Filme Ses Ekleme

Yayın tarihi: 23.08.2006
Filme Ses Ekleme

Filme Ses Ekleme

 

Bu bölümde filminize dışarıdan nasıl ses ekleyebileceğinizi inceleyeceğiz. Video kameranızla filminizin sahnelerini sesli çektiğinizi biliyoruz, fakat öyle durumlar olabilir ki filminizde ekstra sesler kullanmak isteyebilir ve çekim sırasında bunu gerçekleştiremeyebilirsiniz. Bu durumda Movie Maker’da filminizi edit ederken ses ekleme olanağınız var. Aşağıda bu işlemi nasıl yapabileceğinizi aşamalarıyla anlattık.

 

1.Kayıt için hazırlık aşaması

 

Mikrofonunuzu bilgisayarınıza bağlamakla işe başlayabilirsiniz. Ses kartınızdaki Mic in soketine mikrofununuzun kablosunu yerleştirerek bunu gerçekleştirebilirsiniz.

 

Movie Maker’ı açıp dosya menüsünden projenizi içeren dosyayı açın. Film şeridindeki Zaman Çizelgesi ile Anlat butonunu tıklayın.

 

Film şeridinin sağında bulunan bölümden Zaman Çizelgesi İle Anlat butonunu tıklayın. Diyalog kutusu açılacaktır. Line başlığının hemen yanında Mikrofon yazdığına emin olun. Eğer yazmıyorsa aşağıdaki kutuda anlattığımız ‘Mikrofununuzla nasıl kayıt yaparsınız? ’ başlıklı metni okumanız gerekecek.Mikrofununuza konuşup sağ taraftaki ibrenin hareketlenip hareketlenmediğini kontrol edin. En temiz kayıt için ibreyi ortalayın.

 

Mikrofonunuzla nasıl kayıt yaparsınız?

 

Eğer Zaman Çizelgesi İle Anlat bölümünde Mikrofon yazısı yoksa yapmanız gereken Zaman Çizelgesi İle Anlat diyalog penceresi açıldığında daha fazla seçenek göster yazısına tıklamak, diğer diyalog penceresi açıldığında yapmanız gereken ise Ses Giriş Kaynağı’ndaki listeden Mikrofon seçeneğini tıklamaktır. Artık mikrofonunuzla istediğiniz kaydı yapabilirsiniz.

 

2.Kayıt yapma  

 

Kayıt yapmaya başlamadan önce söyleyeceklerinizi tasarlayın. Bir kağıda yazmanız işinizi kolaylaştırabilir. Anlatımı Başlat tuşuna basın ve konuşmaya başlayın.

 

Siz konuşmaya başladığınız anda önizleme penceresinde de filminiz akmaya başlayacaktır.

 

Ses kaydetmek istediğiniz klibin bitiminde Anlatımı Durdur butonuna basmayı unutmayın.

 

Anlatımı Durdur butonuna bastığınızda filminizin yeni halini kayıt etmeniz için bir pencere açılacak.Filmi kayıt etmek istediğiniz ismi yazıp Kaydet butonuna bastığınızda filminiz yeni adı ile bilgisayarınıza kaydedilecektir.

 

Mikrofonun etkin olmadığı durumlarda...

 

Bazı durumlarda Windows’a mikrofon kullanarak ses kayıt etmek istediğinizi belirtmeniz gerekir. Bunu yapabilmek için Windows Sistem Tablası’ndaki speaker (konuşmacı) ikonunu bulun. Windows Sistem Tablası görev çubuğunun sağ tarafında yer alır, çift klikleyin. Daha sonra ‘Seçenekler (options)’ bölümünden ‘özellikleri (properties)’ butonunu seçin açılan pencerede ‘Kayıt (Recording)’in yanı başındaki kutucuğu tıklayın. Kutucuğu kapatmak için ‘Tamam’ butonunu tıklayın. Kayıt Kontrol kutucuğu belirdiğinde Mikrofon’un seçili olmasına dikkat edin. Eğer seçili değilse yanındaki kutucuğa tıklayın. Bütün bu işlemlerin sonunda kutucuğu kapatabilir ve filminize istediğiniz sesi kayıt edebilirsiniz.

 

3.Kayıt ettiğiniz sesi yerleştirme 

 

Filminize eklemek istediğiniz sesli anlatımı kayıt ettikten sonra Koleksiyonlar bölümünde yaptığınız kaydı, kayıt ettiğiniz isimle bulacaksınız.

 

Bu yeni kaydın bir anlatım olduğunu ve filmin başına yerleştirmek istediğinizi varsayalım. Koleksiyonlar bölümünde bulunan kaydın üzerine tıklayıp fareniz yardımı ile  film şeridinin üzerine taşıyabilirsiniz.

 

Kliplerinizin hemen öncesine yerleştirdiğiniz ses kaydını dinlemek ve filminizin son halini izleyebilmek için ilk klibin üzerine sağ klik yapın ve çıkan menüde bulunan Film Şeridini Yürüt seçeneğini tıklayın.

 

Film akmaya başladığında yeni eklediğiniz anlatımı da duyacaksınız.

 

Farklı sesler

 

Filminizde farklı sesler kullanmak istiyorsanız, internet iyi bir kaynak olabilir. Rüzgar sesi, ağaç hışırtısı, silah sesi ya da trafik kazası efekti... Size bu seslere ulaşabileceğiniz internet siteleri önerebiliriz.  www.wavcentral.com  bu sitelerden biri, bir başka site de http://rats2u.com/clipart/animation/wav_files.htm. Bu iki sitede aradığınız efektleri  yüksek kalitede bulabilirsiniz. Alternatif olarak da www.soundfx.com/freesoundfx.htm’i ziyaret edebilirsiniz.

 

Mikrofon kalitesi

 

Modern DV kameralarda kullanılan mikrofonların ses kayıt kalitesinin çok iyi olduğunu söyleyebiliriz.Kuş cıvıltısı, rüzgarın sesi gibi fon seslerini çok iyi kayıt ederken konuşan kişinin sesini net bir şekilde duymakta zorlanabilirsiniz. Bu durumda iyi bir mikrofon işinizi görecektir. Anlatım yoğunluklu bir film çekiyorsanız iyi bir mikrofon filminizin kalitesini de arttıracaktır.

 

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler