Windows’u Çalıştıralım

Yayın tarihi: 23.08.2006
Windows’u Çalıştıralım

Windows’u Çalıştıralım

 

PC’nizi çalıştırdığınızda karşınıza çıkan ekran görüntüsü Masaüstü’nüz, yani ana çalışma alanınızdır. Programları çalıştırmanız için bir başlatma menüsü bulunan Masaüstü’nde belgeleriniz üzerinde çalışabilmeniz için fazlasıyla alan bulunmaktadır.

 

Video kameradan uydu TV’ye kadar her türlü dijital cihazda bir kumanda ekranı ve tuşlar bulunur.PC’de ise Windows Masaüstü, klavye ve fareniz bu işlevi üstlenir. Fare yardımıyla ekrandaki nesneleri seçebilir, klavyenizi kullanarak ekranda kelime, rakam ve komutlar yazabilir ve böylelikle PC’nizdeki işlemciye komutlar gönderebilirsiniz. İşlemci komutlarınızı yerine getirir ve sonuçlar ekranda görünür. Bu sayede Masaüstü’ndeki bir nesneyi başka bir yere taşıyabilir veya yazdığınız bir mektuptaki yazılım hatalarını kontrol edebilirsiniz.

 

Başlat tuşu ve Masaüstü

 

PC’niz çalışmaya başladığında Masaüstü’nde bir grup küçük simge göreceksiniz. Bu simgeler PC’nizde en sık kullanılan parçalara veya programlara kısa yoldan ulaşmanıza yardımcı olacaktır. El altında bulunması için Masaüstü’ne istediğiniz kısa yol simgesini ekleyebilirsiniz (bir başka bölümde açıklanacaktır).

 

Programları başlatmak için ekranın sol alt köşesinde yer alan başlat tuşuna tıklamanız yani fareyle işaretlemeniz yeterlidir. PC’nizde kurulu bulunan programlara ulaşabilmek için Tüm Programlar seçeneğini tıklayın. Daha sonra açılacak ekranda PC’nizde kurulu her program için ayrı bir pencere ekranı açılacak ve Masaüstü’nüzde bırakma ekranı olarak “kayacaktır”. İstediğiniz kadar çok sayıda uygulama ekranı açabilir, istediğiniz zaman açtığınız bir ekrandan diğerine geçebilirsiniz.

 

Fare ve klavyeyle kumanda

 

Sadece iki düğmesi, belki bir de tekeri olsa bile, fare neyi tıkladığınıza ve nasıl tıkladığınıza bağlı olarak çok çeşitli seçenekler sunan bir alettir. Klavye de sırlarla dolu derin bir kuyu gibidir. Klavyedeki “kısa yolları” kullanarak fareyi kullanmadan istediğiniz komutları PC’nize gönderebilirsiniz. Bir sonraki sayfada bunun bir örneğini göreceksiniz.

 

SİMGELER

 

Simgeler ya da ikonlar bir programı, belgeyi veya PC’nizdeki diğer özellikleri simgeleyen küçük resimlerdir. Örneğin Geri Dönüşüm Kutusu simgesi (aşağıda) PC’nizin sabit sürücüsünde yer alan ve sildiğiniz dosyaları geçici olarak tutmaya yarayan bölümü simgeler.

 

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler