Froogle

Yayın tarihi: 23.08.2006
Froogle

Froogle

 

Google Katalogları alışveriş yapmadan önce bir fikir sahibi olmanız için idealdir. Fakat siz internetten alışveriş yapmayı seviyorsanız Froogle’a bir göz atmanızı tavsiye ederiz. http://froogle.google.com/ adresinden ulaşabileceğiniz Froogle; Google ile Frugle (tutumlu) kelimelerinin birleşiminden doğdu.Google Directory’e benzer yapısı olan Froogle sizi satın almak istediğiniz ürünün bulunduğu linke götürecektir.

 

Froogle’da arama yapma

 

Froogle’da 2 yöntemle arama yapabilirsiniz; biri dizin listesinden kategorilere uygun olarak arama yapmak diğeri de aradığınız ürünle ilgili kelime girerek arama yapmak... Aynı konu ile ilgili arama yaparken 2 yöntemde de farklı adette ve türde sayfaya rastlayabilirsiniz. 

 

Dizin Listesi’nde arama

 

Froogle ana sayfasında ‘düşük belli kot pantalonlar’, ‘mikrodalga fırınlar’,  ‘mikrofonlar’ gibi konu başlıkları ve alt başlıkları yer almaktadır. Çok belirgin bir ürün almak istiyorsanız ve aceleniz varsa konu başlıkları ile arama yapmanız uygun olacaktır.

 

Kelime bazlı arama

 

Aradığınız ürün ile ilgili anahtar kelimeyi Froogle’daki metin alanına yazıp ‘Search Froogle’ butonunu tıklayın. Arama sonuçlarında sınırlama yapmak istiyorsanız Advanced Froogle Search’ü(Gelişmiş Froogle Arama Sayfası) denemenizi tavsiye ederiz. Google Gelişmiş Arama Safası’ndaki yöntem ile Froogle Gelişmiş Arama Sayfası’nda kullanacağınız arama metodu aynı olacaktır.

 

Froogle’ın sözdizim yapısı

 

Froogle’ın özel sözdizim yapısı aşağıdaki gibidir:

 

intitle(başlıkta)

intitle(başlıkta):sonuçları arama yaptığınız ürün adı ile sınırlar. 

Örnek: Arama yaptığınız kelime zürafa ise (giraffe) arama sonuçlarının başlıkları zürafa ile sınırlandırılmıştır.

 

intext(metinde)

intext:arama sonucu sonunda gelecek metinler arama yaptığınız ürün adı ile sınırlı olacaktır.

 

Örnek: Balo elbisesi ile ilgili bir site arıyorsunuz ve arama motoruna ‘balo elbisesi’ yazdınız. Arama motoru Froogle’ın getireceği her metin (balo elbisesi) ile sınırlandırılmış olacaktır. intitle ve intext’i bir arada kullanarak da arama yapabilirsiniz.

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler