Video Görüntülerini Bilgisayara Aktarma

Yayın tarihi: 23.08.2006
Video Görüntülerini Bilgisayara Aktarma

Video Görüntülerini Bilgisayara Aktarma

 

Dijital kameranızla filminizi çektikten sonra montaj için görüntüleri bilgisayarınıza aktarmanız gerekir.Dijital kameradan bilgisayara aktardığınız görüntülerde kalite kaybı olmayacaktır. Movie Maker’ı kullanmaya başlamadan önce görüntüleri bilgisayarınıza nasıl aktaracağınıza bir göz atalım.

 

Kameranın bilgisayara bağlanması

 

Yorucu ve bol koşuşturmacalı bir film çekiminin ardından, filmi izlemeye başlamadan önce, sıra montajlamaya başka bir deyişle cilalamaya geldi. Bunun için ilk adım, görüntüleri bilgisayara aktarmak olacaktır. Bu işleme başlamadan önce size birkaç önemli ipucu verelim; ilk olarak dijital kameranızın doğru konnektöre sahip olup olmadığını kontrol edin. İhtiyacınız olan diğer araç ise tüm bilgisayar dükkanlarında bulabileceğiniz bir kablo. Hemen şunu belirtelim, farklı markada ve modeldeki bilgisayarlar, farklı konnektörlere ihtiyaç duyar. Kameranıza ve bilgisayarınıza uyumlu konnektöre sahip olduğunuzdan emin olmalısınız.

 

Konnektör seçimi

 

Bilgisayarların bir kısmı doğru konnektöre sahip olduğu için dijital kameranızı direk bilgisayarınıza bağlayabilirsiniz. Bilgisayarınızın doğru konnektörü yoksa yapmanız gereken video bağlantı kartı almak olmalı. Eğer bu konunun altından tek başınıza kalkabileceğinize inanmıyorsanız bu işi bilen bir arkadaşınızdan ya da profesyonel birinden yardım alabilirsiniz. Önemli olan husus DV (Dijital Video)’den görüntüyü bilgisayarınıza aktaracak kartın IEEE 1394-uyumlu olması.Fiyatı ise yaklaşık 30-70 dolar arası.

 

Videodaki Görüntüleri Movie Maker’a Aktarma

 

Videonuzu bilgisayara nasıl bağlayacağınızı bir önceki bölümde öğrenmiştiniz. Şimdi sıra görüntüleri Movie Maker’a aktarmaya geldi. Bu aşamayı uygulamalı olarak öğrenmenizi tavsiye ederiz. Evde çektiğiniz görüntülerle başlayabiliriz.

 

1.Hazırlık aşaması:

 

Başlangıç Menüsü’ne girin ve Programlar’ın altında bulunan Donatılar klasöründeki kısmındaki Eğlence menüsünden Movie Maker’ı tıklayın.

 

Movie Maker açıldığında boş bir program görünümünde olacaktır. Fakat daha sonra yükleyeceğimiz resimler ve müzik dosyaları ile bu boş görüntüyü farklılaştıracağız. Sabredin.

 

Dijital Video Kameranızı bilgisayara bağlayın ve play konumuna  (VCR konumu olarak da tanımlanır) getirin. Bunu ilk kez yaptığınızda bilgisayarınızda bir duraklama olacak ve hard diskin ışığının yanıp söndüğünü göreceksiniz. Endişelenmeyin tamamen normal bir durum. Bilgisayarınız ve dijital kameranız biribirine alışma dönemi geçiriyor demektir.

 

Ne yapmak istediğinizi soran penceredeki şıklardan birini işaretleyip bilgisayarınıza komut verebilirsiniz.Biz tüm aşamaları görebilmek için son şık olan Eylem Yok seçeneğini işaretleyip tamam tuşunu tıklıyoruz.

 

İnternette film yapımı

 

İnternette Movie maker kullanılarak yapılmış çok sayıda filmi içeren site bulabilirsiniz. Kendi filminiz için birkaç dakikalık ev yapımı filmler, Hollywood yapımı filmlerden daha fazla fikir verecektir. Bu konuda bize güvenin. http://www.microsoft.com/windowsme/guide/moviemakerlarge.asp adresinde kısa filmleri izleyebileceğiniz ve arkadaşınıza gönderebileceğiniz sitelerin adreslerini bulabilirsiniz.

 

2.Ayarları belirleme:

 

Dijital Videonuzdaki görüntüleri bilgisayarınıza kayıt etmek için bu bölümde ayarlarlarınızı nasıl yapacağınızı öğreneceksiniz. Bizim örneğimizde kullandığımız “SONY DCR 55” marka dijital kamera ayarları otomatik olarak buldu.

 

Movie Maker’ın sol bölümünde yer alan Film Görevleri kısmından Video aygıtından yakala butonuna tıklayın.

 

Burada yakalanan video dosyanız için bilgi girmeniz istenecek. İlk önce videonuza bir isim vermeniz istenecek, ikinci olarakta videonuzu kaydetmeniz için bir yer seçmeniz istenecek. İşlemleri tamamladıktan sonra ileri’ye tıklayın.

 

Film şeridini neden kullanmalıyım?

 

Film şeridinin Movie Maker’daki fonksiyonu, sahneleri içeren görüntülerin bir arada bulundurulmasıdır.Görüntüleri, hikayeyi oluşturmak için bu şeridin üzerine almadan önce planlarsanız, filminizin kurgusal yapısı daha sağlam olur. Bu şeridi kağıt üzerinde planlamaya başladığınızda görüntü açılarını da planlıyorsunuz demektir. Kısaca filminizi çekmeye başlamadan önce kurgusal olarak hazırsınız demektir. Bir çeşit senaryo çalışması da diyebiliriz. Zaman kazanmanızı sağlayacak bu çalışmayı ciddiye almanızı öneririz.

 

Videonuzu kaydetmek için kullanmak istediğiniz ayarı seçmenizi isteyen pencere açılacak. Seçtiğimiz ayar kaydedeceğiniz videonun kalitesini ve boyutunu belirleyecektir. Yapacağımız işlemler için üçüncü şıkkı işaretleyerek kayıt kalitesini seçin. Yüksek kalitede video seçeneğini işaretledikten sonra ileri butonunu tıklayabilirsiniz. (Movie Maker genelde kaydı Orta kalitede yapar. Bizim önerimiz en yüksek kalitede kayıt yapmanız şeklindedir.)

 

Neden en yüksek ayarı seçmeliyim?

 

Movie Maker’ı küçük ölçütlü ev sineması yapmak için kullansak da çıkan sonucun en iyi görüntü kalitesine ve kurgusal yapıya sahip olması önemlidir. Eğer hızlı ve modern bir bilgisayara sahipseniz, en iyi sonuç için ayarlar bölümünde en yüksek seçeneğini tıklamanız, kaliteli bir ürün ortaya çıkarmak için önemlidir.

 

3.Şimdi kurcalama zamanı

 

DV kameranızın bağlı olup olmadığını kontrol edin ve Play/Edit konumuna getirin. Şimdi de sıra Movie Maker’ı kullanarak kameradaki görüntüleri kayıt etmeye geldi.

 

Kameranızın içindeki görüntü kasetini başa sarmak için pencere de yer alan Geri tuşuna basın ve filmi başa sarın.

 

Daha sonra Oynat tuşuna bastığınızda görüntülerin hareketlendiğini göreceksiniz. Birkaç saniye sonra da görüntüler Ön izleme (Preview), penceresinde belirecektir.

 

Dijital kameranız üzerindeki Duraklat, Geri, Hızlı İleri tuşlarını kullanabilirsiniz. Nasıl çalıştığını görmek için hemen deneyin.

 

Videonuzu kaydetmeye başlamak için Yakalamayı Başlat düğmesini tıklayın. (Bu seçenekle bir veya daha fazla video klibi yakalayabilirisiniz.)

 

Açılacak pencerede size görüntünün tamamını otomatik olarak mı, yoksa belirli kısımlarını el ile yakalayacağınızı belirlemelisiniz. Teybin bazı bölümlerini el ile yakala seçeneğini işaretleyip İleri düğmesine tıklayın.

 

Kayıt etmek istediğiniz görüntü kasetinin sonuna geldiğinizde Ön izleme penceresi’nin hemen altında bulunan Durdur butonuna tıklayıp Son düğmesine basın.

 

Ekranınızda seçtiğiniz videoların kaydedildiğini gösteren kutucuk açılacaktır. Bu işlem sonucunda açılan pencere kapanacak ve filminizi bilgisayarınıza aktarmış olacaksınız.

 

Kaydetmek istediğiniz görüntü dosyasına bir isim verip kayıt işlemini tamamlayacaksınız.

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler