Sanal üniversite

Yayın tarihi: 23.08.2006
Sanal üniversite

Sanal üniversite

 

Dünyada online eğitime programlarını açan üniversitelerin sayısı her geçen gün artıyor.  Fen bilimlerinden sosyal bilimlere, birçok alanda online modeller geliştirilirken  yalnızca e-eğitim üzerine kurulmuş üniversiteler de var.

 

Günümüzde en geniş kapsamlı ve en çok talep gören e-eğitim modeli, üniversitelerin açtıkları programlarda gözlemleniyor. Özellikle yurtdışında, sosyal ve doğa bilimlerinden mühendislik ve tıbba, neredeyse hemen tüm dallarda, ön lisans, lisans, lisans üstü e-eğitim veren kurumlara her yıl yenisi ekleniyor. Bu kurumlar aynı zamanda, üniversitede eğitimi olmayan ancak ilerleyen  bilişim teknolojisi, bilim ve değişen iş yaklaşımları sonucunda ortaya çıkan yeni alanlarda uzmanlık programları hazırlıyor.Özellikle, finans danışmanlığı, ticari iletişim, bilgisayar, yönetim ve bilişim konularında verilen sertifikalar, üniversitelerin ağırlıklı e-eğitim projeleri.

 

Bunların arasında MBA, yani işletme yüksek lisansının da (Master of Business Administration) e-eğitime geçmesi, kariyer yapmak isteyen kişilerin iş yaşamlarına ara vermeden eğitime devam edebilmeleri açısından önemli bir fırsat olarak değerlendiriliyor. Üniversitelerin dönem dönem açtıkları yabancı dil ve meslek kurslarını da online sistemde izlemek mümkün.

 

Yükseköğrenim koşulları

 

Ücret

İster, lisans ister sertifika düzeyinde olsun, tüm programlara katılım ücretli. Birkaç haftalık kısa süreli kurslar olduğu gibi 4 yıldan daha uzun süren programlar da söz konusu.

 

Katılım

Programlara katılım şartları, dönemleri ve başvuru tarihleri yükseköğrenim kurumunun web sitesi ya da diğer haber alma kanalları üzerinden duyuruluyor. Program tanıtımında aynı zamanda derslerin nasıl işleneceği, uygulanan e-eğitim programın ne tür teknolojik araç ve yazılım programları gerektirdiği de mutlaka belirtiliyor.

 

Sanal sınıf kapasitesi

Öğrenci sayısı, eğitim kurumu ve eğiticinin tercihine, program ya da derslerin niteliğine ve öğrenci talebine göre değişiyor. 15-20 kişilik bir sanal sınıf oluşturabileceği gibi, 50 ya da daha fazla katılımcıyla da gerçekleştirilen programlar da olabilir.

 

Sınavlar, ödevler, seminerler

Genelde sınavlar, klasik eğitimde olduğu gibi, üniversitelerin anfi ve ya da dersliklerinde yapılıyor.Ayrıca, eğitim kurumu, bazı e-derslerin ve seminerlerin belirlenen dönemlerde üniversitede görülmesini zorunlu kılabiliyor. Ancak online sınav yapan ya da üniversiteye gidilmesini gerektirmeyen programlar da var.

 

Diploma

E-eğitim diplomaları, klasik sistemle aynı akreditiye, yani geçerliliğe sahip. Yetkili kurumlar tarafından onaylanan akreditasyon, programın yeterliliğinin tanınması anlamına geliyor.

 

Mezuniyet

Online ön lisans, lisans ve yüksek lisans müfredat programı genelde, klasik sistemdeki gibi aynı dönemleri izleyerek tamamlanıyor.

 

Kampüs

E-öğrenciler, sosyal danışman dahil, üniversitenin sunduğu hizmetlerden, kampüs öğrencisinin sahip olduğu tüm haklardan yararlanabiliyor.

 

DERSLERİN İŞLENİŞİ

 

Derslerin işleniş düzeninde, programdan programa bazı farklılıklar görülse de, eğitim esas olarak internette web sistem üzerinde temellendiriliyor. Öğrenci, ders kaynaklarına, yararlı linklere, dijital kütüphaneye ve çeşitli dokümanlara buradan ulaşıyor. Öğrenciler gerektiğinde web ortamında gruplar oluşturarak projeler oluşturabiliyor. Klasikte olduğu gibi, öğrencinin online sistemde de araştırma yapmak, kaynakları takip etmek gibi yükümlülükleri var.

 

 

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler