E-eğitimde yöntem ve araçlar

Yayın tarihi: 23.08.2006
E-eğitimde yöntem ve araçlar

E-eğitimde yöntem ve araçlar

 

E-eğitim, iki temel yönteme dayanarak eğitim sunuyor: Senkron ve asenkron.

 

Senkron

Eş zamanlı anlamına gelen senkron eğitimde öğrenciler ile eğitici birlikte yüz yüze ders işliyorlar. Bu geleneksel eğitim modeli, internette online eğitimde de kullanılan bir yöntem. Senkron sunumda, eğiticinin tek taraflı ya da sınıfın durumuna göre belirlediği saatlerde öğrenci ekran başında olmak zorunda. Belli bir merkezden dersi sunan eğitici, internet, uydu, kablo, video konferans ya da tele konferans gibi teknolojilerden yararlanak sanal sınıftaki öğrencileriyle canlı bağlantıya geçiyor.

 

SÖZLÜK

 

BİLİŞİM TEKNOLOJİSİ-BİLGİ İŞLEM

Bilginin elektronik araç ve programları üzerinden aktarımı

 

Asenkron

‘Ayrı zamanlı’ ya da ‘eş zamansız’ şeklinde tanımlanan asenkron yöntem, internet üzerinden zamandan ve mekandan bağımsız olarak uygulanıyor. Öğrenci, e-eğitim programının var olan web ortamına istediği zaman girerek dersleri izleyebiliyor, tekrar yapabiliyor.

 

Araçlar

E-eğitim, senkron ya da asenkron sunumda, görüntü, ses ve grafik (multimedya), e-posta ve  web gibi bilişim teknolojileri kullanılıyor. Her iki sunum da, e-eğitimin gerçekleştirildiği programa göre belirleniyor. Bazı programlarda derslerin durumuna göre ikisinden de yararlanılabiliyor.

 

E-posta

Elektronik posta (e-mail), internet üzerinden eğitici ve öğrenciler arasındaki haberleşmeyi; ders kitapları, notlar, ödevler ve testler gibi yazılı metaryellerin hızlı bir şekilde akışını sağlıyor.

 

Web

Yine internet üzerinden sanal bir sınıfın oluşturulmasına olanak veren web sistemde, eğitici, öğrencilerine şifre vererek her birinin ayrı ayrı ders notlarına ulaşmalarını sağlayabiliyor. Öğrenci,

e-eğitimi veren kuruluşun web ortamından ders programı, ders notları, problemler, kaynak eserler ve ilgili linklerle testler ve ödevler gibi bilgileri alarak çalışmalarını gerçekleştirebiliyor. Webteki konular, resim, grafik, metin, ses ve görüntüyle de desteklenebiliyor. Ayrıca ‘elektronik forum’ sayfası yaratılarak öğrencilerin birbirleri ile iletişim kurmaları sağlanabiliyor.

 

Tele konferans (İşitsel eğitim/audio konferans)

Sese dayalı  uzaktan eğitim için tasarlanan interaktif eğitim amaçlı işitsel sistem. Ses iletimi, internet üzerinden mikrofon aracılığıyla gerçekleşiyor. Tele konferans, görüntü ve bilgi aktarımıyla da birleştirilebiliyor.

 

Video konferans (Görsel eğitim)

Uzaktan eğitim programında kullanılan etkili bir yöntem. Öğrenci ve  eğitici arasında ya da sitedeki diğer  öğrenciler ile aynı zamanda iletişim olanağı sağlıyor. Grafik, resim, video kaset, metin, pano gibi çok sayıda araç kullanımını da destekliyor. Dezavantajı, biraz pahalı olması. Yüksek internet hızı istiyor.Web kamerayla hem internet üzerinden ve hem de kurum içi yerel ağ sistemi üzerinden çalışılabiliyor.

 

SÖZLÜK

 

İNTERAKTİF

Etkileşim/karşılıklı olarak etkileme

 

İPUCU

 

Eğitim programlarının tanıtımında, kullanılacak teknoloji hakkında bilgi verilerek, web sayfalarının ya da iletişim araçlarının nasıl kurulacağı ve kullanılacağı gösterilir. Hangi durumlarda teknik destek, program ve malzeme aktarımı yapılacağı da aynı şekilde duyurulur. Ayrıca, e-eğitim, araçların kullanılması yönünde eğiticiye de bir sorumluluk verir. Bu nedenle ilgili kişiden bu konuda destek istemekten çekinmeyin.

 

Teknik altyapı

Online öğrenime başlamadan önce, bilgisayarınızı biraz daha zengileştirmeniz gerekiyor.  Yapacağınız teknik donanımla e-eğitime daha güvenli ve hızlı başlayabilir, dersleri aksatmamış olursunuz.Eğitim programlarını izleyebilmek için asgari bilgisayar kullanma becerisine sahip olmak yeterli.Bu konuyla ilgili bir sorunla karşılığınızda öncelikle eğitimcinize başvurmalısınız. İnternete bağlanabilmek ve dosyaları indirebilmek için bir modem ile tarayıcı en başta sahip olmanız gereken araçlar. Bunların dışında, hangi araçların kullanılacağını eğitim programınız belirse de, genelde aşağıda verilen asgari teknik donanım, e-eğitim için yeterli sayılıyor.

 

• Windows 95/98/NT ya da MacOS 7.5.5

• 90 MHz Pentium işlemci

• En az 32MB, tercihen 64MB RAM

• 56K Modem

• Ses kartı ve kolonlar

• Güvenilir bir internet bağlantısı (Explorer, Netscape) ve e-mail adresi

• Browser (Tarayıcı. Explorer, Netscape Navigator programları olabilir)

• Laptop (çok gerekli olmasa da, eğer sık seyahat eden bir insansanız, laptopunuzu da yanınızda taşıyarak dersleri kaçırmadan takip edebilirsiniz.)

 

İNTERNETTEN DERS NOTLARI

 

Çevrimiçi eğitimde, diğer tanımla, internet ya da yerel ağ ortamında, kağıt kitap ya da ders notları yerine internet sayfaları bulunuyor. Öğrenci, bilgisayar teknolojisi ile hazırlanmış programlar aracılığıyla internetteki eğitim sunucusunun web adresine girerek bu sayfaları dilediği zamanda okulabilir.Metinleri internetten indirerek bilgisayarına kaydedebilir ya da CD’ye aktararak onları koruyabilir, istediğinde de yanına alarak bilgisayarın bulunduğu her tür mekanda çalışabilir. E-posta, video ya da tele konferansla eğitici ve diğer sınıf arkadaşlarıyla iletişim kurabilir.

 

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler