Photoshop hakkında

Yayın tarihi: 23.08.2006
Photoshop hakkında

Photoshop hakkında...

 

Amatörler için ön bilgi niteliğinde hazırlanan Photoshop örnekleri ve pratik sunumları ile profesyonelliğe adım atabilirsiniz.

 

Ölçü birimi pikseldir. Kare şeklinde olan pikseller, görüntünün en küçük birimidir ve dijital görüntüler yan yana gelen piksellerden oluşur.

 

Image size kutucuğunda width ve height bölümlerine yazacağınız rakamlar resim boyutlarını belirler.

 

Filtreler, resmin yapısını bozarak değişik seçenekler sunarlar. Var olan resmi netleştirebilir ya da solgun hale getirebilirsiniz.

 

Fabrika ayarları genelde amatörlerin basit işlerini görecek düzeydedir. Menüleri karıştırmadan belirtilen temel adımları izleyip sonuca ulaşabilirsiniz.

 

Photoshop ekranını masa üstünde etkin hale getirdikten sonra tüm işlemlerden önce yapacağınız en temel şey: Dosya = aç = resimlerim klasörüne girip bir resmi tıklayıp masa üstünde açılmasını sağlamaktır. Bu işlemden sonra tüm araç çubukları etkin hale gelir. Resmi ekrana taşımadan Photoshop araç çubuklarını kullanamazsınız.

 

Resimlerim klasörü açıldığında, dosya adının altındaki dosya türü sekmesi yanındaki oku tıklayıp şerit halindeki kayıt seçeneklerinin açılmasını sağlayın. JPEG kayıt türünü seçin. Kullanılan kayıt türü JPEG, tüm kayıtlarınızı formatlayacaktır.

 

Korkmayın, resmin bir kopyası var!

 

Bazı işlemler yaptınız ama beğenmediniz, korkmayın seçenekleriniz sonsuz... Photoshop ekranının sunmuş olduğu olanaklar konusunda sınır yok.

 

Resmi eski haline döndürmek istiyorsanız yapmanız gereken Dosya’yı seçip şerit halindeki menünün açılmasını sağlamak ve açılan menüden Revert butonunu tıklamak. Resim ilk haline gelecek fakat bu işlemin sonuç verebilmesi için resmin hiçbir aşamada kayıt edilmemiş olması gerekiyor. Dosya (File) = Revert.

 

Yaptığınız işlemi beğendiniz ve kayıt yapmak istiyorsunuz; Resmin sağ üstündeki X butonunu tıklayın. Karşınıza çıkan ekrandaki yes butonunu tıklayıp resmi son hali ile aynı dosyaya kaydedin. X = yes.

 

Tüm bu işlemler sırasında korkarak çalışmak yerine, açtığınız resmi dosya menüsünden Farklı kaydet’i seçerek yeni bir dosya adı girip Kaydet butonunu tıklayın. Açılan ikinci JPEG options penceredeki OK sekmesini tıklayıp işlemi sonlandırın. Dosya = Farklı kaydet (Save as) = Kaydet (Save) = OK. Aynı resimden dosyanızda iki tane olsun. Orijinal resme dokunmadan kopyaları üzerinde çalışmaya başlayın.

 

Resimlerin klasöründeki resimleri iki şekilde açabilirsiniz. Birincisi seçtiğiniz resmin üzerini farenin solu ile çift tıklayıp direk Photoshop ekranında açılmasını sağlayabilirsiniz ya da resmi tek tıklayıp alttaki ekranda açılmasını sağlar ve aç butonunu tıklayıp resmi açabilirsiniz. Dosya = Aç (Open) = Resimlerim = Aç.

 

JPEG options seçenekleri

 

Bilginiz olması açısından anlatılan birçok bölüm gibi bu bölümdeki ayarlar da biraz deneyim gerektiriyor. Genelde verili ayarlar işinizi görüyorsa, daha fazlasını için biraz zaman tanıyın kendinize.

 

Dosya butonundan Aç’ı tıklayıp resimlerin klasörünü açın. Klasörün altındaki Dosya türü bölümü yanındaki oku tıklayıp JPEG kayıt formatını (sunulan diğer olanakları da tek tek deneyip baskı için size uygun kayıt türünü belirleyebilirsiniz) seçin. Kayıtlı bir Resmi çift tıklayıp açın. Resmin bir kopyasını almak için Dosyadan farklı kaydet seçeneğini tıklayın. Dosya adı bölümüne yeni bir isim girip Kaydet butonunu tıklayın. JPEG options penceresindeki OK butonunu tıklayıp kayıt işlemini sonlandırın. Bu basit ama işlevsel bir kayıt türüdür. Değişik ayar seçenekleri için alttaki açıklamalara göz atın.

 

Açılan JPEG options penceresindeki seçenekler: Matte bölümündeki, none ayarı sabit tutulmuş. None resmin içinde saydam bölgeler varsa bunları resme zarar vermeden doldurulmasını sağlar.

 

Image options butonunu altındaki quality, large file ve small file birbirine bağlı çalışır. İşlevi ise, 0’dan 12’ye kadar sıkıştırma algoritmaları içerir. Small file kaydırma çubuğunu oku ile oynatarak istediğiniz bir sıkıştırma numarasını ayarlayabilirsiniz.

 

Size, dosyanın fiziksel büyüklüğünü kilobyte cinsinden gösterir ve internet hızı belirtir.

 

Dosya = Aç = Resimlerim/ Dosya türü/ JPEG = Aç = Dosya = Farklı kaydet = Dosya adı = Kaydet = JPEG options/ OK.

 

Format options bölümündeki üç başlık ise, matte bölümündeki gibi formattaki çözünürlük oranını ayarlar.

 

Photoshop araç çubukları

 

Program bilgisayarınıza yüklendikten sonra, sık kullanacağınız için masaüstüne taşıyın. Masaüstündeki programı farenin solu ile çift tıklayıp açın.

 

Photoshop açıldığında sayfanın sol tarafında şerit halinde araç çubukları belirecektir. Bu çubukların isimlerini görmek için farenin sol tarafı ile üzerini tıklayıp basılı tutun. Yüklediğiniz programın dil seçeneğine göre araç çubuğunun ismini göreceksiniz. Bazı araç çubuklarının altında küçük ok işaretini bulunur. Bunların üzerini tıklayıp basılı tutarsanız ikinci bir araç çubuğu menüsünün açıldığını görürsünüz. Beliren seçenekleri de ihtiyacınız olduğunda kullanabilirsiniz. Seçtiğiniz her araç çubuğuna göre ekranının üstündeki menü de değişecektir.

 

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler