Yaşam boyu öğrenim

Yayın tarihi: 23.08.2006
Yaşam boyu öğrenim

Yaşam boyu öğrenim

 

Bilgisayar teknolojisindeki gelişmeler, artık klasik öğrenimin sınırlarını zorluyor. Tüm dünyada yaygınlaşmaya başlayan internet üzerinden eğitim, hiçbir yere gitmeden, çok uzaklardaki, örneğin Avustralya ya da Amerika’daki bir eğitim kurumunda okuyabilmenin ve diploma alabilmenin yollarını açıyor. ‘Elektronik eğitim’, diğer ifadeyle ‘e-eğitim’ sunduğu inanılmaz olanaklar ve kolaylıklarla geleceğe, ‘yaşam boyu eğitim’ ve ‘bilgiye sınırsız erişim’ sloganlarıyla damga vurmaya hazırlanıyor.

 

Herhangi bir alanda meslek sahibi olmak, yabancı dil öğrenmek ya da üniversiteye hazırlanmak istiyorsunuz. Düşlerinizde tıp doktoru ya da bilgisayar mühendisi olmak var. Yüksek lisans ve doktora tezlerinizi vererek akademik kariyerinize devam etmeyi düşünüyorsunuz ya da mesleğinizden memnun kalmadınız, başka bir alanda öğrenim görmek istiyorsunuz. Tam tersi, ihtisas alanınızı değiştirmeye gerek duymuyorsunuz ama başka dallara da ilginiz var. İkinci bir mesleğinizin daha olmasını ya da en azından yalnızca öğrenmek, merakınızı gidermek istiyorsunuz. İş hayatına atıldığınızda, bu kez karşınıza çıkan yeni eğilimlerle, bilgilerinizi sürekli yenilemek gerektiğini farkediyorsunuz. Bunun için de gelişmeleri izlemenin ve bilgi alışverişinde bulunmanın yollarını; üniversitelerde henüz programa alınmamış yeni ‘ara’ ve ‘üst kademe’ uzmanlık dallarından sertifika almanın koşullarını oluşturmaya çalışıyorsunuz. Tüm bunların ötesinde, hobi olarak yaşamınızda birtakım etkinliklere yer vermek, boş zamanlarınızı renklendirmek istiyorsunuz.

 

Ama zamanınız yok. Koşullarınız uygun değil ya da maddi olanaklarınız bu tür ekstra eğitimler almaya izin vermiyor. Bu konuda çok fazla tasalanmanıza gerek yok çünkü, bilgisayarınız, öğretim ve öğrenim alanında öngörebileceğiniz eğitim dünyasının tüm bu seçeneklerini ayağınıza getiriyor artık. Hiçbir yere gitmeden, yalnız yurtiçinde değil, ABD ya da Avrupa ülkelerinden birinde, bilgisayarınız aracılığıyla internet üzerinden istediğiniz yükseköğretim ya da herhangi bir eğitim kurumunda okuyabilir, sertifika programlarına katılabilir ve diplomanızı alabilirsiniz.

 

E-eğitim nedir?

‘Online eğitim’, ‘webokul’, ‘sanal sınıf’, ‘e-öğrenim’ gibi tanımlarla da ifade edilen ‘e-eğitim’, bilgisayar ve internet ortamında iletişim teknolojisinden yararlanılarak, öğrencilere belli bir merkezden öğrenim olanağı sunan bir eğitim sistemi. Tüm yapısını, uzaktan eğitim anlayışına uygun yapılandıran e-eğitim, ister evinizde, ister farklı bir mekanda ya da başka bir ülkede olun, bulunduğunuz yerden derslere katılımınızı sağlıyor. Bu modelin, radyo ve televizyon gibi araçlar kullanılarak yapılan açık öğretime göre avantajı, uygulanan yöntem ve programın olanakları çerçevesinde, ders sırasında öğrenci-eğitici arasında ilişkisi kurulabilmesi,  konuların sanal sınıf ortamında tartışabilmesi. 

 

E-EĞİTİMİN AMACI

 

Elektronik eğitimin işlevi ve hedef kitlesi şöyle özetleniyor: 

 

Çok sayıda insanın istedikleri eğitimi, bulundukları yerlerden kolaylıkla alabilmelerini sağlamak, çalışana ya da çalışmayana yeni iş kollarının önünü açmak.

 

Yetişkinler, gençler, çocuklar, hatta yaşlılar, eğitim talep eden tüm yaş gruplarına; profesyonellerden akademisyenler ve eğitimcilere, öğrencilerden hiç mesleği olmayanlara dek, istekli olan her düzeyde ve gruptaki insana eğitim hizmeti sunmak.

 

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler