“Özgür gazeteciler platformu”

Yayın tarihi: 23.08.2006
“Özgür gazeteciler platformu”

“Özgür gazeteciler platformu”

 

Medyaya farklı bakanları okumak istiyorsanız doğru adrestesiniz.

 

Mevcut ulusal medya gruplarının ve yayınlarının politik ve sosyal çizgilerini eleştiren, www.dorduncukuvvetmedya.com  web sitesi, aktüel, akademedya, komedya, okurdan gelen, iletişim ve anket bölümlerinden oluşuyor.

 

Dördüncü kuvvet medya, genel olarak televizyon ya da gazetelerin yer vermediği haberlere dikkat çekmeye çalışıyor. Ayrıca, etik kuralların medyada nasıl algılandığı ve uygulandığı noktasında da sürekli bir tartışma ortamı yaratmaya çalışıyor.

 

Oldukça geniş menü ve yazar kadrosuna kolayca ulaşıp istediğiniz konu başlıklarının ayrıntılarını görebilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler:

 

Ana sayfanın sağ tarafında kalan hızlı erişim kutucuğu yanındaki ok işareti üzerine fareyi getirip tıklayın.

 

Açılan listeden, araştırmalar, genel konular, konuk yazarlar, yazarlar, gündem, medya kitaplığı, röportaj, yerel medya ve söyleşi konu başlıklarından istediğinizi seçip tıkladığınızda, seçtiğiniz konuya ilişkin tüm ayrıntılar ekranda belirecektir.

 

Medya gardiyanları

 

Ana sayfadaki menüden akademedya başlığı içerisinde yer alan Media Studies’ i seçip tıkladığımızda, karşınıza Amerikan ve Türk medyasına eleştirel bir bakışın hakim olduğu İngilizce bir bölüm çıkacak.Medya gardiyanları olarak adlandırılabilecek bu bölümde, Türk ve Amerikan gazetelerinden alınmış haberler de yer alıyor.

 

Yazılarını sürekli takip ettiğimiz ya da tüm yazılarını görmek istediğimiz bir köşe yazarının, hızlı erişim kutucuğundan adını bulup tıkladık.

 

Karşımıza seçtiğimiz köşe yazarının tüm yazıları çıktı. Okumak istediğimiz yazıyı seçip üzerini tıkladık.Yazının tam metni ekranımızda belirdi.

 

Ayrıca açılan sayfanın sağ üstünde yer alan, ilgili linkler başlığı altında, “ eski yazılar, yazarlar” ve okuduğumuz yazarın arşivine ulaşabilmemiz için kısa yollar konmuş.

 

İPUCU

 

Yayıncılık yasalarını biliyor musunuz?

www.rtuk.org.tr Türkiye'de radyo ve televizyon yayınlarını denetlemekle görevli Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nun internetteki adresi. Sitede RTÜK mevzuatı, kurul üyeleri, kurumun faaliyetleri, Alo RTÜK hattına gelen mesajlar ile RTÜK basın bildirileri yer alıyor.

 

Bağımsız bir platform abhaber.com

 

Bağımsız bir sivil toplum kuruluşunun ne düşündüğünü ve Türkiye’ye dışardan bakanların gözlemlerini öğrenmek ister misiniz?

 

AB HABER, Avrupa Birliği ve Türkiye arasında bilgilendirmeyi amaçlayan ve kar amacı gütmeyen bir yayıncılık anlayışıyla hareket ediyor. AB konusunda uzman gazeteciler tarafından kurulan, daha sona Türkiye’den bir grup gazeteci ve akademisyenin katılmasıyla yazar kadrosunu genişleten AB Haber’ in merkezi Brüksel’de bulunuyor. Türkiye ve AB arasında yaşanan bir çok gerginliğin ve sorunun nedenini karşılıklı bilgi eksikliğinde gören AB haber, güncel haber, analiz, yorum ve dosyalar ile bu açığı gidermeyi amaç edinen yazar kadrosunda, Ozan Ceyhun, Zeynel Lüle, Nilgün Cerrahoğlu gibi gazetecileri barındırıyor.

 

www.abhaber.com sitesine girdiğinizde, ekranın sol tarafında kalan dil seçeneği butonu ile İngilizce ya da Türkçe tercihlerinden faydalanabilirsiniz. Sol tarafta bulunan menü başlıklarından; Ajanda, görüş, belgeler, kim kimdir, medya, turizm ve arşiv seçeneklerinden yararlanabilirsiniz.

 

Görüş butonunu tıkladığınızda, yazarların güncel konulara ilişkin köşe yazılarına ulaşabilirsiniz.

 

Belgeler bölümünde ise; AB’ ye ilişkin bir çok bilgi ve belgeye ulaşabilirsiniz.

 

Kim kimdir? butonunu tıkladığınızda;  birçok linkle karşılaşacaksınız. Türkiye ve dünyadan bir çok resmi, özel kurum ve kuruluşun isminin yer aldığı listeden, istediğiniz bir kurumun üzerini tıkladığınızda kuruma ait ana sayfa açılıyor.

 

İPUCU

 

İşitsel, görsel ve yazılı haberler…

Haber radyo ve televizyonlarının sitelerinden yeterli donanıma sahip olmanız koşuluyla, video görüntüleri izleyebilir ve radyo yayınlarını dinleyebilirsiniz. Ayrıca verilen tüm haberleri yazılı metin halinde de okuyabilirsiniz. Ayrıca, güncel haberlere ilişkin bilgi, radyo röportajları ve video görüntülerine de ulaşabilirsiniz.

 

Medya butonunu tıkladığımızda, Türk ve AB ülkelerinde yayın yapın bir çok medya kuruluşunun linki ile karşılaştık. Yabancı radyoların Türkçe yayınları başlığı altında verilen bölümden; voanews seçeneğini tıkladığımızda, www1.voanevs.com web sayfasından yayın yapan Amerika’nın Sesi radyosunun Türkçe servisine ulaşabilirsiniz. BBC’ yi tıkladığınızda, www.bbc.co.uk  web sayfasından yayın yapan BBC Türkçe servisi ekranınıza gelecek.

 

Ayrıca, dw-world’u tıkladığınızda, www2.dw-wold.de’ den yayın yapan Almanya radyosunun Türkçe servisini; Sbs’yi seçtiğinizde, www9.sbs.com.au’ dan yayın yapan Avustralya radyosunun Türkçe servisini; Sr’yi tıkladığınızda, www.sr.se’ den yayın yapan İsveç radyosunun Türkçe servisini; Rfi’yi seçtiğinizde, www.rfi.fr web sayfasından yayın yapan Fransız radyosunun Türkçe servisine dinleyebilirsiniz.

 

AB Haberde Turizm sayfaları

 

Ana sayfadaki turizm butonunu tıkladığınızda, Türkiye’ de Turizm sayfalarında önemli turistlik bilgiler verilmekte. Avrupa Ulusal Turizm Örgütleri başlığı altında, Brüksel ve Avrupa’ da ki, bir çok turizm bölgesi ve işletmesi verilmektedir.

 

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler