Filmi Gösterime Hazırlama

Yayın tarihi: 23.08.2006
Filmi Gösterime Hazırlama

Filmi Gösterime Hazırlama

 

Videonuzdaki görüntüleri bilgisayarınıza aktarma işlemi, hikayenin sadece başlangıç kısmıydı. Şimdi sıra asıl işi yapmaya geldi. Ham filmimizi bir sanat eseri haline getirmenin tam sırası...

 

Filminizi istediğiniz bölümden başlayarak parçalara ayırabilirsiniz. Movie Maker’ın hemen alt tarafında bulunan ve hikayenizi kurgulayacağınız film şeridine benzeyen bölümde bu parçalara ayırma işlemini yapabilirsiniz.

 

1.Klipleri ekleme

 

Haydi ilk uygulamayı yapıp iki numaralı klibi film şeridi üzerine taşıyalım. Farenizle iki numaralı klibin üzerine tıklayın ve film şeridi üzerine sürükleyin.

 

Film şeridi üzerinde bulunan ilk kutucuğa görüntüyü bırakabilirsiniz. İmlecinizin okunun hemen altında oluşacak + işareti klibi o bölüme bırakabileceğinizi gösterir.

 

Üç ayak (Tripod)

 

Günümüzde yüksek teknoloji ile üretilen DV kameralar her ne kadar görüntüyü titreyen eller için bile iyi kayıt edebiliyorsa bile, gerekli durumlarda üç ayak (tripod) kullanmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Zira sürekliliği olan bir görüntü alıyorsanız, park boyunca yürüyen bir adam görüntüsü gibi, üç ayak görüntünün sürekliliği açısından gerekli olacaktır.

 

Bu aşamayı başarı ile geçtiyseniz film şeridinin üzerinde klibinizin minyatürünü görüyor olmalısınız.

 

Diğer klipleri de aynı yöntem ile film şeridi üzerine taşıyın. Dört ya da beş adet minyatür görüntünüz olana dek bu işlemi yapmayı sürdürün.

 

2.Taslağı izleme 

 

İmleci film şeridinin üzerindeki ilk görüntü üzerine getirip, farenizi sağ klikleyin. Çıkacak menüde Film Şeridini Yürüt seçeneğini işaretlediğinizde film şeridi üzerinde dizdiğiniz görüntüler arka arkaya görüntülenecektir. 

 

Taslak görüntü şeridiniz kareleri arka arkaya göstermeye başlayacaktır. Klipleri Ön İzleme ekranından takip edebilirsiniz Ön İzleme Ekranı’nda beliren görüntü, film şeridinde mavi ile işaretli olacaktır.

 

İyi film yapmanın sırları

 

İyi filmlerin edit masasında yapıldığı nadirdir. Movie Maker filminizin iyi olması için elinden geleni yapacaktır fakat temel hataları düzeltmesi imkansızdır. Filminizin iyi olmasını istiyorsanız, işe kullandığınız kamerayı iyi tanımakla başlayın. Bir de her zaman çekmeyi düşündüğünüzden birkaç kare fazla çekim yapın, göreceksiniz pişman olmayacaksınız.

 

Kısa yollar

 

Movie Maker’ı kullandıkça göreceksiniz ki farenizi kullanmadan da programda istediğiniz uygulamaları gerçekleştirebilirsiniz. İşte size klavyenizde kullanacağınız kısa yollar; Klibi başlatmak ya da duraklatmak için Boşluk (Spacebar) tuşunu kullanabilirsiniz. Klibi durdurmak için yapmanız gereken ise Oynat (Play) tuşuna basmak. Klibin başına geri dönmek için Ctrl+sol ok tuşuna, sonuna gelmek için Ctrl+sağ ok tuşuna basın. Film karaleri arasında ileri geri gidip gelebilmek için ise Alt+Ctrl yapmanız gerekiyor. 

 

3.Film şeridi üzerindeki klipleri düzenleme

 

Görüntülerinizi sıraladığınız şerit üzerindeki klipler istediğiniz gibi sıralanmadı ise farenizi kullanarak istediğiniz sıralamayı yapabilirsiniz.

 

Klip 1’i alıp son klipten önceki kareye yerleştirmek istediğinizde Klip 1’in üzerine gelip farenizi sol tıklayın.

 

Sol kliklediğiniz kareyi, fareden parmağınızı kaldırmadan film şeridi boyunca sürüklediğinizde imleç üzerinde küçük bir karenin belirdiğini göreceksiniz. Ayrıca Klip 4 ve Klip 5 arasında dikey mavi bir çizginin belirdiğini göreceksiniz. 

 

Farenizi serbest bıraktığınızda Klip 1’i, Klip 4 ile Klip 5 arasına yerleştirmiş olursunuz. Şimdilik bunu yapmak istemediğimizden kareyi mavi çizgi Klip 5’ten önceki alanda belirene kadar sürdürün.

 

Klip 5’ten önceki alana geldiğinizde farenizi bırakın, taşıdığınız klibin istediğiniz yere yerleştiğini göreceksiniz.

 

Klipleri yukarıda anlattığımız yöntem ile istediğiniz yere istediğiniz kadar taşıyabilirsiniz. 

 

4.Film şeridine yerleştirilen klipleri silme

 

Film şeridi üzerindeki klipleri silmek istediğinizde, silmek istediğiniz klibe tıklayıp klavyenizdeki Delete tuşuna basın. Hemen hatırlatalım, klibi film şeridinden silmiş olsanız bile Koleksiyonlar bölümünde bir kopyasını mutlaka bulacaksınız.

 

Haydi bir uygulama yapalım ve ilk klibi film şeridinden silelim. Silmek istediğiniz klibi farenizi sol kilikleyerek seçin.

 

Delete butonuna bastığınızda klip silinecektir.

 

Şimdi bunu silmek istediğiniz diğer kliplere de uygulayın ve film şeridini tamamen boşaltana kadar bu uygulamayı sürdürün.

 

Movie Maker’ı güncel tutmak

 

Movie Maker’dan yararlanmanın en iyi yolu programı sürekli güncellemektir.Windows Update’i hem bilgisayarınızdaki diğer programları hem de Movie Maker’ı güncellemek için kullanabilirsiniz. Windows Update’i yüklemek için yapmanız gereken Başlat butonunu tıklamak ve menüden güncelleme seçeneğini seçmek... Tüm bu işlemler için doğal olarak internet bağlantınızın olması gerekiyor.

 

Son Düzenlemeler

 

Her şeyi bir araya getirip organize olmanın vakti geldi de geçiyor bile. Bu bölümde video kliplerimize anlamı olan isimler vereceğiz ve uzun klipleri kısaltıp parçalara böleceğiz. Sonuç olarak da kliplerimizi sıralayıp filmimize son halini vereceğiz.

 

1.Kliplerinizi yeniden adlandırmak

 

Ne kadar iyi organize olursanız, filminizi o kadar kolay ve çabuk bitirirsiniz. Kliplerinize anlamları olan adlar vererek başlayın işe.

 

Klip 2’nin üzerine gelip fare ile sağ klik yapın.

 

Menü gözüktüğünde Yeniden adlandır seçeneğini tıklayın.

 

Klip 2’nin isim kutucuğunun aktif hale geldiğini göreceksiniz. Klibe vermek istediğiniz yeni ismi yazdığınızda klibinizin ismi değişmiş olacaktır.

 

2.Klipleri silme

 

İlk kilibimizin filmimizin konusu ile ilgili olmadığına karar verdiyseniz, Klip 1’in üzerine sağ klikleyin ve Sil seçeneği ile Koleksiyonlar bölümünde bulunan Klip 1’i silin.

 

Tüm bu işlemlerden sonra Klip 1’i silmiş oldunuz, artık Koleksiyonlar kutucuğundaki ilk klip ismini verdiğiniz klip olacaktır.

 

3.Klipleri kısaltma

 

Video kliplerin tam istediğiniz uzunlukta olması nadir görülen bir durumdur. İstediğiniz uzunlukta olsa bile başında ya da sonunda istemediğiniz sesleri kayıt etmiş olabilirsiniz, Oynat, Durdur gibi. Bu seslerin olduğu bölümü ya da filminizde kullanmak istemediğiniz bölümleri kliplerden çıkarabilirsiniz. Nasıl mı? 

 

Öncelikle Koleksiyonlar bölümündeki kliplerin tümünü bir kez izleyin. Eğer işinize yaramayan klipler olduğunu düşünüyorsanız, koleksiyonlar bölümünden o klipleri daha önce anlattığımız biçimde silin.Filminizi yapacağımız klipler artık elinizde olduğuna göre klipler üzerindeki değişiklikleri yapmaya başlayabilirsiniz.

 

Süresini kısaltmak istediğiniz klibi tıklayın ve Oynat butonuna basın. Klibi kesmek istediğiniz bölüme geldiğinizde Duraklat butonunu tıklayın. Tam istediğiniz bölümde durduramadıysanız geriye ya da ileriye bir kare gitmek için Sonraki Kare ya da Önceki Kare butonlarını kullanabilirsiniz.

 

Klibi kesmek istediğiniz bölüme gelince Klibi geçerli karede iki klibe böl butonuna tıkladığınızda klibiniz kesilmiş olacaktır.

 

Movie Maker klibi bu aşamalardan sonra iki ayrı klibe böler.

 

4.Klipler arasında geçişi sağlamak

 

Filminizi oluşturacak klipleri tek tek izleyin ve herbirini doğru sıra ile film şeridinin üzerine taşıyın.

 

Kullanacağınız klipleri film şeridinin üzerine taşıdıktan sonra Zaman çizelgesi’ni gösteren butona tıklayın. Zaman çizelgesi butonunu film  şeridinin olduğu bölümün sol üst köşesinde bulacaksınız.Zaman çizelgesini klipleri edit etmek için kullanıyoruz.

 

Zaman çizelgesi butonuna bastığınızda çizelge kliplerin hemen üstünde belirecektir. Bu sayede kliplerin uzunluklarını da görebilirsiniz. Kliplerin üzerindeki küçük hoparlörler kliplerdeki seslerin ne zaman kayıt edildiği bilgisini verir. Filminizin toplam uzunluğunu yukarıdaki zaman çizelgesine bakarak öğrenebilirsiniz.

 

Filminizde farklı bir sahne olsun istiyorsunuz... Size bir örnekle nasıl farklılık yaratacağınızı anlatalım.İki klibi üst üste bindirerek farklı bir efekt yaratabilirsiniz. Fakat bundan önce yapacaklarınızı daha net görebilmek için Zaman Çizelgesi Yakınlaştır butonu ile klipleri yakınlaştırın.

 

İki klibi üst üste izleyebilmek için ikinci klibi sola doğru taşıyın. Böylece 2. klibi ilk klibin üzerine yerleştirip sıkıştıracağınızdan 2. klip ile 3. klip arasında diagonal bir çizgi halinde puslu, soluk bir alan açıldığını göreceksiniz.

 

Bu solukluk size klibinizin ne kadarlık bir bölümünün bir önceki klibin üzerine bindiğini gösterir.

 

Zaman çizelgesini tıklayarak tekrar film şeridinin üzerine gelin. İmleci ilk klibin üzerine getirip farenizi sağ tıklayın. Menüden Film Şeridini Yürüt seçeneğini klikleyin.

 

Önizleme ekranından kliplerin nasıl iç içe geçtiğini göreceksiniz.

 

5.Filminizi kayıt etme

 

Filminizi tamamladıktan sonra kayıt etmek için Projeyi Kaydet butonunu tıklayın.

 

Movie Maker, Projeyi Kaydet diyalog kutucuğunu açarak filminizi bilgisayarınıza proje olarak kayıt edecektir. Bu şekilde klipleri çeşitli şekillerde değerlendirip farklı sıralamalar ile birden fazla proje yaratabilirsiniz.

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler