Google arama sonuçlarını geliştirmek

Yayın tarihi: 23.08.2006
Google arama sonuçlarını geliştirmek

Google arama sonuçlarını geliştirmek

 

Bu bölümü, Google’ın arama kolaylıklarıyla ilgili şimdiye kadar edindiğimiz küçük bilginin aramanızı geliştirme yönünde size nasıl uzun bir yol verdiğine ilişkin birkaç örnekle kapatalım. Arama kriterinizin anahtarıyla nasıl spesifik olabileceğinizi...

 

Örnek Çalışma A: Burçak Sezin, öğrenci

 

Burçak, tarih ödevi araştırması için WEB’i kullanıyor. Julius Caesar ile ilgili olabildiğince çok metaryel bulması gerekiyor. Doğal olarak onun hamlesi basitçe şunu yazmak oluyor: “caeser”. Evet, ismin doğru telaffuz edilmediğini biliyoruz.

 

Yine de Burçak’ın kendisine sorduğu şekilde, Google, kendisinden istenilen isimle ilgili tüm site weblerine bağlantılarla geri döner: “Caeser Pink”  adlı Rock şarkıcısı ve yine internete yanlış girilmiş “Julies Caeser’in hayatı ve ölümü’.

 

Google, yan sayfadaki ekran sayfasında gösterildiği gibi doğru telaffuzları da önerir. Önerilen isme basıldığında Google tam değil ama

 

neredeyse tamamına yakın bir sonuçlar listesiyle beklenene yanıt verir. Doğru telaffuzla Google’a anahtar kelimenizi söyleyerek arama alanınızı daraltmış olursunuz.

 

Örnek çalışma B: Funda Çelik, muhabir

 

Funda, Microsoft başkanı Bill Gates’in Türkiye ziyareti hakkında insanların neler söylediklerini saptamak ve haberleştirmek istiyor. Onun basit anahtar sözcükten çok daha fazlasına gereksinimi var. Bunun için ‘Geliştirilmiş Arama’ sayfasını kullanarak aradığı birimleri spesifikleştiriyor: Bill Gates Türkiye. Yalnızca Türkçe yazılı sayfaları istediğinden, Dil listesini kullanarak spesifikleştiriyor. Muhabir olduğu için yalnızca güncel olan yazılarla ilgileniyor. Bu nedenle Google’ın son üç aydır listelediği içerikleri istiyor.Sonunda ilk birkaç sayfada istediklerinin geleceğini biliyor. Ve sonuçlardan 10 tane hata yerine, bir sayfadaki 20.ciye kadar olanını düzenliyor.

 

Google, ona 14 binin üzerinde sonuçla dönüyor. Ve gerçekten de hemen hepsi de birinci sayfadaki sonuçlarla bağlantılı. Aramayı biraz daha derinleştirmek için, gelen sonuçların arasında Microsoft PowerPoint formatında olan var mı yok mu onu görmek istiyor. Bunun için: filetype:ppt ekliyor. Arama terimleri sonuçlar sayfasının üstündeki yazı kutucuğunda beliriyor. Ve tekrar Enter’a basıyor. Genelde bunu Gelişmiş Arama sayfasında File Format’ı (Dosya Formatı) da kullanarak yapabilir ama Google’ın özel sentaks kullanımına alışkın ve kısa yolu kullanıyor.

 

UYARI

 

Taracıyınızdaki bağlantınız kapalı ise Google’da yapacağınız ayarlar işinize yaramayacaktır. Google’ı her açışınızda ayarları tekrar düzenlemeniz gerekecek. Bu durumda her seferinde aynı tercihleri kullanacak iseniz özel bir arama formu oluşturun. 

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler