Film Çekme

Yayın tarihi: 23.08.2006
Film Çekme

Film Çekme

 

Windows Movie Maker programı ile kendi filminizi yapabileceğinizi biliyor musunuz? Windows Movie Maker Microsoft’un XP sürümünün her kopyası ile bilgisayarınıza ücretsiz olarak kurulur. Dolayısıyla Microsoft XP sürümüne sahip her Windows kullanıcısı, bir dijital video kamera yardımıyla hayalindeki filmi çekebilir. Haydi iş başına...

 

Evde stüdyo

 

Evde kullanılan bilgisayarlar, sayılar ve sözcüklerle oynamanız için idealdir. Fakat öte yandan, her türlü dijital bilgiyi görüntü ve ses de dahil, düzenlemek için kullanabileceğiniz muhteşem cihazlar... Eğer evinizdeki video kasetleri bilgisayarınızda düzenlemek istiyorsanız, eski usül analog bir video kamera kullanabilirsiniz, fakat analog video kameradaki bilgileri dijital sinyallere dönüştürebilmek için bir dekoder kullanmanız gerekecek. Görüntü kalitesinin DV kameradaki kadar iyi olamayacağını da hemen belirtmek isteriz.

 

Adım adım ev stüdyosu

 

Öncelikle dijital bir video kamera edinmenizi öneririz. Dijital video kameraların popülaritesindeki artış ile şimdi bütçenize uygun bir tane edinme olanağınız daha da fazla. Görüntü kaybı olmayacağı için de bilgisayarınızın başına geçip filminizi yapmaya başladığınızda sonuç istediğiniz gibi olacaktır. Yapmanız gereken gayet basit, filminizi oluşturacak görüntüleri dijital kameranız ile çektikten sonra bilgisayarınıza görüntüleri aktarın. Bu aşamadan sonra artık Movie Maker ile çalışmaya başlayabilirsiniz.

Filminiz bittiğinde ortaya çıkan eseri, yine filmi yaparken kullandığınız Movie Maker programı ile seyretme olanağına sahipsiniz. Başka bir seçenek de yaptığınız filmi dosya olarak kaydedip farklı bir program kullanarak izleyebilmektir.  (Windows’taki Windows Media Player gibi).

 

Kameranıza kayıt ettiğiniz görüntüleri düzenleyebilmek için birçok program kullanabilirsiniz. Biz bu kitabımızda Windows Movie Maker’ı nasıl kullanacağınızı anlatacağız. Neden bu programı seçtiğimize gelince; iki sebebi var birincisi Windows Movie Maker Microsoft’un XP sürümünün her kopyası ile bilgisayarınıza ücretsiz olarak kurulur. İkincisi de daha pahalı programlara göre kısıtlı bir hareket alanı olmasına rağmen dosyaları arkadaşınıza elektronik posta ile gönderebilecek kadar sıkıştırabilme olanağı vermesidir.

 

Movie Maker’ı nasıl edinebilirim?

 

Windows XP kullanıyorsanız, WordPad, Paint gibi diğer programlarla birlikte bilgisayarınıza Windows kurulurken yüklenecektir.Öte yandan Windows’un eski sürümlerini kullanıyorsanız, Movie Maker’ınız hazır yüklü olamayacaktır. Eğer siz böyle bir durumla karşı karşıyasanız, yapmanız gereken Windows sürümünüzü güncellemek ya da başka bir film hazırlama programı kullanmak olacaktır.

 

Nasıl bir PC kullanmanız gerekiyor?

 

Büyük ve hızlı bir taneye ihtiyacınız olacağı kesin. Movie Maker’ı kullandıkça göreceksiniz ki, program görüntü dosyalarınızı sıkıştırır (bir elektronik posta mesajının eki olarak kullanabileceğiniz kadar sıkıştırır), fakat sıkıştırma işlemini gerçek zamanda yaptığı için güçlü ve hafızası geniş olan bir PC’ye ihtiyacınız olacak.

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler