Diğer Google servisleri ve özellikleri

Yayın tarihi: 23.08.2006
Diğer Google servisleri ve özellikleri

Diğer Google servisleri ve özellikleri

 

Kitabın bundan önceki bölümlerinde Google’da nasıl arama yapacağınızı ve arama sonuçlarını nasıl değerlendireceğinizi öğrendiniz. Fakat hepsi bu kadar değil, bunun ötesinde bir arama motoru Google.

 

Birkaç yıldır sürdürülen çalışmalar sonucu Google arama motoruna, daha geniş bir alanda hizmet verebilmek için yeni bölümler eklendi. Bunlardan birkaçını şöyle sıralayabiliriz: Görsel malzemeler, yazım kılavuzu, müzik arşivi ve daha birçoğu...

 

Google Dizin Sayfası

 

Google’nın Web tabanlı arama indeksi 3 milyar sayfadan oluşuyor, bu da Google’ın her aranan bilgi için uygun olmadığını gösterir. Özellikler arama kriterlerinizi sınırlayamıyorsanız, işte o zaman bu 3 milyar sayfa kabusunuz olur. Fakat arama alanınızı Web ile sınırlamak zorunda değilsiniz. Google aynı zamanda aranabilir konu indeksine sahiptir. Google Dizin’e, ana sayfadan ulaşabilirsiniz. Rehber 3 milyar sayfayı barındırmak yerine 1.5 milyon URL içerir. Genel konu başlıkları için bu bölümü kullanmak oldukça elverişli olabilir.

 

Google Dizin Sayfası’nda arama yapma

 

Google Dizin Sayfası, Web tabanlı arama sayfasında olduğu gibi karmaşık sözdizimleri içermez. Bu sebeple Google’ın bu bilgi tabanı daha dardır. Öte yandan dikkat etmeniz gereken bazı sözdizimleri vardır:

 

intitle:Google’ın web tabanlı özel sözdiziminde olduğu gibidir; intitle: aranan kelimeyi sayfanın başlığı ile sınırlar.

 

inurl:Aranan kelimeyi sayfanın URL’sine göre sınırlandırır.Google’ın web indeksini kullanırken sizin için en önemli unsur elde ettiğiniz sonuçları kontrol edebiliyor olmanızdır. Bunu aklınızda tutarak ilk adımı mümkün olduğunca sınırlandırılmış kriterlerle arama yapmak olarak atabilirsiniz. Bu web indeksi için geçerli bir yöntem iken Google Dizini’nde daha dar bir arama alanına sahip olduğunuz için daha genel tanımlarla arama yapmanız gerekir.

 

Örnek Uygulama:

Diyelim ki Orhan Veli ile ilgili bir bilgi arıyorsunuz, web tabanlı arama sayfalarında Google size 56 bin adet sayfa getirecektir. Aynı aramayı Google Directory sayfasında yaptığınızda ise yalnızca 125 sonuç ile karşılaşırsınız. Google Directory’nin aynı zamanda belli bir olayı araştırmak için de ideal bir sayfa olduğunu özellikle belirtmek gerekir. ‘Balkan Savaşları’ ile ilgili bir araştırma yaptığınızı düşünelim, Web tabanlı Google’da arama yapıyorsanız binlerce sonuç sayfa içinde kaybolursunuz. Google Directory’nin getireceği sayfa sayısı ise yalnızca 1200 olacaktır.

 

ÖNEMLİ NOT

 

Web tabanlı Google’da kullanmanız gereken özel sözdizim kuralları Google Directory’de geçerli değildir.

 

Google grupları sayfası

 

Google’ın bu özelliği internet üzerinde bulunan binlerce tartışma grubunda konuşulan çok sayıda başlığı içerir. Google Gruplar’a anasayfadan ulaşabilirsiniz. Google Grupları arama sayfası Web arama sayfasından farklı bir yapı içerir. Google Group arama sayfasında tüm mesajlar gruplara, gruplar da kendi aralarında hierarchies (hiyerarşiler) adı altında başlıklara ayrılmıştır.

 

Google Groups arşivinin geçmişi 1981 yılına dayanır. 1981’den günümüze 200 milyon mesajın üzerine mesaj arşivlenmiştir. Google Groups size internette süregiden tartışma platformlarına katılabilme olanağı sağlar.

 

Google’da fotoğraf arama

 

Metin formatlı sayfalardan bunaldı iseniz size aramanızı Grafikler sayfasında sürdürmenizi öneririz. Zira hazırladığınız araştırma ya da merak ettiğiniz konu ile ilgili fotoğraf ve çizimlere bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Google’ın grafik arşivi 425 milyon fotoğraftan oluşur. Bu sayfada arama yapmak için basit kelimeler kullanın.

 

Fotoğraflar çeşitli anahtar kelimeler altına kodlanmıştır. Bu sayfada arama yaparken mümkün olduğu kadar spesifik olun; arama alanına ‘kadın’ yazmak yerine, aradığınız Endonezyalı bir kadın fotoğrafı ise ‘Endonezyalı kadın’ yazarak arama yapın. Birkaç kelime ile sorgu alanınızı mümkün olduğunca sınırlandırmanız işinizi kolaylaştıracaktır.

 

Fotoğraf sayfasında yapacağınız aramada gelen sonuç sayfaları piksel ve kilobayt cinsinden fotoğraflar içerdiği gibi o fotoğrafın bulunduğu sayfanın linkini de içerir. Fotoğraflar JPEG, PNG, GIF ya da BMP formatlı olabilir.

 

Uygulama

 

Aramak istediğiniz kelimeyi Google Grafik Arama Sayfası’ndaki kutucuğa yazdıktan sonra Google’da Ara butonunu tıklayın. Arama sonucunda bulunacak sayfalardaki fotoğrafların üzerine gelip tıkladığınızda  karşınıza gelecek sayfanın üst bölümünde fotoğrafın küçültülmüş hali ile birlikte fotoğrafın bulunduğu sayfanın linki alt bölümünde ise fotoğrafın orijinal halini bulacaksınız. Bu sayfada aynı zamanda fotoğrafın büyüklüğü ile ilgili bilgiye de ulaşabilirsiniz.

 

Google’ın Grafik Arama Sayfası’nda fotoğraf aramak kumar oynamaktan farksızdır. Neden mi dersiniz?Aramayı iki kelime ile yapmak zordur, öte yandan tek kelime ile arama yapmak da sizi aradığınız fotoğrafı bulana dek binlerce fotoğrafa bakmak zorunda bırakabilir.

 

Arama kriterlerinizi en fazla daraltabileceğiniz sayfa Gelişmiş Resim Arama sayfası olacaktır. Çok spesifik bir fotoğrafa ulaşmak istiyorsanız bu sayfayı kullanmanız, zamandan kazanmanızı sağlayacaktır.

 

Google haberleri

 

Google Haberleri, sayfası sürekli güncellenen 4500 haber kaynağını barındırır. http://news.google.com linkini tarayıcınızın adres bölümüne yazıp klavyenizdeki enter tuşuna bastığınız andan itibaren binlerce haber kaynağı parmaklarınızın ucunda demektir. Dünyada olup biteni takip etmek sizin için önemli ise

Google News sayfasından her an güncellenen haberlere bit tık süresinin ardından ulaşabilirsiniz.

 

Teknolojiden ekonomiye, politikadan spora, eğlenceden bilime her türlü haberin bulunduğu sayfanın ne kadar süre önce güncellendiğini de sayfanın üst sağındaki ‘Auto-generated’ ibaresinin hemen yanındaki değere bakarak öğrenebilirsiniz.

 

Sayfayı nasıl kullanacaksınız?

 

Arama şekli Web tabanlı aramadaki gibidir. Aramak istediğiniz konuyu ilgili bölüme yazdıktan sonra ‘Search News’ butonuna tıklayın. Dünyanın dört bir yanında konu ile ilgili yayınlanmış haberler ekranınıza düşecektir. Her linkin altında ne zaman o sayfanın ne zaman güncellendiği bilgisini de bulabilirsiniz.

 

Araştırma konunuzun ‘Petrol’ olduğunu düşünelim. Petrol kelimesini sayfada metin için ayrılmış bölüme yazıp ‘Search News’ butonunu tıklayın. İşte ‘Petrol’ ile ilgili tüm haberler hem de sayfanın ne zaman güncellendiği bilgisi ile birlikte tam karşınızda duruyor. Ne büyük kolaylık değil mi?

 

Sayfanın alt tarafına indiğinizde Google’ın yeni başlattığı bir uygulamayı bulacaksınız. ‘Get the latest news on petrol with Google Alerts’ ibaresine tıkladığınızda size ‘Petrol’ ile ilgili en son gelişmeleri içeren haberleri getirecektir.

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler