Dijital fotoğraf makinesi nasıl çalışır

Yayın tarihi: 23.08.2006
Dijital fotoğraf makinesi nasıl çalışır

Dijital fotoğraf makinesi nasıl çalışır?

 

Dijital fotoğraf makinesi dört ayrı ana bileşenden oluşur; Ekran, objektif, resim algılayıcı ve hafıza.

 

Dijital fotoğraf makinelerinde kullanılan görüntü tekniği kısaca şöyledir: Görüntüyü oluşturmak için ışık şarttır. Işığa duyarlı bilgisayar ciplerinden oluşmuş bir küme olan görüntüleme dizisi kullanılır. CCD ve CMOS en çok kullanılan çiplerdir. Temel de aynı işi yapıyorlar. Işığa maruz kaldıklarında, dijital fotoğraf makinesinin içindeki işlemci tarafından analiz edilip dijital görüntüyü oluşturan bir elektrik yükü yayarlar.

 

Ekran, fotoğrafı çekilecek nesne ve temanın görüntülendiği küçük bir monitördür. Birçok mercekten oluşan objektif, resim sahnesinden yansıyan ışınları bir araya getirir ve resim algılayıcı da izdüşümlerini oluşturur ve bu düzenlenir.

 

Bildiğimiz gibi, geleneksel fotoğrafçılıkta, iyi bir fotoğraf elde edebilmek için başlıca üç ekipmana ihtiyaç vardır. Bunlar önem sırasıyla, lens, film ve fotoğraf makinesinin gövdesidir. Dijital fotoğrafçılığa geçiş yaptığımızda, son iki unsurun birbiriyle bütünleştiği görülür, zira dijital fotoğraf makineleri film kullanmak yerine sensor (algılayıcı) dediğimiz ışığa duyarlı elektronik parçalar kullanılmaktadır. Bunlar geleneksel filmin tersine genelde makinede sabit olan parçalardır. Yani siz analog fotoğraf makinenize dilediğiniz duyarlılıkta film takarak film üreticilerinin yeni ürünleri ile tekniğinizi geliştirebilirsiniz. Fakat, dijital SLR makinelerde genelde bunu yapmanız mümkün değildir.

 

SÖZLÜK

 

DİJİTAL SLR NEDİR?

Ultra yüksek çözünürlüğe sahip dijital (single lens reflex) kameralardır. Fiyatları çok yüksektir. Çok net resimler çekmenizi sağlarlar. Genelde profesyoneller kullanır.

 

SÖZLÜK

 

CCD ve CMOS görüntülüme çipi nedir?

CCD ya da CMOS, bildiğimiz elektronik devreler gibidir, sürekli kullanılan “elektronik film” görevi görürler. Bu cihazların üzerinde, en az cihazın çözünürlüğü kadar sensor devre vardır ve bu devreler, o noktaya düşen ışığı piksel cinsinden dijital ortama yansıtırlar. Yani 5MP bir dijital fotoğraf makinesi üzerinde, 2560 x 1920 yani yaklaşık 5 milyon adet mini sensör bulunur. CCD ile; temiz resimler elde edebilirsiniz ancak pahalıdır. CMOS ile; küçük lekeli resimler çekeceksiniz. Tabiî ki fiyatı da biraz daha ucuzdur.

 

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler