E- medya nedir

Yayın tarihi: 23.08.2006
E- medya nedir

E- medya nedir?

 

Bir bilgisayar ve internet bağlantısı ile tüm dünyanın haberlerine, evinizden rahat ve kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz…

 

Klasik anlamda medya; büyük iletişim ve yayın organlarını, iletişim ortamı ve araçlarını içine alan kitle iletişim araçlarının tümü olarak ifade ediliyor.Sadece bir bilgisayar ve internet bağlantısı vasıtasıyla, dünyanın neresinde ve hangi saatte olursanız olun, habere ulaşmanızı sağlayan dijital ortama e-medya deniyor.İnsanları ve toplumları birbirinden haberdar ederek dünyayı küçücük bir alana dönüştüren e-medya, bu sayede kendi önem ve gücünün de artmasını sağlıyor. Yazılı basın, radyo, televizyon ve nihayetinde elektronik basının da katılımıyla oluşan "medya" kavramı, insanların algı ve davranışlarını yönlendiren en önemli iletişim araçlarından biri.

 

Günümüzde medya, çeşitli mesaj iletimine olanak tanıyan yapısı nedeniyle, takip edilmesi ve değerlendirmelerinin önemsenmesi açısından en önemli bilgi kaynaklarının başında geliyor.

 

Bilgi kirliliğinden nasıl kurtulunur?

 

Her gün daha da çeşitlenerek devam eden iletişim yoğunluğu, beraberinde bilgi kirliliğinin oluşmasına neden oluyor. Birçok kanaldan sunulan bilgileri süzmek ve işimize yarayanları arayıp bulmak oldukça zahmetli ve yorucu bir çaba olmasının yanı sıra, elde edilen bilginin de doğruluğundan emin olunamaması önemli bir sorun olarak karşımıza çıkıyor.

 

İlgilendiğiniz haberleri nasıl toparlayacağınızı, Anadolu'nun herhangi bir yerinde çıkan gazeteye nasıl ulaşacağınızı ya da yeni çıkan bir dergiden nasıl haberdar olacağınızı düşünüyor olabilirsiniz. Sorunun çözümü yine internette. Sizin yerinize ilgilendiğiniz haberleri medyadan takip edip formatlayan ve istediğiniz şekilde size sunan internet siteleri var.

 

Habere ulaşmanın zorluklarını ortadan kaldıran, ulusal, bölgesel, yerel nitelikteki gazete ve dergileri takip edip belirli formatlarla size sunan bu siteler sayesinde ilgilendiğiniz herhangi bir konu ile ilgili her türlü haber, köşe yazısı, röportaj, araştırma ve incelemelere kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Klasik yazılı materyallerin bildik sorunları ile uğraşmadan ( yıpranma, yırtılma, yer vs. ), her türlü bilgi ve belgeyi CD’lere aktararak kolay ve işlevsel hale getirip, arşiv amaçlı saklayabilirsiniz.

 

SÖZLÜK

 

Haber takibi nedir?

Yazılı, görsel, elektronik ve işitsel basında yer alan her türlü haber, köşe yazısı, araştırma-inceleme, röportaj ve programların takibi, raporlaması ve sunumunu içerir.

 

 

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler