Yeni Bir PC Seçerken

Yayın tarihi: 23.08.2006
Yeni Bir PC Seçerken

Yeni Bir PC Seçerken...

 

Önerilen seçenekler karşısında aklınız mı karıştı? Okuduğunuz özellikler, ayrıntılı açıklamalar yüzünden sersemlediniz mi? Yeni bir bilgisayar seçmek üzereyseniz, size ve ailenize en uygun PC paketini bulmak için bu rehber kitapçığı kullanabilirsiniz.

 

Bilgisayarların çeşitliliğe sahip olması ve eklenebilecek özelliklerin çokluğu PC satın almak isteyen herkesin kafasını karıştırabilir. Ancak işin iyi bir yönü de var; günümüzün üstün PC’leri artık çocuklarınızı eğlendirmekten tutun, internet üzerinde sörf yapmaya, kendi tasarımlarınızla ileti göndermekten, evinizden işinizi yürütebilmeye kadar istediğiniz görevi başarıyla tamamlayabilecek ve her şeyi yapabilecek kapasitedeki makinelere dönüştüler. Tercih edebileceğiniz teknik özellikler çok çeşitli olsa da, hepsi de standartlara sahip. Yani herhangi bir bilgisayar üreticisinin 2.8 GHz kapasiteli PC’si, diğer üretici firmaların ürettikleri bilgisayarlar kadar hızlı olmak zorunda.

 

Bütçenizi dengeleyin!

Önce PC’nizi hangi alanda, nasıl kullanacağınızı bir düşünün, sonra gücüne ve bilgisayarınızın gereksinim duyabileceği yararlı özelliklere karar verin. Reklâmları, ilanları okurken veya satış yapan tezgâhtarları dinlerken şaşırıp kalmayın. Böylece paranızı asla kullanmayacağınız seçeneklere ve eklemelere harcayarak israf etmemiş olursunuz.Yapacağınız sınıflandırma sonucunda bilgisayarınız ya,

 

• Evle ilgili genel bilgisayar işlerini yapmanıza yani mektup yazmaya, basit grafik tasarımlar ve ev ödevleri hazırlamaya, ailenizin bütçesiyle ilgili hesaplarınızı takip etmeye, internet üzerinde sörf yapıp gezintiye çıkmaya, elektronik posta gönderip almaya, kendi işinizi yürütmeye ve vb. işleri yapabilmenize yarar.

 

Veya daha çok,

 

• Eğlenceye yani hızlı aksiyon oyunları oynamaya, kendi müziğini yaparak kayıt yapabilmeye, kendi

CD’lerinizi tasarlamaya, DVD formatında film izlemeye, evinizde kendi çektiğiniz video görüntüleri düzenlemeye yarar.

 

Eğer bilgisayarınızla yapmayı düşündüğünüz işler birinci grupta yer alıyorsa, alacağınız bilgisayarda Temel Ev Bilgisayarı ile ilgili özellikleri aramalısınız. Öte yandan eğer bir eğlence merkezi istiyorsanız, uygun olacak ek özelliklere sahip bir bilgisayar satın almalısınız (Eğlence seçeneklerine bakınız).

 

Taşınabilir olsun istiyorsanız...

Eğer PC’nizi yanınızda taşımak istiyorsanız, seçenekler biraz farklı olabilir. Çünkü pek az sayıda taşınabilir bilgisayar eğlence amaçlı olacak şekilde yapılandırılmıştır. Rehberi kullanarak, taşınabilir PC’nizin özelliklerini seçebilirsiniz, ancak kontrol etmeniz gereken bazı özellikler vardır. Taşınabilir PC’lerde pil ömrü değişkendir, ayrıca kapanıp açılabilen ekran boyutu ve ekranın kalitesi de her üründe farklı olacaktır.

 

NEREDEN SATIN ALMALI?

 

PC süpermarketleri bilgisayarları görüp, dokunup denemenize fırsat tanımakla kalmıyor, aynı zamanda da uygun fiyat seçeneği sunuyorlar. Satın almadan önce deneyebilmek çok yerinde ama aradığınız bilgisayarı internet üzerinden satış yapan firmalardan da alabilirsiniz. Eğer ne istediğinizi tam olarak biliyorsanız, bu tür satış sitelerinde pek çok seçenek bulabilirsiniz. PC üreticilerinin web sitelerini dolaşmak için bile bir bilgisayar gerekiyor, öyle değil mi? O zaman internet kafelerden birinin yolunu tutmanız gerekecek.

 

Eklenebilir birkaç parçası olan PC’ler güvenilir sayılır. Yine de ne aldığınızı bilirseniz, üzülmezsiniz.Nereden alışveriş yaparsanız yapın, garanti bilgilerini mutlaka kontrol edin ve küçük şikâyetlerinizin de garanti kapsamına alındığından emin olun.

 

EV BİLGİSAYARINIZDA NELER BULUNMALI?

 

İŞLEMCİ- Bilgisayarınızda yapılan işlemlerin hızını ayarlamaya yarar. Piyasada çeşitli işlemciler var.Intel Celeron veya Pentium, ya da AMD Athlon veya Duron gibi ürünlerin hepsi de çok iyi işlemciler... Ama siz siz olun, hızı en az 2.8 Ghz (GigaHertz) olan bir işlemci seçin.

 

BELLEK- Bilgisayarınızın bellek boyutu PC’nizin yapabileceği işlerin boyutunu da belirler. Windows XP’nin çalışması için en az 128 MB (Megabyte) kapasiteli bir bellek gereklidir, ama 256 MB kapasiteli bir bellek de çok sayılmamalıdır.

 

FARE VE KLAVYE- Bilgisayarınıza verileri girmek için bir fare ve klavyeye ihtiyacınız var. Tuş yerleşimleri standart olsa da, bazı klavye ve fareler çok rahat ve “ergonomik” tasarımlara sahipler.

 

AMPLİFİKATÖRLÜ HOPARLÖRLER- (Çift olarak almanız gerekir) Yükseltilmiş hoparlörlerle PC’nizdeki ses efektlerini duyabilecek, CD’lerinizi veya internet üzerinden istediğiniz müziği dinleyebileceksiniz.

 

CD-ROM SÜRÜCÜSÜ-

Yazılım yüklemek ve CD’lerinizi dinleyebilmek için bir CD-ROM sürücüsüne gereksinim duyacaksınız.Maliyeti çok yüksek olmadığı için DVD-ROM sürücüsünü tercih etmenizi öneririz. CD yazıcı da işinize yarayabilir.

 

SABİT DİSK- Ana kasanın içinde hazır olarak satılan sabit disk, yazılımlarınızı ve belgelerinizi saklar.Doğru düzgün bir şekilde çalışabilmeniz için en az 20 GB (Gigabyte) kapasiteli bir sabit disk daha uygun olacaktır.

 

MODEM- Pek çok PC’de dâhili olarak monte edilmiş bulunan modemler internete bağlanmanın en ucuz yollarından biri olacaktır.

 

EKRAN- Bilgisayarınızın ekranı sizinle PC’niz arasında hayati bir bağ olsa da, genellikle göz ardı edilen bir parçadır.17 inç boyutunda, kaliteli bir ekran satın aldığınızda inanın buna değecektir. Daha küçük boyutta ekranlar da mevcut ama ödediğinizin karşılığını alamazsınız.

 

YAZICI- Renkli mürekkep püskürtücülü bir yazıcı her türlü işinizi görmenizi sağlayacaktır. Elbette sadece siyah beyaz renkte yazı çıkışı almak için lazerli bir yazıcı hem çok daha ucuza gelecek, hem de çok daha hızlı çalışacaktır.

 

SÖZLÜK

 

DVD-ROM

CD-ROM sürücüsü için etkin bir yükseltme de DVD-ROM olacaktır. DVD-ROM’la CD-ROM uygulamalarını okuyabilir, CD’lerinizden müzik dinleyebilir, aynı zamanda da DVD disklerinizi okutabilirsiniz. DVD diskler CD’lerden daha fazla bilgiyi, hatta çok uzun filmleri ve ansiklopedileri bile saklayacak kapasiteye sahiptir.

 

EVDE EĞLENCE

 

Hızlı ve marifetli olduğu kadar insanı eğlendirebilecek bir PC edinmek çok kolay. Bunun için temel özelliklere fazladan birkaç özellik daha ekleyebilirsiniz. Sıralayacağımız ek özelliklerin hepsi, istediğiniz bilgisayara eklenebilir.

 

SURROUND SES SETİ

Bir ses kartı (PC’nizin içine yerleştirilecek ek bir devre kartı) ile hoparlörlerle oyun oynarken daha etkileyici bir ortam yaratabilirsiniz.

 

 

HIZLI EKRAN KARTI

3D yani üç boyutlu görüntüyle tasarlanan PC oyunlarında ekrandaki hareketleri olabildiğince hızlı izlemenize fırsat tanır.

 

CD YAZICI

Kendi müziklerinizi kaydederek kendinize özel CD’ler yaratabilir, ayrıca belgelerinizi yedeklemek ve daha uzun süreli saklayabilmek için CD’ye yazdırabilirsiniz.

 

VIDEO GÖRÜNTÜ KARTI

Bilgisayarınızın içine yerleştireceğiniz bu kartla bir video kamerayı bilgisayarınıza bağlayabilir ve video görüntülerinizi bilgisayarınızda değiştirerek özel efektler ekleyebilirsiniz.

 

AĞ ADAPTÖRÜ

Birden fazla PC’ye sahipseniz, birbirine ağ üzerinden bağlayarak başkalarıyla oyunlar oynayabilir ve yazıcı gibi kaynaklarınızı

ağ üzerinden paylaşabilirsiniz.

 

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler