Bağlantıları Kurun

Yayın tarihi: 23.08.2006
Bağlantıları Kurun

Bağlantıları Kurun

 

Yeni bir PC’de çok sayıda, hatta insanı şaşkınlığa düşürecek kadar çok kablo bağlantısı bulunabilir ama renklerle yapılan işaretlemelere dikkat ederseniz, bağlantıları kurmak fazla zamanınızı almayacaktır.

 

Sistem birimini kullanmak istediğiniz yere yerleştirdikten sonra, klavye ve fare kablolarını PC’nize bağlayarak işe başlayabilirsiniz. Çoğu PC’de bu kablo uçlarının rengi mor ve yeşildir. Aynı renkler PC’nizin arka tarafında da işaretli olmalıdır.

 

Pek az modelde ise, fare ve/veya klavyenin PC’deki USB girişine uygun kablo ucu bulunur.

 

Ekranı bilgisayar masasının üzerine yerleştirdikten sonra sinyal kablosunu PC’nin arkasına takın.Benzer görünümlü pek çok giriş bulunsa da, ekran kablosunun ucu PC’nin arkasındaki üzerinde üç dizi delik bulunan tek girişe uygun nitelikte olacaktır. Kablo ucundaki vidaları da sıkıştırarak kablonuzun düzgün bir şekilde bağlanmasını sağlayın.

 

Şimdi sıra hoparlörlerde. Bazı hoparlörler ekranın her iki yanına asılabilir, bazı hoparlörler de masanın üzerine yerleştirilir. Hoparlör kablosunu (genellikle uygun girişle eşleşebilmesi için renklidir) takın .

 

Stereo hoparlörlerde bir hoparlörü diğerine bağlayan bir kablo daha vardır. Bu kabloyu diğer hoparlörün arkasındaki yuvaya takmak yeterli olacaktır ama bu sistemler standart değildir. PC’ye bağlanan kablo da farklı türde bir kablo olabilir.

 

PC’nizdeki modemi telefona bağlayan kablonun ucu diğerlerinden farklıdır. Bu yüzden bağlantıyı kurmak için sadece girişi ve kablo ucunu eşleştirmeniz yeterli olacaktır. Telefon kablosu sadece birkaç metre uzunluğunda olabilir. En yakındaki telefon prizine yetişebilmesi için uzatma kablosu kullanmanız da gerekebilir.

 

PC’nize ait tüm parçalar birbirine bağlı olduğuna göre, ana elektrik kablosunu sistem biriminin arkasındaki yuvaya (8) takın. Ekran kablosunu da takın. Artık bilgisayarınızı ilk kez çalıştırmaya hazırsınız.

 

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler