Movie Maker’ı Tanıyalım

Yayın tarihi: 23.08.2006
Movie Maker’ı Tanıyalım

Movie Maker’ı Tanıyalım

 

Movie Maker’ı tanıma sürecimiz boyunca kendi ev sinemamızı yapmanın yöntemlerini, bir filmi hazırlamanın aşamalarını öğreneceğiz.

 

Bundan sonraki sayfalarda Movie Maker’ı göreceksiniz. Filminizi yaratmak için bu programda kullanacağınız her butona ya da aşamaya bir numara verdik ve programı nasıl kullanacağınızı bu metodla açıklamaya çalıştık.

 

1.Buton Menüsü (Button Bar): Diğer Windows programlarındaki buton menüleri ile aynı özelliklere sahip.    

 

2.Filmi Kaydetme (Save Movie): Bu buton size filminizi hangi kalitede kayıt edeceğinizi belirleme olanağı verir. Yüksek, orta ve düşük kalitede kayıtlar yapabilirsiniz.

 

3.Video Efektleri Ekleyin: Video efektleri, filmlerinize farklı bir hava katar. Örneğin, geçmişte çekilmiş klasik bir film görüntüsü kullanmak isteyebilirsiniz.

 

4.Video Geçişleri Oluşturun: Video geçişi, filminizdeki bir klip ya da resmin sonraki öğeye geçişini denetler. Windows Movie Maker 2 ile birlikte gelen yeni geçiş efektlerini öğrenin.

 

5.Video: Video kanalı, projeye eklemiş olduğunuz video klipleri, resimleri veya yazıları görmenize olanak verir. Video kanalını genişleterek, video ile ilişkili sesi veya eklemiş olduğunuz video geçişlerini görebilirsiniz. Bir klip zaman çizelgesine eklendikten sonra, kaynak dosyanın adı o klip üzerinde belirir.Resime, videoya veya yazıya herhangi bir video efekt eklerseniz, klibe video efekt eklendiğini belirtmek için kliplerin üzerinde küçük bir simge belirir.

 

6.Geçiş: Geçiş kanalı, zaman çizelgesine eklemiş olduğunuz video geçişlerini görmenize olanak verir.Bu kanal ancak Video kanalını genişletmişseniz belirir. Video Geçişleri klasöründen eklediğiniz video geçişleri bu kanalda belirir. Bir geçiş zaman çizelgesine eklendiğinde, geçişin adı zaman çizelgesinde gösterilir. Geçişin süresini uzatmak veya kısaltmak için, geçiş seçiliyken görüntülenen kırpma başlangıcı tutamacını sürükleyebilirsiniz.

 

7.Ses: Ses kanalı, projeye eklemiş olduğunuz herhangi bir video klipteki sesleri görmenize olanak verir.Geçiş kanalı gibi, Ses kanalını da ancak Video kanalını genişletmişseniz görebilirsiniz. Bu kanaldaki ses klibini seçip silerseniz, video bölümü de Video kanalından kaldırılır.

 

8.Ses/Müzik: Ses/Müzik kanalı projeye eklemiş olduğunuz ses kliplerini görmenize olanak verir. Ses klibinin adı klipte belirir. Projede ve filmin son şeklinde videonun değil, sesin yürütülmesini istiyorsanız bu kanala video klipleri de ekleyebilirsiniz.

 

9.Yazı Bindirme: Yazı Bindirme kanalı, zaman çizelgesine eklemiş olduğunuz yazıları veya jeneriği görmenize olanak verir. Bu kanala, filminizin farklı noktaları için birden fazla yazı ekleyebilirsiniz.Yazılar görüntülenen videonun üzerine bindirilir. Yazının süresini uzatmak veya kısaltmak için, yazı seçiliyken görüntülenen kırpma başlangıcı veya kırpma sonu tutamacını sürükleyebilirsiniz.

 

10.Koleksiyon Penceresi (Collection Window): Görüntü ya da sesi bilgisayara aktarmak için Kayıt (Record) butonuna bastıktan sonra aktarmak istediğiniz bölümler otomatik olarak Koleksiyonlar (Collections) bölümüne aktarılır. Koleksiyon bölümünde ses ve görüntü datasını toparlayabilirsiniz.

 

11.Film Klip (Movie Clip): Digital kameranızdan bilgisayarınıza aktardığınız görüntüler, Movie Maker kliplere bölünür.

 

12.Klip Sesi (Sound clip): Filminize ses efektleri ve fon müziği ekleyebilirsiniz.

 

13.Hikayeyi oluşturacağınız bölüm

(The Stroryboard): Bir Film şeridine benzer görüntüsü olan film şeridinde (Storyboard) filminizi hazırlamaya başlayabilirsiniz.

 

14.Ön İzleme Penceresi (Preview window): Koleksiyon bölümünden Film şeridine aldığınız görüntülerden öne çıkarmak istediğinizi görebilmeniz için bir ön izleme ekranı oluşturulmuş. Bu ekranı Movie Maker programını açtığınızda sağ tarafta bulacaksınız.

 

15.Ön İzleme Kontrol Paneli (Preview controls): Bu panelde Ön izleme penceresinde  (Preview window) görüntülediğiniz bölümü durdurup (stop) başlatabilir (play), görüntüyü dondurabilir (pause), geriye (rewind) ya da ileriye (forward) alabilirsiniz.    

 

Mac alternatifi

 

Movie Player’ın alternatifi olarak iMacs ile birlikte gelen iMovie’yi gösterebiliriz. Bu programın Movie Maker’dan daha fazla özelliği bulunur. Daha sofistike bir film yapmak isterseniz, iMovie’deki özelliklere bir göz atmanızı öneririz. Öte yandan ultra-küçük filmler üretmek konusunda iMovie, Movie Maker’ın eline su dökemez. 

 

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler