PC’nin Kalbi

Yayın tarihi: 23.08.2006
PC’nin Kalbi

PC’nin Kalbi

 

Sistem birimi PC’nizin en önemli parçası. Bilgisayarınızda asıl işlem yapma ve bellekte tutma gücüne sahip olan parçalar sistem biriminin içindedir.Ayrıca bilgisayarınızın geri kalan parçalara ve dış dünyaya bağlanmasını sağlayan tüm girişler ve yuvalar sistem birimi üzerindedir.

 

CD-ROM veya DVD-ROM SÜRÜCÜSÜ: Tüm PC’lerde ya bir CD-ROM veya bir DVD-ROM bulunur. Üzerlerindeki küçük logolar dışında, her ikisi de birbirine tıpatıp benzer. PC’niz çalışır haldeyken eğer bir CD çalar cihazınız varsa üzerindeki düğmeye basarsanız, CD’yi yerleştireceğiniz tabla dışarı çıkacaktır.

 

CD YAZICI: Bazı PC’lerde bilgi, resim, fotoğraf ve müzik kaydetmenizi sağlayan fazladan bir sürücü daha bulunur. Pek az bilgisayarda DVD yazabilen yani DVD formatında kayıt yapabilen türden cihaz olacaktır.

 

DİSKET SÜRÜCÜ: Çok düşük kapasiteyle çalıştığı için gün geçtikçe geçerliliğini yitirdiği halde tüm bilgisayarlarda bir disket sürücü bulunur. Disket sürücü sayesinde küçük dosyaları bir PC’den diğerine aktarabilirsiniz.

 

GÜÇ IŞIĞI: Güç düğmesinin ışığı yanıyorsa, PC’niz çalışıyor demektir. PC’nizi uygun bir şekilde kapatmadan, yani bu ışık sönmeden elektrik kablosunu çekmeniz doğru olmaz.

 

GÜÇ ANAHTARI: Bu düğmeye basarak PC’nizi açabilirsiniz. PC’niz çalışmaya başlarken Windows da yeniden bilgisayarınıza yüklenecektir. Pek çok PC’de fiziksel anlamda bir tıklama olacaktır, bunun sesini duyabilirsiniz.

 

USB YUVALARI: Bu girişler yazıcı, tarayıcı ve dijital fotoğraf makineleri gibi çok çeşitli cihazın bilgisayara bağlanmasına yarayan genel kullanım amaçlı girişlerdir. Yeni model PC’lerin çoğunda, arkada olduğu gibi ön tarafta da USB giriş yuvası bulunur. Kısaltmadaki “U” harfi “evrensel” anlamına gelen “universal” kelimesinin kısaltmasıdır, çünkü neredeyse her türlü cihazı bu girişleri kullanarak bilgisayarınıza bağlayabilirsiniz. Diğer girişleri kullanacaksanız, cihaz kablosunu bağlarken veya çıkartırken PC’nizi kapatıp yeniden açmanız gereklidir. Aksi takdirde PC’nizdeki sistem çökebilir. Oysa USB girişlerini kullanırken PC’nizi kapatıp yeniden çalıştırmanız gerekmez.

 

ANA PRİZ: Tüm masaüstü PC’ler ana prizden elektrik alır (çoğu taşınabilir bilgisayar ise adaptör kullanır). Ana priz kablosu tüm dünyada aynı tiptedir. Daha uzun bir kablo gerekliyse bunu kolaylıkla edinebilirsiniz.

 

KLAVYE, FARE VE OYUN ÇUBUĞU (JOYSTICK) GİRİŞLERİ: Klavye, fare ve oyun çubuğu sayesinde sistem birimindeki işlem yapan çiplere veri yüklemeniz mümkündür.

 

SERİ VE PARALEL BAĞLANTILAR: Bir zamanlar modem ve yazıcılar için her PC’de bulunan bu girişler, eski model cihazları da kullanabilmeniz için artık günümüzün modern PC’lerin bazı modellerinde görülebilen bir özelliğe dönüşmüştür.

 

EKRAN GİRİŞİ: Ekrandaki görüntü için gerekli sinyal buradan gönderilir.

 

SES GİRİŞİ: Neredeyse tüm ev tipi PC’lerde mikrofon, hoparlörler ve sesle ilgili diğer cihazları bağlamak için üç veya dört giriş bulunur.

 

AĞ (ETERNET) YUVASI: Bir ağ üzerinden birbirine bağlı olan PC’ler dosyaları birbirine aktarabilir ve yazıcı ile modem gibi çeşitli cihazları paylaşarak kullanabilirler. Ayrıca birden fazla oyuncuyla oynanan oyunları ağ üzerinden oynamak da mümkündür. Ancak genellikle ağ üzerinden çalışan bilgisayarlar genellikle ofis kullanımı için uygun olacaktır. Eternet ise genellikle ofislerde kullanılan ağ sistemine verilen addır.

 

MODEM GİRİŞİ: Modemi üzerinde olan bu PC’de modemi internete bağlamak için bir de giriş bulunuyor. Bazı PC’lerde modem dışarıdadır. O zaman modem USB bağlantı girişi üzerinden bilgisayara bağlanır. 

 

 

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler