Google nedir,ne değildir

Yayın tarihi: 23.08.2006
Google nedir,ne değildir

Google nedir,ne değildir?

 

İnternet bir kütüphane değildir. Kütüphane, kaynak araştırmaları için bir ana kaynak niteliğindedir. Gelen yeni malzemeler fihrist düzeninde yerlerini alırlar. Ve değişmez şekilde, belirlenen kategorilerinde kalırlar.

 

Google, online’daki herşeyin fotoğrafını çekerek içeriğini oluşturur.Ama hiçbir arama motoru, hatta Google bile, ‘herşeyi’ bilemez. Bu anlık karelerin ne denli çok fazla sayıda olduğunu tahmin etmek zor olmasa gerek. Aynı şekilde onların internet üzerinden çok hızlı kayıp gittiğini ve tutmanın kolay olmadığını da...

 

Google’ın dikkate aldığı bir içerik vardır ama seçimlerini film, müzik, animasyon ve sayısız özel veri formatlarına göre yapmaz.

 

Web üzerinde ki herşey güvenilir midir?

Hayır. İnternette objektif olmayan, çarpıtılmış ya da yalan yanlış bilgiler ve hatalar içeren pekçok dosya bulunur.

 

Filtre sizi saldırgan malzemeden korur.Google’ın, kullanımı tercihe sunulan içerik filtresi iyidir ama mükemmel değildir. Arama sırasında saldırgan malzemelerle her an karşı karşıya kalabilirsiniz.

 

Google’ın fihristi sabittir.

Böyle bir şey olamaz. Fihrist, web ile birlikte daima değişkendir. İnternette hiç durmaksızın akan örümcekler ordusu, değişiklikleri değil, yeni bulunmuş sayfaları getirirler ve gidenleri de bildirirler.

 

 

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler