Movie Maker’ın Önizleme Penceresi

Yayın tarihi: 23.08.2006
Movie Maker’ın Önizleme Penceresi

Movie Maker’ın Önizleme Penceresi

 

Bu bölümde Movie Maker’ın Ön izleme penceresini (Preview window) mercek altına alacağız. Bir sonraki bölümde ise Zaman çizelgesine (Timeline) göz atacağız. Movie Maker ile uğraşmaya başladığınızda bu iki fonksiyonu kullanarak nasıl daha hızlı çalışabileceğinizi göreceksiniz. 

 

Ön izleme penceresinin tuşları ve kullanımı:

 

1.Ön izleme penceresi (The preview window): Bu pencerede daha önce bilgisayarınıza indirdiğiniz ve koleksiyon bölümünde bulunan kliplere ayrılmış görüntüleri izleyebilirsiniz. Bunun için koleksiyon bölümündeki kliplerden birinin üzerine gelip çift tıkladığınızda görüntü Ön izleme penceresine aktarılacaktır.

 

2.Görüntünün akış durumu (current position): Görüntü penceresinin hemen altında yer alan göstergede görüntülediğiniz klibin hangi bölümünde olduğunu anlayabilirsiniz.

 

3.Oynat  (play) tuşu: Oynat  (play) tuşuna tıkladığınızda kayıtlı görüntünüzü izleyebilirsiniz.

 

4.Duraklat (pause) tuşu: Duraklat tuşuna tıkladığınızda görüntü donacaktır.

 

5.Durdur (Stop): Bu butona tıkladığınızda klibinizi durdurursunuz.

 

6.Geri (Back): Bu tuş görüntüyü geri almanızı sağlar.

 

7.İleri (Forward): Bu tuş ise görüntüyü ileri alır.

 

8.Önceki kare (Previous frame): Bir önceki kareye gitmek istiyorsanız, 8 nolu okun işaret ettiği butona tıklayın.

 

9.Sonraki kare (Next frame): Bir sonraki kareye ise 9 nolu okun işaret ettiği butona tıklayarak ulaşabilirsiniz. Bu tuş size filminiz için özel kareler bulmakta yardımcı olacaktır.

 

10.Tam ekran (Full screen): Ön izleme işlemini tam ekranda yapmak istiyor olabilirsiniz, öyleyse 10 nolu okun işaret ettiği butona tıklayın.

 

11.Görüntüleri bölme (Split clip): Görüntülerden oluşan klibi ikiye ya da daha fazla parçaya bölmek istiyorsanız, Split Clip butonunu kullanabilirsiniz. Bu buton klibi elektronik bir makas gibi ikiye böler.

 

12.Zaman (Time): Görüntülerinizin zaman bilgisini buradan izleyebilirsiniz. Kaç dakikalık bir klip, hangi dakikasına müzik, hangi dakikasına efekt koyabilirim sorularının cevabını bulmanızda size yardımcı olacaktır.

 

Koleksiyonları anlamak

 

Movie Maker’ın Koleksiyonlar (Collections) bölümü Windows kısayola  (shortcuts) çok benziyor. Koleksiyonun içindeki ses ve görüntü dosyalarına baktığınızda bu dosyaların orijinal olanların bir kopyası olduğunu göreceksiniz. Zira orijinal dosyaları Windows’un içinde ‘Videolarım’ klasöründe bulabilirsiniz. Bilgisayarınızda fazla yer kapladığına inanıyor ve bu dosyaları tamamen silmek istiyorsanız, yapmanız gereken ‘Videolarım’ klasörünü silmektir.

 

Movie Maker’ın Zaman Çizelgesi

 

Zaman çizelgesi Movie Maker’ın önemli parçalarından biridir. Ana hatları ile anlatmak gerekirse, zaman çizelgesi filminizin minyatürünü görmenizi sağlar ve hikayenin tümünde yapmak istediğiniz değişikliklere olanak tanır. Koleksiyonlarda bulunan görüntüleri fareniz yardımı ile zaman çizelgesinin üzerine alabilirsiniz. Görüntüleri ardı ardına bu çizelgenin üzerine dizdikten sonra yerlerini değiştirebilir, araya müzik ya da efekt koyabilir, kısaca istediğiniz değişiklikleri yapabilirsiniz. Bu göstergeyi nasıl kullanacağınızı aşağıda açıklayacağız.

 

Zaman çizelgesinin tuşları ve kullanımı:

 

1.Zaman çizelgesi (Timeline): Zaman çizelgesi filminizin uzunluğu ile ilgili saat, dakika, saniye cinsinden bilgi verir.

 

2.Film şeridi butonu (Toggle switch): Bu buton sizin zaman çizelgesi ile Film şeridi arasında gidip gelmenizi sağlar.

 

3.Yakınlaştır (Zoom in): Bu buton ile istediğiniz görüntüyü yakınlaştırabilirsiniz. Böylece görüntüdeki detayları da gözden kaçırmamış olursunuz.

 

4.Uzaklaştır (Zoom out): Bu buton zaman çizelgesinin daha büyük bir kısmını görmenizi sağlar.

 

5.Anlatıma dışarıdan ses ekleme butonu (Record narration): Bu düğme ile yeni bir diyalog penceresi açıp mikrofonunuzu  kullanarak filminize yeni sesler ekleyebilirsiniz.

 

6.Ses ayarı (Set audio levels): Bu düğme ile daha sonra eklediğiniz sesler ile filminizde bulunan orijinal sesler arasındaki dengeyi sağlayabilirsiniz. 

 

7.Anlatım (Narration): Zaman çizelgesinin bu bölümü mikrofon kullanarak kayıt ettiğiniz ses için ayrılmıştır.

 

8.Uzun klip (Long clip): Movie Maker ilk klibi filminizin başlangıcını algılayabilmeniz için film şeridinde resim olarak gösterir. Uzun klipler gri bir dikdörtgen olarak ve klip numaraları ile gösterilir.      

 

9.Film akışı (Current position): Bu çizgi film oynatılmaya başlandıktan sonra hangi karede olduğunu gösterir.

 

10.Kaydırma çubuğu (Scroll bar): Bu çubuğu fareniz ile sağa ya da sola sürüklediğinizde uzun filmler üzerinde gezinebilirsiniz.

 

11.Konuşmacı simgesi (Speaker icon): Bu simge sesin o video klip ile birlikte kayıt edildiğini gösterir.

 

12.Boşluklar (Empty slots): Bu boş alanlar yeni video klip eklemeniz için ayrılmış alanlardır.

 

Yedekleme

 

PC’de yaptığınız tüm diğer işlemler gibi Movie Maker’ın kullandığı tüm ses ve klipleri silmek istiyorsanız epey efor sarfetmeniz gerekecek. Öte yandan bilgisayarınız çöktüğünde de neler olduğunu anlatmamıza gerek yok herhalde... En kötüsünü düşünürsek üzerinde çalıştığınız herşeyi kaybedebilirsiniz. Bu sebeple periyodik olarak yaptığınız tüm çalışmaların bir kopyasını almak akıllıca bir davranış olur. DVD yazıcı bu tehlikeyi önleyebilecek en gelişmiş çözüm olarak sunulabilir. Size önerimiz bu tür kazalara uğradıktan sonra emeklerinizin heba olmasını istemiyorsanız, bir DVD yazıcı edinip dosyalarınızı yedeklemenizdir.

 

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler