Menülerin Özellikleri

Yayın tarihi: 23.08.2006
Menülerin Özellikleri

Menülerin Özellikleri

 

Menüler; komutların gruplar halinde sıralandığı ve istediğiniz komutu seçebilmeniz için listeler halinde sunulduğu bir Windows özelliğidir.

 

Karşınıza ilk çıkacak olan menü başlat menüsüdür. Ekranınızın sol alt kısmındaki başlat tuşuna farenizin sol tuşuyla tıkladığınızda başlat menüsü açılır. Farenizi hareket ettirerek menüde bulunan seçenekler üzerinde gezinin. Fare imlecinizin ucu seçeneklerin üzerine geldiğinde, o seçenek mavi renkli bir çubukla gösterilecektir. Farenizin sol tuşunu tıklayarak istediğiniz komutu seçebilirsiniz.

 

BAŞLAT MENÜSÜ KISA YOLU

 

Klavyenizdeki [Ctrl] ve [Esc] tuşlarına aynı anda basarak başlat menüsünü farenizi kullanmadan açabilirsiniz.

 

Farenizi kullanarak menüdeki Bilgisayarım seçeneğinin üzerine gelin ve fareyle tıklayın (veya klavyenizdeki [Enter] tuşuna basın). Bilgisayarım penceresinde PC’nizde bulunan sabit sürücüler ve dosyalar görüntülenecektir. Bu ekranda da bir menü bulunur ve içindekiler Bilgisayarım adlı çubuğun altında liste halinde görünecektir.   

 

Menüdeki kelimelerin hepsi birer sınıflandırmadır. Herhangi birinin üzerine gelerek tıkladığınızda aşağıya doğru inerek açılan bir menü göreceksiniz. Bu menüde ilgili sınıflandırmayla ilgili komutlar ve seçenekler görüntülenecektir. Örneğin Görünüm menüsünde ekranın görüntüsünü düzenleyebileceğiniz komutlar yer almaktadır. Diyelim ki, Listele komutunu seçtiniz. O zaman ekranlardaki simgeler daha az yer kaplayacak şekilde sıralanacaktır.

 

Bazı menülerde alt menüler de bulunabilir. En güzel örneği ise başlat menüsündeki Tüm Programlar seçeneğidir. Tüm Programlar seçeneğinin üzerine gelip tıklayın. PC’nizde kurulu bulunan yazılımların Donatılar veya Oyunlar gibi alt menü gruplarına ayrılarak sınıflandırıldığını göreceksiniz. Eğer fare imlecini bunlardan birinin üzerine getirecek olursanız, bir sonraki seçenekler ekranına geçersiniz.Menülerdeki seçeneklerin alt menüsü olup olmadığını anlamak için bir ipucu verelim:seçeneğin yanında sağı gösteren küçük bir ok göreceksiniz.

 

Yardım (Help) seçeneği World’ü nasıl daha etkin kullanabileceğinize ilişkin ipuçlarını görüntüler. Bunun için tek yapmanız gereken Yardım seçeneğine tıklamaktır. Bir menü komutu, araç çubuğu düğmesi veya ekran alanı için Ekran ipucu görüntülemek istiyorsanız, Yardım menüsünden  önce Bu Nedir? sorusunu tıklayın. Ardından bilgi almak istediğiniz öğeyi tıkladığınızda ihtiyacınız olan bilgi ekrana gelecektir.

 

İPUCU

 

Klavyenizi kullanarak menüdeki seçenekler arasında gezinebilirsiniz. İmleç tuşlarından birine her bastığınızda (yukarıya veya aşağıya) bir seçenekten diğerine geçeceksiniz.

 

 

 

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler