Ne bulduğunuzu anlamak

Yayın tarihi: 23.08.2006
Ne bulduğunuzu anlamak

Ne bulduğunuzu anlamak

 

Basit bir açılış sayfasına sahip olan Google’ın böyle bir derya olduğunu hiç düşünmemiştiniz değil mi?

 

İhtiyacınız olan tüm bilgiler elinizin altında olduğuna göre; sanal alemin derinliklerine dalmadan önce, Google’ın arama kriterleriniz sonucunda bulduğu sayfaları değerlendirelim.

 

Kitabın bu bölümünde Google’ın arama sonuçlarını hep istediğiniz biçimde nasıl ekranınıza getireceğini ve sonuç listesini yorumlama şartlarını öğreneceğiz.

 

Tercihler sayfasını hazırlamak

 

Google ana sayfasından kolaylıkla ulaşabileceğiniz Tercihler Sayfası size bu noktadan sonra arama yaparken tercihlerinizi belirlemenin en kısa ve kolay  yolunu sunacaktır. Tercihler sayfasını nasıl dolduracağınızı öğrenelim.

 

Arabirim dili

 

Tavsiye ve mesajların gösterilmesini istediğiniz dili ‘Arabirim Dili’ seçeneğindeki dillerden birini tıklayarak belirleyebilirsiniz. Dil seçenekleri Afrikaan dilinden İzlandaca’ya kadar geniş bir spektrumu kapsar.

 

Arama dili

 

Bu seçeneğin Arabirim seçeneğinden farkı Google’ın sayfa indeksi taranırken kullanılacak dili sınırlamasıdır. Arama yaparken ‘Herhangi bir dildeki siteleri ara’ seçeneğini tercih etmenizi öneririz.Sadece Çince sayfaları görmek istiyor olabilirsiniz, o zaman bu sınırlamayı kullanmanız uygun olacaktır.

 

Sonuç sayısı

 

Sonuç Sayısı seçeneği Google’ın bir sayfada getireceği link sayısını belirlemek için kullanılır. Rakamı değiştirmediğiniz takdirde ilk ve sonraki sayfalarda 10 adet link otomatik olarak getirilecektir. Aynı sayfada görebileceğiniz maksimum link sayısı 100’dür.

 

Araştırmacılara öneriler...

 

Sağlıklı bir araştırma yapmak için bir Google sayfasında ne kadar çok sonuç görebilirseniz işinizi o ölçüde kolaylaştırmış olursunuz. Gelecek sayfaların çoğu metin olacağından ve fazla yer kaplamayacağından 100 adet sonucu bir sayfada görmek zor olmayacaktır. Bilgisayarınızın belleğine güveniyorsanız bulunan sonuçların her birinin ayrı sayfalarda açılması seçeneğini kullanmanızı öneririz.

 

Sabırlı iseniz filtre koymamanızı tavsiye ederiz. Zira makine mükemmel bir filtreleme yapamayacağından önemli bilgileri kaçırıyor olabilirsiniz. ‘Meme kanserini’ arıyorsanız ve filtrele seçeneğini işaretlediyseniz sizin için önemli olacak siteleri gözden kaçırmış olabilirsiniz. Her durumda aramalarınızı yalnızca bir dilde yapmak istediğinizden emin değilseniz, bu sayfadaki dil seçeneklerini boş bırakmanızı öneririz.

 

Basit arama, gelişmiş arama ve tercihler sayfalarını araştırmanıza uygun olarak düzenlediyseniz başarılı sonuçlar elde etmek için hiçbir engel kalmadı demektir.

 

Google URL’lerini anlamak

 

Eğer siz de herkes gibiyseniz bir siteden ötekine gezerken büyük olasılıkla tarayıcınızın adres bölümündeki URL ile pek ilgili değilsinizdir. Google’da arama yaparken de bu alışkanlığı sürdürüyor olabilirsiniz. Şunu iyi bilmelisiniz ki, Google’ın arama sonucu getirdiği linkteki ufak bir değişiklik sizi sonuca kısa yoldan götürebilir. Bu küçük oyunla aradığınıza ulaşmak için tekrar Gelişmiş Arama Sayfası’na dönmek zorunda kalmazsınız.

 

URL’nin anatomisi

 

Diyelim ki ‘üç kör fareyi’ arıyorsunuz, Google’ın getireceği URL’ler belirlediğiniz tercihlere göre değişecektir, fakat aşağı yukarı aşağıdaki örnekteki gibi olacaktır:

 

http://www.google.com/search?num100hl=tr&q=%22üç+kör+fare%22

 

Sorgunun kendisi q=%22üç+kör+fare%22 dir, (num=100) num’dan sonraki 100 rakamı da bir sayfada bulunan sonuç sayısını gösterir. Google arama sırasında her bir arama sayfasına 1’den 100’e kadar URL getirir. Eğer URL’nizde num=’in karşılığında bir rakam görmüyorsanız, yapmanız gereken URL’nin sonuna bir rakam yazmaktır.

 

(Örnek: &num=20)

 

URL’deki hl:en Google’da arama yaparken kullandığınız dili gösterir. Bizim örneğimizde hl=tr’dır.Google size çeşitli dil seçenekleri sunuyor. Farenizi her dilin üzerine götürün ve tarayıcınızın adres bölümünde gerçekleşen değişiklikleri gözlemleyin. Latince’nin URL’lesine geldiğinizde karşınıza çıkacak olan link aşağıdaki gibi olacaktır:

 

http://www.google.com/int/xx-piglatin/

 

Dil kodlaması intl/ ile /xx-piglatin arasında olan bölümü kapsar. Şimdi biraz önce yaptığınız arama sonucu elde ettiğiniz linkteki hl değerini değiştirin:

 

hl=xx-piglatin

 

Bu değişikliği yaptığınızda Google linki sondan başa doğru okuyacaktır. Kısaca eğer arama kriterlerinde değişiklik yapmak istiyor fakat aramayı baştan başlatmak işinize gelmiyorsa yapmanız gereken değişikliği linkin sonuna eklemektir:

 

http://www.google.com/search?num:100&hl=en&q=%22üç+sevimli+fare%22&hl=xxpiglatin

 

Bunun dışında URL’nizde bulmak istediğiniz sonuca sizi kısa yoldan götürecek birkaç değişiklik daha yapmanız mümkündür:

 

As_qdr=mx

 

Yukarıdaki kodlamayı kullanarak arama sonuçlarının yaşını ay cinsinden belirleyebilirsiniz. X 1 ile 12 arasında herhangi bir rakam olabilir; 1 ile 6 arasındaki rakamları kullanmanızı öneririz.

 

Safe=off

 

Güvenli arama seçeneğinin tıklanmadığını gösterir. Önceki sayfalarda bahsettiğimiz bu seçenek pornografik, şiddet içeren ve kumar sitelerinin filtrelenmesi için kullanılır. Safe=on kodlamasını kullandığınızda ise filtreyi aktif hale getirmiş olursunuz.

 

 

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler