Günlük gazeteleri internetten takip edebilirsiniz

Yayın tarihi: 23.08.2006
Günlük gazeteleri internetten takip edebilirsiniz

Günlük gazeteleri internetten takip edebilirsiniz...

 

Bu bölümde örnek olarak aldığımız Radikal gazetesinin web sitesi üzerinden günlük gazetelerin nasıl okunacağına göz atacağız.

 

www.radikal.com.tr sitesine girdiğinizde, Radikal gazetesinin web sayfasına ulaşacaksınız. Bu sayfada günlük olarak yayınlanan Radikal gazetesini ücretsiz olarak okuyabilirsiniz. Haber ayrıntılarına ulaşmak için haberin üzerini tıklamanız yeterli olacaktır. Gazetenin ana sayfasının sol tarafında kalan menüden istediğiniz haber başlığını seçip tıkladığınızda, konu ile ilgili o günkü sayfalar ekranınıza geliyor.

 

Örneğin: Politika butonunu tıklayın. O günkü tüm politik haberleri okuyun. Bu işlemi tüm haber başlıkları için yapabilirsiniz.

 

Radikal Gazetesine ücretsiz üye olup okuduğunuz haberlere ilişkin yorum yapabilirsiniz. Üye olunmadan yorum yapılamıyor. Üye olmak için aşağıdaki adımları takip etmeniz gerekiyor.

 

Ana sayfa ekranının sağ üste kalan ücretsiz üye olmak istiyorum butonunu seçip, açılan sayfadaki Radikal-online Üyelik Ayarları bölümündeki bilgileri okuyup, alttaki formu eksiksiz doldurmanız ve şifremi yolla butonunu tıklamanız gerekiyor.

 

Girdiğiniz bilgiler doğru ise şifreniz formda belirttiğiniz e-posta adresinize gönderiliyor.Bu şifre ve üyelik için yazdığınız kullanıcı kodunuzu, Radikal gazetesinin internet’teki ana sayfasının manşet bölümündeki “İnternet Baskısı” yazısı altında yer alan Kodunuz ve Şifreniz bölümüne yazın ve tamam butonunu tıklayın.

 

Böylece tıkladığınız her reklam, katıldığınız her anket, haber ve yazarlara verdiğiniz her oy ve yazdığınız her yorum sizi; en aktif online üyeler listesine taşıyacak puanları kazandıracak Bu puanlarla siteye üye olan diğer kullanıcılar arasındaki popüler olabilirsiniz.

 

Ana sayfadaki en aktif üyeler butonunu tıkladığınızda, en aktif üyelerin sisteme giriş tarihleri, isimleri ve aldıkları puanları görebilirsiniz.

 

Haber alarmı sisteminden ücretsiz yararlanmak ister misiniz?

Ulusal basının köklü gazetelerinden Hürriyet, internet okuyucularına haber alarmı hizmeti veriyor. Tek yapmanız gereken aşamaları takip edip sistemi bilgisayarınıza yüklemek.

 

www.hurriyetim.com.tr  adresinden yayın yapan gazetenin ana sayfasının sol tarafında kalan menüsü aracılığı ile gazetenin farklı bölümlerine ulaşabilirsiniz. Menünün en üstünde yer alan “son dakika” butonunun tıkladığınızda, tüm flaş haberlere ulaşırsınız. “Bugünkü Hürriyet Gazetesi”  logosunu tıklarsanız, o güne ait gazeteyi okuyabilirsiniz. Gazeteyi İngilizce okumak istiyorsanız “English” butonunu tıklamanız yeterli. Ayrıca yenibir.com, genç hürriyetim, Agora, Gündem, Avrupa Birliği, Dünya, Ekonomi, Spor, Yaşam, Teknonet, Tüm haberler, Yazarlar, Kültür sanat, Magazin, Özel dosyalar bölümlerine girebilir, Hürriyet ekler başlığı altında; Bilim, E-yaşam, Oto yaşam, Seyahat ve Kelebek eklerini bulabilirsiniz.

 

Son dakika gelişmelerden haberdar olmak ister misiniz?

 

Yanıtınız evet ise işlemleri takip edin…

 

Hürriyet’in ana sayfasını açın. Sayfanın sağ spot bölümünde yer alan Haber alarmı! butonunu tıklayın.

 

Haber alarmı! hizmetiyle ilgili bilgileri okuyup, sayfanın altındaki hemen yükle butonuna basın.

 

Yükleme işlemi gerçekleştirilmeden önce, bilgisayarınız dosya yükleme güvenlik uyarısı yapacaktır.Ekranın ortasına açılan küçük bir pencere içersindeki güvenlik uyarılarını okuyup çalıştır seçeneğini tıklayın.

 

İkinci kez çıkan güvenlik uyarısında yine çalıştır butonunu tıklayın. Dosya yüklenmeye başlayacaktır.

 

Haber alarmı kurulumunun yüklenmesi birkaç saniye sürmektedir. Yükleme işlemi bitince, Hürriyetim haber alarmı test sürümü ekranınızın ortasında küçük bir pencere olarak açılacak ve haber başlıkları, bölüm, zaman olarak dizilmiş listede en son dakika haberden geriye doğru dizilmiş olarak tüm flaş gelişmelerin kısa başlıklarını göreceksiniz.

 

Başlıklarda gezinmek için haber alarmı ekranının sağ tarafında kalan kaydırma çubukları üzerine fareyi götürüp, sol tarafını tıklayın ve tıklanmış pozisyonda tutarak aşağıya doğru kaydırın. Tüm haberlerin başlıklarını görün.

 

Okumak istediğiniz haberin üzerini tıklayın. Haber alarmı sayfası içindeki alt bölümde seçtiğiniz haberin manşeti, bölüm adı ve kısa bir özetinin yer aldığı sayfa açılacak. Okuduğunuz haberin detaylı ayrıntıları için devamı için tıklayınız seçeneğini tıklayın.

 

Sistem sizi haberin yer aldığı hürriyetim internet sayfasına götürecektir. Dilerseniz sayfadaki tüm haberleri ve gazetenin tümünü okuyabilirsiniz.

 

Haber alarmı programını nasıl kullanacaksınız?

 

Aşağıdaki işlemleri sırası ile yapıp, haber alarmı programını bilgisayarınıza yükleyin.

 

Haber alarmı penceresinin sağ üst bölümündeki pencereyi kapat işareti olan x’ i tıklayıp, haber alarmı kutucuğunu ekranın sağ alt bölümündeki araç çubukları yanında yer almasını sağlayın.

 

Artık ekranınızın sağ alt tarafında Hürriyet logosu ile yer alan sembol; Hürriyet haber alarmı kısa yoludur. Bu sembolü her tıkladığınızda pencere açılacak ve son dakika gelişmelerden haberdar olacaksınız.

 

İsterseniz yüklediğiniz program üzerinde birkaç değişiklik yapıp, ilgilendiğiniz konu başlıklarındaki haberlerin size gelmesini sağlayabilirsiniz. Bunun için, araç çubuklarının yanında yer alan logoyu tıklayıp pencerenin açılmasını sağlayın. Pencerenin sağ üstünde yer alan ayarlar butonunu tıklayın.

 

Açılan penceredeki şıkları isteğinize uygun olarak farenin soluna tıklayarak işaretleyin. Haber geldiğinde görsel uyarı ver sekmesini işaretlerseniz, ekranın sağ tarafında son dakika gelişmeleri küçük bir pencere içerisinde otomatik olarak görürsünüz.  Birkaç saniyeliğine ekranınıza gelen bu görüntü sayesinde, tüm gelişmeleri günlük işlerinizi aksatmadan öğrenebilirsiniz.

 

Haber geldiğinde sesli uyarı ver sekmesini işaretlerseniz, ses dosyası içinden yüklediğiniz bir melodi eşliğinde, son dakika gelişmeleri bilgisayarınıza geldiği an haberdar edilirsiniz.

 

Haber alarmı test sürümü sık sık güncellendiği için, ekranınıza zaman zaman küçük bir pencere içinde uyarı gelecektir.  “Hürriyet haber alarmı güncellendi. Yeni uygulamayı yüklemek ister misiniz?” yazılı bu penceredeki iki seçenekten biri olan evet’ i tıklayın ve programınız güncellensin.

 

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler