamıştır. Sonuçta, İnternet’in yaygınlaşması ile birlikte, web ve e-posta uygulamalarının e-ticaretin doğal mekanı haline geldiğini söyleyebiliriz.

 

İnternet’in ticari ürünleri satmada kullanımı, ilk başta "belki olabilir" türünden ve süslü web sayfalarından oluşan birtakım denemelerden ibaretti. Ancak, Amazon.com, Dixons, Yahoo gibi örneklerin 1-2 yıl içerisinde, sadece internet üzerinden sattıkları servislerle birer büyük şirket şekline gelmeleri, birden bu denemeleri ve hayalleri gerçeğe dönüştürüverdi. İnternet üzerinde dönen ekonomi her geçen gün artmaktadır. Hatta, 1999 yılında Amerikan Ticaret Bakanlığı'nın yaptığı bir araştırmada İnternet ekonomisinin (ucuz girdi ve iş gücü, az maliyet vb sebebiyle) enflasyon oranının azaltılmasında rol oynadığı saptanmıştır.

 

E-TİCARETİN ARAÇLARI

 

E-ticaret için verilebilecek tek bir tanım yoktur. Bazı görüşlere göre, e-ticaret, her türlü malın ve servisin bilgisayar teknolojisi, elektronik iletişim kanalları ve ilgili teknolojiler (akıllı kart-smart card-, elektronik fon transferi -EFT-, POS terminalleri, faks gibi) kullanarak satılması ve satın alınmasını kapsayan bir kavramdır. Başka bir görüşe göre ise e-ticaret, ödeme işleminin İnternet üzerinden yapıldığı alış-satışları içermektedir. E-ticaret yoluyla oluşan ekonomi de, dijital ekonomi, elektronik ekonomi (e-ekonomi) olarak tanımlanmaktadır.

 

 

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler