Mega piksel nedir

Yayın tarihi: 23.08.2006
Mega piksel nedir

Mega piksel nedir?

 

Mega piksel; dijital kameralar ve tarayıcılar gibi cihazların görüntü çözünürlüğünü açıklamakta kullanılan ölçüdür.

 

Bu kelimeye anlam katan iki öğe bulunmaktadır: Mega ve piksel(pixel), Mega milyon anlamına gelmektedir. Mega piksel bir milyon pikselden (resim öğesinden) oluşur.

 

Dijital fotoğraf makinesinin sensor boyutu, yani görüntüyü kaydeden kısım mega piksel olarak ifade edilir. Mega piksel sayısı arttıkça sensorun yakaladığı bilgi de artar ve bu sayede görüntü de o oranda büyültülebilir. Dijital fotoğraf makinesi sensorunda, yatay piksel sayısı ile dikey piksel sayısının çarpımı yakalama çözünürlüğünü verir.

 

Örnek: Yatay piksellerin sayısı 2.160, dikey piksellerin sayısı ise 1.440’ tır. İki sayının çarpımı 3.110.400 piksel, yani 3,1 mega piksel eder.

 

Maksimum baskı boyutunda  gerekli olan çözünürlük ölçüleri…

 

İstediğiniz baskı boyutunu biliyorsanız, aşağıdaki tabloyu gereksinim duyduğunuz yakalama çözünürlüğünü elde etmek için kılavuz olarak kullanabilirsiniz.

 

15 x 20 cm (5 x 7 inç) 1 mega piksel

20 x 25 cm (8 x 10 inç) 2 mega piksel

28 x 36 cm (11 x 14 inç) 3 mega piksel  

50 x 75 cm (20 x 30 inç) 4 mega piksel

 

Satın almaya karar vermeden önce iyi düşünün!

 

Dijital fotoğraf çekmeye karar vermeden önce ne tür fotoğraflar çekeceğinizi ve bu fotoğrafları nerelerde kullanacağınızı belirlemelisiniz.

 

Kolay kullanılır bir makineyi tercih edin. Çekeceğiniz resimleri daha çok elektronik ortamda saklamayı düşünüyorsanız, düşük çözünürlüklü bir makine de işinizi görür. Çektiğiniz resimlerin fotoğraf kalitesinde baskısını almak istiyorsanız o zaman yüksek çözünürlüklü bir makineye ihtiyacınız var demektir.

 

Dijital kamera alırken dikkat etmeniz gereken üç önemli özellik vardır.

Bunlar makinenin objektifi, çözünürlüğü ve CCD’sidir. Tüm fotoğraf makinelerinde olduğu gibi dijital fotoğraf makinelerinde de, objektifin kalitesi çekilen resmin kalitesini doğrudan etkiler. Yüksek çözünürlük özellikle baskı sırasında iyi sonuçlar verecektir. Bu özelliklerin hepsi birlikte resmin kalitesini etkiler. Bu nedenle kullanacağınız alanlara uygun cihazları tercih ederken kullanım kılavuzlarını inceleyin ve alımı gerçekleştirin.

 

Dijital kayıt formatları

 

Dijital kameralar, fotoğrafları sıkıştırarak hafızaya kaydederler. Kimyasal fotoğraflar ise, tarama sonrası dijital ortama aktarılırlar.

 

En yaygın kullanılan format JPEG’dir. JPEG, kayıplı bir algoritmadır yani JPEG ile sıkıştırılan fotoğraflarda, gözün göremeyeceği ya da çok zor göreceği bazı kayıplar oluşur. JPEG formatında, sıkıştırma kalitesi ya da algoritmaları seçilebilir. Ama JPEG, sürekli okunup yazıldıkça (yeniden kaydedildikçe), her seferinde biraz daha fazla kalite kaybettirir. Bu sebeple, fotoğraflarınız ile foto editörleri aracılığıyla oynama yaparken, orijinallerini muhafaza etmelisiniz.

 

Dijital dünyada kayıpsız formatlar da vardır. Bunlardan en yaygın olanı TIFF formatıdır; kayba izin vermez, eski ve yaygındır. Basım işlemlerinde bu format kullanılır. Web ortamında kullanmak yüksek veri boyutundan dolayı pek uygun değildir.

 

Bununla birlikte PNG’de kayıpsız bir formattır. Sıkıştırma, şeffaflık, geliştirilmiş yükleme gibi özellikler içerir ve web grafikleri için kullanılır. Resim kalitesiyle birlikte resim boyutu da yüksektir.

 

Bir diğer formatta BMP formatıdır ancak çok fazla yer tutar ve fazla tercih edilmez. İçerdiği resmi sıkıştıramadığı için internet üzerinde pek kullanılmaz. Kayıpsız sıkıştırma yapar, bilgisayarların masaüstü duvar kağıtlarında kullanılır.

 

GIF formatı ise; web ortamında çok fazla kullanılır. Fazla renk kullandığı için resmin kalitesini, veri boyutunu azaltarak web ve bilgisayar ortamında düşük boyutlu hareketli resimler oluşturabilmenizi sağlar.

 

Adobe Photoshop (PSD) resim formatıdır. Katmanlarla çalışır.Yüksek veri boyutuna sahip olması nedeni ile çekmiş olduğunuz fotoğraflara katmanlar eklemeniz gerektiğinde işe yarar ancak web ortamı için uygun değildir.

 

SÖZLÜK

 

Rasyo nedir?

Bir dijital filmin çözünürlüğünde, yatay alanın, dikey alana oranına rasyo denir. Profesyonel seri cihazlar, genelde 35’mm klasik filmle eşdeğer olarak, 3/2 rasyosunu kullanırlar. Yani yataydaki her üç piksele karşılık, dikeyde iki piksel oranını korurlar.

 

LZW nedir?

Kayıpsız sıkıştırma demektir. Photoshop gibi bazı yazılımlar bu tür sıkıştırma işlemini yapmanıza imkan verir.

 

 

 

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler