Yazıcınızı Kurun

Yayın tarihi: 23.08.2006
Yazıcınızı Kurun

Yazıcınızı Kurun

 

PC’nize yazıcı bağlamak ve Windows’un sisteminize yapılan eklemeyi tanımasını sağlamak çok kolay bir iştir. Ekrandaki talimatları izleyerek bu işlemi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

 

Yazıcı kurulumu için izlenmesi gereken süreç, çeşitli yazıcı markaları ve modelleri için farklı olacaktır. Ancak örnek olarak anlatacağımız Epson mürekkep püskürtmeli yazıcısı için izlenecek kurulum aşamaları tipiktir. Eğer şüpheye düşerseniz yazıcınızın kullanma kılavuzuna bakabilirsiniz. Önce yazıcınızı ve beraberindeki tüm kabloları, parçaları ve diskleri kutusundan çıkartın. Pek çok yazıcı nakliye sırasında kapakların ve diğer parçaların düşüp kırılmasını engellemek amacıyla ayrıca ambalajlanmış ve/veya yazıcı üzerine yapıştırıcı bantlar tutturulmuş olabilir. Yazıcınızın kullanma kılavuzunu inceleyerek bant ve ambalajların nerelerde olduğunu bulun ve yazıcınızı çalıştırmadan önce hepsini çıkartın.

 

İşe yazıcınızı masanın üzerine yerleştirerek başlayabilirsiniz. Enerji kablosunu yazıcıya takın ve yazıcının arkasındaki USB girişini bulun. Yazıcıya ait USB kablosunun bir ucu bu yuvaya uyacak şekilde tasarlanmıştır. Kabloyu yuvaya iyice oturacak şekilde yerleştirerek takın.

 

Örnek olarak seçtiğimiz yazıcı modelinde, USB kablosunu PC’nize takmadan önce yazıcıyla ilgili yazılımı yüklemeniz gerekiyor. Yazıcıyla ilgili yazılım CD-ROM’unu PC’deki CD sürücüye yerleştirin ve ekrandaki talimatları adım adım izleyin.

 

Yazıcınızla ilgili birkaç tanıtım ekranından sonra yazıcıyı PC’nize bağlamanız ve çalıştırmanız gerektiğini söyleyen bir ekran çıkacaktır. Yazıcıya ait USB kablosunun diğer ucunu PC’nizin arkasındaki yedek USB yuvalarından birine takın. Sonra da yazıcıyı açın.

 

Mürekkep püskürtmeli yazıcıların kurulum programı size mürekkep kartuşunu nasıl yerleştireceğinizi anlatacaktır. Ekrandaki talimatları izleyin, her aşamadaki talimatları tamamladıktan sonra ekrandaki İleri tuşuna basarak bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz.

 

Program size söylediğinde kâğıt besleme tablasına boş kâğıt yerleştirin ve test çıkışı almayı önerdiğinde Tamam tuşunu tıklayın. Çıktıyı iyice inceleyerek her şeyin düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz. Artık yazıcınızı kullanarak PC’nizdeki istediğiniz programdan çıkış alabilirsiniz.

 

Kurulum işleminin tamamlanmasına yakın yazıcınızı internete bağlanarak kayıt ettirmek isteyip istemediğinizi soran bir ekran çıkabilir. Bu adımı geçip daha sonra kayıt olmak için Anımsat seçeneğini tıklayın.

 

İPUCU

 

Çoğu yazıcının kullanma kılavuzu ayrıntılı olmayan ve kısa bilgiler içeren bir çıktı şeklinde olabilir. Genellikle ayrıntılı kullanıcı kılavuzu yazıcıyla birlikte verilen CD-ROM üzerine kayıtlı olacaktır ve kurulum sırasında PC’nize kaydedilerek yüklenir. CD-ROM’u CD okuyucusuna yerleştirdikten sonra PC’nizin Masaüstü’nde veya başlat menüsünde ‘Kullanım Kılavuzu’ seçeneği olup olmadığına bakın.

 

 

 

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler