Bilgisayarı Kuralım

Yayın tarihi: 23.08.2006
Bilgisayarı Kuralım

Bilgisayarı Kuralım

 

PC’nizi nereye koyacağınıza karar verdikten sonra, kablolar, kullanım kılavuzları ve CD-ROM da dâhil olmak üzere bilgisayarınızın tüm parçalarını kutularından çıkartın.

 

Masaüstü PC’nizi çalıştırmadan önce bağlamanız gereken parçaları tespit etmelisiniz. Ancak bu işi sadece bir kez yapmanız gerekecek. Zaten ev PC’lerinin uzman biri tarafından kurulabileceği o günler artık geçmişte kaldı. Acemi biri bile artık günümüzdeki PC’lerden birini yarım saat kadar kısa bir sürede kurabilir. İşin en zor tarafı bilgisayarınızın bileşenlerini ve parçalarını nereye koyacağınıza karar vermek olacaktır. (bkz Her şey yerli yerinde).

 

Hepsinin yeri ayrı

Bilgisayardaki asıl işlemler sistem biriminin yani işlemci, bellek ve depolama gereçlerinin bulunduğu dikdörtgen şekilli kasanın içinde gerçekleşir. Bilgisayarınızın tüm diğer parçaları bu kasaya bağlanmalıdır. Bu yüzden de sistem biriminin üzerinde, her ne kadar insanın gözünü korkutsa da, çok sayıda yuva ve “port” denen giriş noktası bulunur.

 

Merak etmeyin; çünkü

 

• Her şeyden önce bu yuvaların hepsini zaten kullanmayacaksınız. Çoğu yuva gelecekte bilgisayarınıza ekleme yapmak istediğinizde kullanabilmeniz için önceden düşünülerek yerleştirilmiştir. Ancak ofislerde bu yuvaların çoğunluğu kullanılmaktadır.

 

• Kullanmanız gereken yuvalar genellikle renkli olarak işaretlenmiş ve diğerlerinden ayrılmıştır. Çoğu bağlantı ucu da sadece gerekli olan yuvaya uyacak şekilde tasarlanmıştır.Yani yanlış bağlantıyı yanlış yuvaya sokarak kazayla PC’nizi bozmak gibi bir durum kesinlikle söz konusu değildir.

 

Birkaç sayfa sonra yapılan renkli çizimlerle açıklanan kılavuzları okuyarak kısa süre içinde bilgisayarınızı kurabilirsiniz.

 

HERŞEY YERLİ YERİNDE

 

PC’nizi kurarken aşağıdaki noktalara dikkat edin.

 

• Sistem birimi diğer parçalar için “üs” gibidir. Bu yüzden bağlantı kablolarının uzunluğu aşağı yukarı her bir parçanın nereye yerleşeceğini belirler. Dik duran kule tipli bir bilgisayar kasası masanın üzerinde veya yerde durabilir.

 

• Ekranınızı yerleştirirken odanızdaki pencerenin bilgisayarınızın ekranından yansımamasına dikkat edin.

 

• Ekranınızın duracağı yüksekliği ayarlarken ekranın en üst kısmının gözlerinizle aynı hizada olmasına dikkat ederseniz omuzlarınızın ağrımasını engellemiş olursunuz.

 

• Fare ve klavyenizi ekranın hemen önüne yerleştirin. Aksi takdirde boynunuz ağrıyabilir.

 

• PC’nize ait parçaları ana elektrik bağlantısına bağlarken kullanacağınız kısa kablolarda dört yönlü bir adaptör kullanmanız uygun olacaktır. Ortalığı derli toplu tutmak istiyorsanız duvardaki prize giden tek bir kablo bırakacak şekilde kablolarınızı PC’nizin arkasında bir yere toplu olarak yerleştirin. Adaptörler ise düzensiz voltaja karşı bilgisayarınızı koruyabilir.

 

SÖZLÜK

 

SİSTEM BİRİMİ

PC’deki ana kasa bazen yanlış anılır ve CPU yani “merkezi işlemci birimi” veya “sabit disk” olarak geçer.Oysa her iki terim de kasanın içinde yer alan ve bağımsız olarak çalışan bilgisayar bileşenlerinden başka bir şey değillerdir. İki çeşit sistem birimi bulunur. Bunlardan biri dik duran bir kule biçimindedir ve genellikle çalışma masasının altına yerleştirilerek kullanılır. Diğeri de masaüstü için tasarlanan sistem birimidir ve ekranı üzerine yerleştirmek mümkündür.

 

İPUCU

 

Unutmayın, dijital fotoğraf makinesi gibi daima bilgisayarınıza takılı kalması gerekmeyen bazı cihazları bilgisayarınıza bağlayabilmeniz için sistem biriminin arkasına rahatlıkla uzanabilmeniz gerekecektir.

 

Elbette, eğer bağlantı için gerekli yuvalar PC’nizin ön kısmında bulunuyorsa, bağlantı yapmak daha

kolay olacaktır.

 

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler