İlk Kez Çalıştırırken

Yayın tarihi: 28.08.2006
İil Kez Çalıştırırken

İil Kez Çalıştırırken...

 

Bilgisayarınızı çalıştırma düğmesine bastıktan sonra ekranda çıkacak olan talimatlara uyarak kurulum işlemini tamamlayın.

 

WINDOWS’U KURUN

 

PC’nizi ilk çalıştırdığınızda ekrana gelen görüntü her PC için üreticiden üreticiye değişebilir. Ayrıntıları değişse de, kurulum süreçleri birbirine benzer. Bu yüzden burada verilen örneği rehber gibi kullanabilirsiniz. İlk ekran yazılımın yüklenmesi gerektiğini söyler. Yani bu ekranda [F10] tuşuna basmanız yeterli olacaktır.

 

AYARLAR

Yazılımın yüklenmesi birkaç dakika sürebilir. Daha sonra bir Hoş geldiniz (welcome) ekranı çıkacaktır (a). Bilgilerinizi girmek veya seçiminizi yapabilmek için klavyeyi ve fareyi kullanın. Örneğin hangi ülkede olduğunuzu ve bulunduğunuz saat dilimini PC’nize girmeniz gerekecek çünkü PC’niz sizin Avustralya’da mı yoksa Türkiye’de yaşadığınızı bilemez. Bir ekrandan diğerine geçebilmek için İleri tuşunu tıklayın .

 

LİSANS

Kurulum sürecinin bir bölümünde Windows lisans anlaşmasını onayladığınızı bildirmeniz istenecektir.

Daha sonra Windows sizden bir isim ve PC’niz hakkında kısa bir bilgi girmenizi isteyecektir. Bu sayede PC’lerinizi ağ üzerinden birbirine bağlamak daha kolay olacak. İstenen bilgileri girin ve ekranları izleyerek çalıştırma işlemine devam edin.

 

Tüm yazılımlar lisanslıdır. Programları kullanmadan önce bu lisans anlaşmalarını onayladığınızı bildirmeniz gerekir. Lisans anlaşmaları sayesinde yazılımı kopyalayıp satmanız engellenir.

 

KAYIT OLUN

En son çıkan Microsoft Windows uygulaması Windows XP sizden kaydolmanızı isteyecektir. Eğer PC’nizde modem varsa, Windows internete bağlanmanızı ve hemen kaydolmanızı önerir. Önce bilgisayarınızı kurup çalıştırmayı tercih ediyorsanız Hayır seçeneğini işaretleyin. Kaydoluncaya dek Windows her gün size kaydolmanız gerektiğini hatırlatacaktır. Ayrıca kaydolma işleminizi telefon ederek de yapabilirsiniz.

 

Windows XP ilk çalıştırıldığı günden itibaren 30 gün içinde kaydolunmalıdır. Kayıt için ekrandaki uyarıları izlemek yeterli olacaktır.

 

Eğer kaydolma işleminizi gerçekleştirerek Windows’u çalıştırmazsanız, Windows çalışmayı durdurur. Bu yüzden bu işlemi atlamamanız çok önemlidir.

 

KİŞİSELLEŞTİRİN

Sizden istendiğinde adınızı girin. Windows kişisel ayarlarınızın kaydını tutabilmek için bu bilgiyi kullanır. Diğer aile üyelerinin adlarını da girebilir ya da onları daha sonra ekleyebilirsiniz. Teşekkür ekranı çıktığında, Sonlandır tuşunu tıklayın. Kısa bir süre içinde Windows Xp Masaüstü kullanıma hazır olacaktır.

 

Kolay birkaç fare ve klavye tekniğini öğrendikten sonra PC’nizdeki tüm Windows programlarını kullanabileceksiniz.

 

 

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler