Türkiye’nin sanal anfileri

Yayın tarihi: 23.08.2006
Türkiye’nin sanal anfileri

Türkiye’nin sanal anfileri

 

Türkiye’de internete dayalı online eğitim veren yükseköğretim kurumları uyguladıkları programlarla giderek daha çok sayıda öğrenciye, profesyonele ve çalışana erişiyor. Hedeflenen, hem e-eğitim alanında uzman kadrolar yaratmak, hem de insanların istediği zamanda, istediği alanda katılabileceği programların yelpazesini genişletmek. ODTÜ, bu alanda ilk uygulamaları gerçekleştiren öncü kurum olarak öne çıkıyor.  

 

Yurtdışında online eğitim veren üniversitelerin sayısı giderek artarken, Türkiye’de de, bu alanda ilk adımların atılmaya başlandığı gözlemleniyor. Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) tarafından programa alınan Bilgi Teknolojileri Sertifika Programı (BTSP), Türkiye’nin ilk e-eğitim denemesini temsil ediyor. ODTÜ dışında, Anadolu, Boğaziçi, İstanbul Teknik (İTÜ), Fırat, Sakarya ve İstanbul Bilgi gibi üniversiteler internet üzerinden ön lisans, lisans üstü ve sertifika programları veren önde gelen diğer öğretim kurumları.

 

Üniversite odaklı uzaktan eğitim, henüz belirli alanlarda, daha çok da profesyonellere  yönelik olarak projelendirilse de, anabilimdalı program yelpazesinin ileride daha da genişleyeceği öngörülüyor. 

 

Türkiye’nin ilk online sınıfı: ODTÜ

 

ODTÜ, 1998 yılında yaşama geçirdiği ‘İnternete Dayalı Eğitim-Asenkron’ (İDEA), bilgi teknolojilerine dayalı ileri düzeydeki sertifika programıyla Türkiye’nin web tabanlı eğitim veren ilk yükseköğretim kurumu olma özelliğine sahip. BTSP programının yanı sıra ODTÜ Enformatik Enstitüsü tarafından hazırlanan online lisans üstü eğitimi de, mühendislik, işletme gibi dallardan mezun olarlara master yapma olanağı sunuyor.

 

Sanal kampüste gezinmek

ODTÜ’nün sanal kampüsünü aşağıdaki yolları izleyerek hemen ulaşabilirsiniz.

 

1ODTÜ’nün www.idea.metu.edu.tr web adresinden ulaştığınız ana sayfasından Bilgi Teknolojileri Sertifika Programı/ BTSP’ başlığı altında verilen BTSP Başvuru Bilgileri’ni tıklayın.

 

2Açılan sayfadan önce Program ücreti ve ödeme planı’na bakabilir, sonra Kayıt Bilgileri bölümü altındaki istenilen belgeleri not edebilir, Başvuru Formu ve Katılımcı Sözleşme Metni seçeneklerini tıklayarak da doldurmanız gereken metinlerin çıktısını alabilirsiniz.

 

3Çıktısını aldığınız ya da sonradan almak üzere bilgisayarınıza aktardığınız bu formlara istenilen bilgileri girip, diğer belgelerle birlikte sitede verilen adrese postalamanız ya da elden teslim etmeniz gerekiyor.

 

Kendinize uygun programı seçin

ODTÜ’nün dışında, online sertifika programları veren diğer üniversite sitelerinden, online/web tabanlı eğitimleri öğrenerek kendinize uygun programı seçebilirsiniz. Sunulan programlar ağırlıklı olarak bilgisayar, bilişim teknolojisi, işletme ve yönetime yönelik olsa da, e-programlara hemen her yıl yeni dersler katılabiliyor. Bu nedenle siteleri düzenli olarak takip etmenizde yarar var. İşte online programları olan bazı üniversiteler:

 

Boğaziçi Üniversitesi

www.buyem.boun.edu.tr

 

Üniversite’nin Yaşamboyu Eğitim Merkezi’nce (BÜYEM) hazırlanan e- programlar,  sistem analiz ve tasarımı, İngilizce eğitimi gibi konuları içeriyor.

 

Bilgi Üniversitesi

www.bilgiemba.net

 

MBA, pazarlama, girişimcilik, finans, insan kaynakları gibi konularda donanım kazandıracak interaktif eğitim veriyor.

 

Anadolu Üniversitesi

www.anadolu.edu.tr

 

Yüksek lisans öğrencileri için turizm sektörüne yönelik konaklama; The State University of New York işbirliğiyle yürütülen ve Türkiye’nin ilk ve tek ‘çift diplomalı’ İşletme Yönetimi Yüksek Lisansı (MBA); Gelişim Yetersizlikleri Olan Çocukların Öğretmenliği Programı, üniversitenin verdiği e-eğitim programlarını oluşturuyor.

 

Sakarya Üniversitesi

www.ido.sakarya.edu.tr

 

‘İnternet Tabanlı Sertifika Programları’ kapsamında  eğitim veren Sakarya Üniversitesi, E-MBA programının yanı sıra, bünyesine bağlı Adapazarı Meslek Yüksekokulu’nun açtığı e-programlarla eğitim yelpazesini genişletmiş durumda. Her iki kurumun programlarına da online kayıt yapılabiliyor.Yüksekokul programları hakkında daha kapsamlı bilgiyi www.adamyo.sakarya.edu.tr web adresine girerek öğrenebilirsiniz.

 

 

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler