CD’den Müzik Ekleme

Yayın tarihi: 23.08.2006
CD’den Müzik Ekleme

CD’den Müzik Ekleme

 

Filminizde, sevdiğiniz parçaları da kullanmak istiyor olabilirsiniz. Bu bölümde size CD’den istediğiniz parçaları nasıl indireceğinizi ve filminizde kullanacağınızı anlatacağız.   

 

1.Kayıt öncesi hazırlık

 

Yüklemek istediğiniz parçanın bulunduğu CD’yi CD-ROM sürücünüze yerleştirin. Windows CD’deki parçaları dinlemek istediğinizi düşünerek Media Player’ı açacak ve CD’deki parçaları görüntüleyecektir.

 

Media Player listedeki ilk parçayı çalmaya başladığında Durdur tuşuna basarak parçayı durdurun.Media Player’in sol tarafından yer alan menüden CD’den Kopyala butonunu tıklayın.

 

Media Player CD’deki parçaları listeleyerek yanlarına küçük kutucuklar yerleştirir. Bu kutucukları klikleyerek kopyalamak istediğiniz parçaları belirleyebilirsiniz. Media Player otomatik olarak hepsini kopyalamak istediğinizi düşünüp klikleyecektir.

 

Siz diğer klikleri kaldırıp sadece bilgisayarınıza yüklemek istediğiniz parçanın yanındaki kutucuğu işaretli bırakabilirsiniz. Bizim örneğimizde 6 numaralı parçanın filmimize uygun olduğunu düşünüp işaretledik.

 

Telif Hakkı

 

Telif ile ilgili yasalar ülkeden ülkeye değişmesine rağmen, kullanmak istediğiniz parçayı indirirken üretenin ve yayıncının haklarını gözetme konusunda da dikkatli olmanız ve yasalara göre hareket etmeniz gerektiğini hatırlatmak isteriz.

 

CD’deki parçaları seçemiyorsanız...

 

Windows’unuzun nasıl kurulduğuna bağlı olarak Media Player CD’deki parçaları bilgisayarınıza atabilir ya da atamaz. Eğer  parçaları bilgisayarınıza yüklemekte zorluk çekiyorsanız endişelenmeyin. Yapmanız gereken Windows ayarlarını kontrol etmek olacaktır. Başlat Menüsünden Media Player’ı açın programları seçin. Alt menü açıldığında Media Player’ı listedeki programlar içinde göreceksiniz. Media Player’ı kliklediğinizde otomatik olarak açılacaktır.

 

2.İstediğiniz parçayı CD’den kayıt etme

 

Filminizde kullanmak istediğiniz parçayı bilgisayarınıza kopyalamak için Müzik Kopyala butonuna tıklayın.

 

Media Player kopyalama sırasında parçanın ne kadarının kopyalandığını gösterecektir.

 

Kopyalama işlemi bittiğinde Media Player, Kitaplığa kopyalandı mesajını verir.

 

Dosya Menüsü’nden Media Player’ı Çıkış butonuna basarak kapatabilirsiniz.

 

3.Müziği filme ekleme 

 

Movie Maker’ı açın Dosya bölümünden Kolleksiyonlara Al… seçeneğini tıklayın.

 

Diyalog kutusu açıldığında Müziğim dosyasının içine kayıt ettiğiniz parçayı seçin ve Movie Maker’a yükleyin.

 

Bizim örneğimizde Müziğim dosyasının içinde Bilinmeyen Albüm dosyası ve onun içinde de 6 numaralı parçayı bulacaksınız.

 

6 numaralı parçanın üzerine tıklayın ve Tamam tuşuna basarak Movie Maker’a yükleme işlemini başlatın.

 

Parça 6’nın Koleksiyonlar bölümüne yüklendiğini göreceksiniz.

 

Anlatımdan hemen sonra filmin başlangıcından hemen önce parçayı kullanmak istediğiniz varsayarsak, Koleksiyonlar bölümünde bulunan müzik dosyasını anlatımdan hemen sonraki bölüme fareniz yardımıyla taşıyabilir ve yerleştirebilirsiniz.

 

Önizleme penceresinden hem anlatım hem de müziğin nasıl yerleştirildiğini kontrol edebilirsiniz.

 

Bir aksilik oldu ve müzik dosyanızın süresi kliplerin süresini aştı diyelim, hiç telaşlanmayın her zamanki gibi çözümü mümkün bir durumla karşı karşıyasınız.

 

Zaman çizelgesi üzerindeki Siyah üçgeni tıklayın. Bu müziğin tam olarak nerede bittiğini gösterir. Üzerine tıkladığınızda imleç çift oka dönüşür.

 

İmleci sola doğru kaydırdığınızda, üçgenin siyahtan maviye döndüğünü ve müzik dosyasının süresinin kısaldığını göreceksiniz.

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler