Foto montaj yapmaya hazır mısınız

Yayın tarihi: 23.08.2006
Foto montaj yapmaya hazır mısınız

Foto montaj yapmaya hazır mısınız?

 

Fotoğrafları çektiniz, fakat beğenmediğiniz unsurlar var. Resim düzeltme programı sayesinde görmek istemediğiniz herşeyi silebilir ve yerine istediğiniz şeyleri ekleyebilirsiniz. İnanın, bu yalnızca sizin hayal gücünüze bağlı.

 

Sınırların olmadığı bu dünyaya geçmeden önce rötuş programlarını biraz tanıyalım. Piyasada amatörlere ve profesyonellere hitap eden rötuş programları satılıyor. Bu bölümde amatörler için olan Photoshop CS serisinde 8.0’ın yarı Türkçeleştirilmiş yazılımını kullandık. Çektiğimiz resimler üzerinde; parlaklık, kontrast, renk dengesini düzenlemeye, özel efektler uygulamaya, arka plan görüntüsünü değiştirip, istemediğiz ayrıntıları atmaya çalışacağız. Tabiî ki tüm bunların Photoshop programı ve araç çubukları sayesinde yapıldığını unutmayın.

 

Renk ayarlarını bilgisayarınızda yapmaya ne dersiniz?

 

Çektiğiniz dijital fotoğrafları bilgisayarınıza aktarma işlemi sırasında depoladığınız alanın neresi olduğunu unutmayın. Belgelerim içinde resimlerim klasörü oluşturun.

 

Photoshop’u etkin hale getirmek için farenin solunu tıklayın. Açılan ekranın sol üst köşesindeki Dosya butonunu seçin.

 

Açılan uzun menünün en üstündeki “Yeni” ve “Aç” tuşlarını bundan sonraki her işleminizde kullanacaksınız. Yeni bir ekran açmak için yeni’yi, var olan bir resmi bulmak için ise Aç’ı tıklayacaksınız.Aç’ ı tıklayın.

 

Açılan sayfanın en üstündeki konum butonunun ucundaki OK işaretini tıklayın. Açılan menüden bilgisayarınızdaki tüm bölümlere ulaşabilirsiniz.

 

Resimleri kaydettiğiniz yer belgelerim içindeki resimlerim klasörü olduğu için, Belgelerim’i tıklayın.

 

Açılan ikinci menüden Resimlerim’i çift tıklayıp klasörü açın. Kayıtlı tüm resimlerinize ulaşacaksınız.

 

Biz kayıtlı resimlerimizden kartalı seçip, ekranın altındaki Aç butonunun tıkladık ve resim Photoshop ekranında açıldı.

 

Üzerinde oynama yapmak istediğiniz Resmi bir kez tıkladığınızda, dosya adı bölümünde kayıtlı bir adı varsa belirir ve ekranın altında resmin küçük bir boyutu açılır. Resimlerin üzerine fareyi tek tek götürüp beklettiğinizde, resimlerin boyutları ve türü hakkındaki kayıt bilgilerine de ulaşabilirsiniz.

 

Dosya = Aç = Belgelerim = Resimlerim=Kartal=Aç.

 

Ön plan ve arka plan renklerini belirleyin

 

Belirleyeceğiniz bu renkler, yapacağınız çalışmalarda etkili sonuç verir. Sistem seçtiğiniz renkleri baz alarak, yaptığınız tüm renklendirmelerde ana renk olarak bunları kullanır.

 

Araç kutusu içinde yer alan set Foreground color butonunu tek tıklayın.

 

Açılan Color picker panosu üzerindeki renk araç çubuğu üzerine fareyi getirin ve sol ile tıklayıp basılı tutarak yavaş yavaş aşağıya ya da yukarıya doğru kaydırın.

 

Renk çubuğunun sağ yanındaki küçük kutucukta kaydırma esnasındaki otomatik renk eşleşmelerini göreceksiniz. Sol taraftaki büyük ekranda ise tonlamaları daha rahat görebilirsiniz. Sağ taraftaki sayı kutucukları ise, seçilen renklerin karşılığı olan sayıları otomatik olarak gösterir.

 

Siz kaydırma çubuğunda gezerek renk ararken beğendiğiniz bir renk geniş ekranda belirirse oku beğendiğiniz renk üzerine götürüp tıklayın. Seçtiğiniz rengin küçük kutucukta belirdiğini göreceksiniz.Seçtiğiniz rengi sabitlemek için OK butonunu tıklayın ve rengin araç çubuğundaki yerini aldığını görün.

 

Arka planı belirlemek için araç çubuğundaki Select background color karesini tek tıklayıp açın.

 

Ön planı belirlemek için yaptığınız aşamaların tekrarını arka plan için de yapın. Beğendiğiniz rengi bulunca oku üzerine götürüp tıklayın. Sonra OK tuşuna basıp işlemi sonlandırın. Seçtiğiniz rengin araç çubuğundaki yerini aldığını göreceksiniz.

 

Foreground color = Color picker = OK

 

Select background color = Color picker = OK

 

Hayal gücünüzü serbest bırakın

 

Şimdi geldik en zevkli bölümlere... Neler yapabildiğinizi görünce kendinizle gurur duyacaksınız.

 

Ekranın üstündeki menü araç çubuklarından Resim’e farenin soluyla tek tıklayın. Açılan menüden ayarlar üzerine fareyi götürün. Açılan ikinci menüden Color balance butonunu tıklayın.

 

Color balance paneli ekranın sağ köşesinde açılır. Burada verili olan Tone balance, preview ve preserve luminosity ayarları ile hiç oynamadan basit birkaç işlem yapacağız.

 

Ekran paneli üzerindeki üç adet kaydırma çubuğunun sağ ve sol yanlarında altı adet renk bulunuyor.

 

Kaydırma çubuklarını hangi renk adına doğru kaydırıyorsanız, o rengin tonlarının ekrandaki resmi nasıl değiştirdiğini hemen fark edeceksiniz.

 

Magenta ve blue renklerini sonuna kadar kullanıp kartalımızı renklendirdik. Böylesi daha karizmatik olmadı mı?

 

Resim (Image) = Color balance = Blue = OK.

 

Renk işlemini bitirdikten sonra OK tuşunu tıklayıp, resmi son haliyle kayıt yapıyoruz.

 

Biraz daha oyun oynamaya hazır mısınız?

 

Üzerinde oynadığımız resimler orijinal olduğundan, (yaptığınız işlemlerden geriye dönüş olmama ihtimalinden) bir kopyasını almanız gerekiyor. Bunu nasıl yapacağınızı aşağıda görebilirsiniz.

 

Dosyadan Aç butonunu tıklayın. Resimlerim klasörü üzerinde bir önceki işlem yaptığınız için sistem en son işlem yapılan dosyayı size açıyor. Açmasa da bir önceki aşamaları takip edip resimlerinize ulaşın.

 

Biz bu örnekte Amcam adlı siyah beyaz resmi seçtik, Aç tuşunu tıklayarak seçtiğiniz resmi açın.

 

Ekranın üstündeki Dosya butonunu tıklayın. Açılan menüden Farklı kaydet’i seçin. Dosya adı bölümüne amcam orijinal resim yazın ve Kaydet tuşunu tıklayın. Açılan ikinci kayıt formatı üzerinde hiçbir işlem yapmadan OK butonunu tıklayın. İki adet resminiz oldu. Ekrandaki resim üzerinde istediğinizi gibi oynayabilirsiniz, çünkü bir kopyası resimlerim klasöründe sizi bekliyor. Bu şekilde istediğiniz kadar kopya elde edebilirsiniz.

 

Ekranın üstündeki araç çubuğundan Resim seçeneğini tıklayın. Menüden Resim boyutunu seçin. Açılan menüden Ayarlar üzerine fareyi götürün ve açılan ikinci alt menüden Selective color’u tıklayın.

 

Resmin yanında açılan Selective color ekranı üzerindeki Colors butonu yanındaki OK işaretini tıklayın.Açılan renklendirme seçeneklerinden Whites seçeneğini tıklayın.

 

Şimdi var olan dört renk seçeneği ile resminiz üzerinde renklendirme yapabilirsiniz. Diğer verili ayarlarla oynamayın.

 

Dosya = Aç = Resimlerim/Amcam = Aç. , Resim = Resim boyutu (Image size) = Ayar = Selective color = Colors = Whites = OK= Dosya = Kaydet.

 

Renklendirme sonrası kayıt için yapmanız gerekenler... OK butonunu basın ve resmi son haliyle kayıt için, Dosya menüsünü tıklayın. Menüden Kaydet’i tıklayın ve yeniden adlandırıp Kaydet butonuna basın. Resim renklendirilmiş haliyle diğer resimlerin yanına kaydedildi.

 

Kayıtlı bir resmi büyütmeye ne dersiniz?

 

Eğlence devam ediyor. Bunun için yukarıda verdiğimiz teknik bilgilerden faydalanacaksınız. Aşamaları adım adım izleyin ve sonuca ulaşın.

 

Dosya butonundan Aç’ı tıklayın.

 

Büyütmek istediğiniz Resme çift tıklayıp resmi açın.

 

Resim butonundan Resim boyutunu tıklayın.

 

Bunları unutmayın!

 

Width bölümüne girdiğiniz sayıyla orantılı olan diğer bölümlerdeki sayı ayarlarını sistem kendi yapıyor.Ayrıca verili olan diğer bölümlere şimdilik dokunmayın. Resmin orijinalinden bir kopyayı kayıt etmeyi unutmayın. Büyütülmüş haldeki resmi kayıt için ya da kayıt etmemek için tek yapmanız gereken resmin üzerindeki pencereyi kapat olan X işaretini tıklamanız... Sistem size son değişiklikleri kayıt etmek (Yes) ya da silmek için soru soracak (No) ve istediğiniz seçeneği işaretleyip (Cancel; çıkmaktan vazgeç, resme dön) işlemi sonlandırın. Bir önceki örnekte olduğu gibi dosya menüsü aracılığı ile farklı kaydet butonunu kullanıp kayıt işlemini tamamlayabilirsiniz.

 

Açılan Image size kutucuğundaki Document size bölümünde olan Width bölümüne fareyi getirip sol ile sayıların üzerini tıklayın.

 

Yeni sayıyı girip OK butonunu tıklayın.

 

Resmin büyütülmüş halini ekranda hemen göreceksiniz.

 

Dosya = Aç = Resim.

 

Resim = Resim boyutu = Width = OK.

 

Estetik zamanı geldi...

 

Beğenmediğiniz ayrıntılar mı var?

Ya da deforme etmek istediğiniz resimler… Birkaç araç çubuğu kullanarak, inanamayacağınız görüntüler elde edebilirsiniz.

 

Dosya menüsünden Aç seçeneğini seçin ve isteğiniz Resmi seçip üzerini çift tıklayın. Resim Photoshop ekranında açılacaktır.

 

Resmin orijinalini dosya menüsünden Farklı kaydet seçeneği ile başka bir isimle kayıt edin.

 

Yan araç çubuğu seçeneğinden parmak ile belirtilen simgenin yanındaki Oku tıklayıp içerdiği diğer simgeleri görün ve bunları teker teker kullanıp hayal gücünüzün sınırlarını zorlayın. Blur (Bulanıklaştırıcı), Sharpen (Keskinleştirici), Smudge (Parmak, bulanıklaştırıcı) kullanarak resim üzerinde rötuş yapmayı deneyin. Örneklerdeki adımları izleyerek kendi resimleriniz üzerinde bunları deneyin.

 

Seçmek istediğiniz araç çubuğu üstüne fareyi götürüp sol ile bir kez tıklayın. Artık seçtiğiniz simge aktif hale geldiğinden resim üzerinde kullanabilirsiniz. Ayrıca seçtiğiniz simge üsteki çerçevede yer alan araç çubuklarında belireceğinden oradan da yaptığınız seçimi görebilirsiniz.

 

Daha önce kartalımızın renkleriyle oynamıştık, şimdi biraz o muhteşem gagasıyla oynamaya ne dersiniz?

 

Gagası ve birazda dik beyaz tüyleri ile oynadığımız kartalı nasıl buldunuz? Sizin el beceriniz daha iyi ya da daha kötü olabilir. Ama resmin bir kopyasını aldığınız için korkmadan oynayın.

 

Dosya = Aç = Resim = Smudge.

 

Hiç sulu boya resim yaptınız mı?

 

Bu kadar da olmaz diyeceğiniz gösteriye hazır mısınız? History Brush ve Art History Brush ile neler yapabileceğinizi keşfedin.

 

Dosyadan Aç butonunu tıklayın. Resimlerim klasöründen Ördek resmine çift tıklayarak açın.

 

Yan araç çubuğu üzerine fareyi götürüp Art History Brush’u tıklayıp, etkin hale getirin. Fareyi tıklayıp basılı tutarsanız, seçtiğiniz imlecin diğer özelliklerini de görebilirsiniz.

 

Etkin haldeki araç çubuğu ile resmin dış kenarları üzerinde dolaşarak her karede tek tek tıklayın. Resmin dış kenarlarının nasıl bozulduğunu göreceksiniz. Dış kenarlar bittikten sonra resmin içini de aynı şekilde deforme edin ve sulu boya ile yapılmış gibi duran resmi tamamlayın.

 

Şimdi asıl sürprize hazırlanın. History Brush’u tıklayıp, etkin hale getirin.

 

Tüm resmin üzerinde farenin sol tarafını basılı tutarak hızlı bir şekilde gezdirin ve tüm resmi temizleyip eski haline getirin.

 

Dosya = Aç = Resimlerim/ördek =  Art history brush = History brush.

 

Artistik filtrelere geçmenin zamanı...

 

Kuru boya ile çalışmaya başlayabilirsiniz. Nasıl bu kadar kolay yapıldığını görünce siz de şaşıracaksınız.Kendinizi bir ressam olarak arkadaşlarınıza tanıtabilirsiniz.

 

Dosya butonundan aç komutu ile, resimlerim bölümüne girin ve üzerinde işlem yapmak istediğiniz Resme çift tıklayıp, resmi Photoshop ekranı üzerinde açın.

 

Ekranın üstündeki araç çubuklarından Filtre’yi tıklayıp alt menünün açılmasını sağlayın. Açılan menüden Artistic seçeneği üzerine fareyi götürüp diğer alt menünün açılmasını sağlayın. Colored pencil butonunu tıklayın. Sınırlarınızı zorlayacağınız bölüm karşınızda artık...

 

Açılan Colored pencil ekranı üzerindeki resim detayları görmenizi engelleyecek kadar büyükse, ekranın sol altındaki Eksi ve Artı işaretleri üzerini tek tek tıklayıp resmi büyütebilir ya da küçültebilirsiniz. 

 

Colored pencil ekranı üzerindeki on beş değişik seçeneği resminiz üzerini uygulamanız için tek yapmanız gereken üzerlerini tıklamanız.

 

Resminize uygulanan katmanları beğenmediyseniz, ekranın sağ tarafındaki ayar çubukları ile uygulanan katmanlar üzerinde farklılıklar yaratabilirsiniz.

 

Dosya = Aç = Resim = Fitre = Artistic = Colored pencil.

 

Boya kovasına düşmüş bir ördek

 

Seçili olan ön plan rengi ile birbirine yakın ya da ortak özellikler taşıyan renklerin üzerine dökülen akıllı boya kovası gördünüz mü?

 

Dosya butonundan Aç komutu ile, resimlerim bölümüne girin ve üzerinde işlem yapmak istediğiniz Resme çift tıklayıp, resmi Photoshop ekranı üzerinde açın.

 

Sol taraftaki işaret çubukları üzerine ok götürün ve Paint bucket tool işaret çubuğu üzerini tek tıklayarak ok üzerinde etkin hale gelmesini sağlayın.

 

Açtığınız resmin arka planının hangi renk olmasını istiyorsanız, Select background color’u araç çubuğundan tıklayıp açın ve istediğiniz rengi seçip OK tuşuna basın.

 

Seçili olan resmin arka planı üzerine Oku götürüp üzerini tek tıklayın.

 

Tüm arka planın bir anda boyandığını göreceksiniz. Tabiî ki tek renkten oluşan bir arka planı boyamak kolay, birbirine yakın olan renklerin olduğu arka planlar için biraz profesyonelleşmek gerekiyor.

 

Dosya = Aç = Resim/ ördek = Paint bucket tool = Select background color = OK.

 

Renkli bir ördek yapmaya ne dersiniz?

 

Renklerini beğenmediğiniz resmin ön planını da istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

 

Dosya butonundan Aç komutu ile, resimlerim bölümüne girin ve üzerinde işlem yapmak istediğiniz Resme çift tıklayıp, resmi Photoshop ekranı üzerinde açın.

 

Sol taraftaki işaret çubukları üzerine oku götürün ve Paint bucket tool işaret çubuğu üzerini tek tıklayıp ok üzerinde etkin hale gelmesini sağlayın.

 

Sol taraftaki işaret çubukları üzerine oku götürün ve Paint bucket tool işaret çubuğu üzerini tek tıklayıp ok üzerinde etkin hale gelmesini sağlayın.

 

Açtığınız resmin ön planının hangi renk olmasını istiyorsanız, yan araç çubuğu seçeneklerinden Select foreground color ekranını tıklayıp ekranda belirmesini sağlayın. Daha önce öğrendiğiniz şekilde rengi belirleyip OK tuşuna basın ve etkin hale getirin.

 

Seçtiğiniz resmin üzerine Oku götürün ve boyamak istediğiniz alan üzerinde tek tek tıklayın. Resmin yavaş yavaş boyandığını göreceksiniz.

 

İstediğiniz renkleri tek tek seçerek ve Oku boyamak istediğiniz alan üzerine götürüp tek tek tıklayarak renkli bir resim elde edebilirsiniz.

 

Dosya = Aç = Resim/ ördek = Paint bucket tool = Select foreground color = OK.

 

Hiç yağlı boya resim yaptınız mı?

 

Sulu boya ya da yağlı boya hiç fark etmez siz artık profesyonel bir ressamsınız. Yapmanız gerekenler her zaman olduğu gibi oku kullanmak ve tıklamak.

 

Her zaman olduğu gibi dosya bölümüne girin ve Aç butonunun tıklayıp, resimlerim bölümünden renkli bir Resim seçin ve üzerini çift tıklayıp açın.

 

Üst araç çubuklarından Filtre üzerine fareyi götürüp sol ile tek tıklayın. Açılan menüden Artistic üzerine fareyi götürüp açılan alt menüden Dry brush üzerini tıklayın.

 

Dyr brush ekranında açılan resim boyutunu ayarlamak için alttaki Eksi ve Artı tuşlarını kullanın ya da alttaki kaydırma çubukları ile uygulama sonrası resmin tamamını görebilirsiniz. Bunu da beğenmediyseniz işte size bir seçenek daha; fareyi resmin üzerine getirin. El işaretini resmin üzerinde görün ve Farenin sol tarafını tıklayıp basılı tutarak resmi istediğiniz şekilde gezdirin.

 

Sağ taraftaki ayar çubukları sağa ya da sola kaydırarak resim üzerinde oynayın. İstediğiniz görüntüyü elde edince OK tuşuna basıp resmi kaydedin.

 

Resmi büyüttüğünüzde yaptığınız işlemin ayrıntılarını daha iyi görebilirsiniz. Resmi beğenmediyseniz dosya bölümüne girip Revert butonunu tıklayın. Resmi okeylediniz fakat kayıt etmediğiniz için eski haline tekrar dönebilirsiniz. Okeyledikten sonra ekranda kalan resmi kaydetmek için, resmin sağ üzerindeki x tıklayın. Açılan kutudaki Yes’i seçin. Resim son haliyle kaydedilmiş oldu.

 

Dosya=Aç=Resim=Filtre =Artistic=Dry brush=OK.

 

 

 

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler