İnternete Bağlanın

Yayın tarihi: 23.08.2006
İnternete Bağlanın

İnternete Bağlanın

 

Telefon hattınıza bağlayacağınız bir modem sayesinde PC’niz internete bağlı milyonlarca başka bilgisayara bağlanabilir ve “sörf” yaparak sizi dünyanın dört bir yanındaki sayfalarda gezdirebilir.

 

Internet tek başına bir kurum veya varlık değil, çeşitli ofisler, dükkân, kütüphane, okul ve evlerdeki bilgisayarların küresel iletişim kablolarıyla birbirine bağlandığı bir yapıdır. PC’nizle internete bağlandığınızda, sizin bilgisayarınız da bu ağın bir parçası olur. Bir Web tarayıcı program kullanarak  başkalarının internet üzerinden sundukları bilgilere ulaşabilirsiniz.

İnternette keşfe çıkmak için ihtiyacınız olan tek şey bir modem ve web bağlantısı olacaktır, çünkü size gerekli olan yazılım Windows’un içinde zaten bulunmaktadır. Günümüz PC’lerinin çoğunda modem vardır ama sizinkinde yoksa PC’nize kolaylıkla bir modem ekleyebilirsiniz Modem sayesinde PC’niz telefon üzerinden diğer bilgisayarlarla “konuşabilir”. Bunu yapmanın iki yolu vardır. “Çevirmeli Ağ” tipi bağlantı, bildiğimiz telefon hattını kullanarak modeminizi bir diğerine bağlamak üzere belirlenmiş bir numarayı arar. ISDN veya Broadband olarak da bilinen “Geniş Bant/ADSL” bağlantısı da (Geniş Bant başlığına bakınız) PC’nizin tekrar hat çevirmesine (veya işiniz bittiğinde hattı kapatmasına) gerek kalmayacak özel bir bağlantı yoluyla sürekli olarak internete bağlı kalan bir bağlantı türüdür.

 

Çevrimiçi olun, internete bağlanın

 

İnternete bağlanmanız için gerekli fiziksel bağlantı cihazı modemdir ama Superonline veya e-kolay gibi bir internet servis sağlayıcısı aracılığıyla (ISS) bir bağlantı hesabı açtırmanız gerekir. Bu tür şirketler PC’nizle yapacağınız bir aramayla internete bağlanmanıza yardımcı olacak telefon numarasını size verecektir. İnternet hizmet sağlayıcı şirketler yaygın bir biçimde reklâmlar vermekte ve bağlantınız için gerekli olan yazılımları size sunabilmektedir.Ayrıca PC’nizi satın aldığınızda herhangi bir internet hizmet sağlayıcısı firmanın bağlantı yazılımlarını içeren bir CD-ROM da beraberinde verilmiş olabilir. Bu CD-ROM ilgili internet hizmet sağlayıcısına kaydolup bir bağlantı hesabı almanız ve bu hesap üzerinden internete girebilmeniz için gerekli talimatları içerecektir.

 

Hizmet sağlayıcınızı seçerken

 

İnternet servis sağlayıcı firmaların hâkim olduğu piyasa artık hareketlendiği için büyük bir rekabet yaşanmaktadır. Bu yüzden biraz araştırma yapmanız faydalı olacaktır. Süpermarketler ve pek çok yerde şubesi bulunan elektronik cihaz dükkânları da dâhil olmak üzere pek çok firma internet hizmeti sunmaktadır. Ayrıca daha küçük çaplı pek çok bağımsız internet hizmet sağlayıcısı da bulunmaktadır.Size sunulan seçenekler arasında “kullandığın kadar öde” ya da “sabit ödeme” gibi seçeneklere rastlayacaksınız. “Kullandığın kadar öde” tipi bağlantıda internete bağlı olduğunuz süre kadar ve dakika başına ücret ödersiniz. Sabit ödemeli paketlerde ise her ay olmak üzere sabit bir miktar ödeyerek istediğiniz kadar internette dolaşabilirsiniz. İnternet bağlantısını ailecek kullanmayı düşünüyorsanız, sabit ödemeli bir bağlantı harcamalarınızı kontrol etmenize de yardımcı olacaktır.Arada sırada internete bağlanacaksanız kullandığın kadar öde tipi bir tarife telefon faturanıza da  yansıyacağından çok daha ucuza gelecektir.

 

MODEMİNİZ YOK MU?

 

Yeni PC’lerin çoğunda dâhili bir modem vardır ve modem bulunduğunu gösteren tek kanıt PC’nizin arkasındaki yuva olacaktır. Eğer PC’nizde bir modem kurulu değilse yaklaşık 45 YTL ile 130 YTL arasında bir fiyata ‘harici’ bir modem satın alabilirsiniz. Bir de USB bağlantı kablosu almayı unutmayın. Bağlantısı ve kurulumu en kolay seçenek bu olacaktır.

 

GENİŞ BANT/ ADSL BAĞLANTI

 

Geniş bant bağlantısı çok hızlı ve “daima bağlı” olduğunuz bir internet bağlantı hizmetidir. Türkiye’de artık Türk Telekom yaygın olarak bu hizmeti vermeye başladığı için evlerde kullanımı tavsiye edilmektedir (yerel telefon bağlantı noktasına ne kadar uzakta olduğunuza bağlı olarak bağlantı hızınız da değişebilir). ISDN bağlantısı modemle kuracağınız bağlantıdan en az 10 kat daha hızlıdır ve ayda 49 YTL gibi sabit bir ücret ödeyerek elde edilebilir. Kulağa biraz pahalı gibi gelse de, eğer interneti çok uzun süreli ve düzenli kullanıyorsanız, çevirmeli ağ bağlantısından çok daha ucuza geleceği kesindir.Ayrıca müzik ve video film gibi büyük kapasiteli dosyaları indirmeyi düşünüyorsanız, çok daha hızlı ve ucuz bir bağlantı seçeneği sunar.Geniş bant bağlantısı aynı zamanda internet bağlantısının yanı sıra başka hizmetler de sunabilmekte, eğer internete bağlıysanız istediğiniz kişiyle yine web bağlantısı üzerinden telefon görüşmesi yapmanıza fırsat tanımaktadır.

 

İnternet üzerindeki bilgi iletimi ve paylaşımı bazı kurallar dahilinde yapılmaktadır. Bu kurallara “internet protokolleri” denir. Adını sıkça duyduğunuz www ortamında birbirine link objelerinin iletilmesini sağlayan protokol ise Http (Hyper Text Transfer Protocol) olarak adlandırılır.

 

SÖRF YAPIYORUZ...

 

Windows ile birlikte bilgisayarınıza yüklenen Internet Explorer benzeri bir web tarayıcı programla bir web sitesinden diğerine giderek dolaşabilir ve istediğiniz siteyi görüntüleyebilirsiniz.

 

İLERİ VE GERİ GİTMEK İÇİN: İleri ve Geri tuşları aracılığıyla birden fazla web sitesini dolaştıktan sonra internette dolaşırken attığınız adımları gözden geçirebilirsiniz.

 

NEREDEYİM?: Adres çubuğu şu anda bulunduğunuz web sayfası adresini gösterir. Yeni bir adres yazıp [Enter] tuşuna basarsanız web tarayıcınız sizi bir sonraki web sayfasına götürecektir.

 

GÖRÜNTÜLENEN SAYFA: Görüntülediğiniz web sayfası Internet Explorer ekranının tam ortasında açılır.Fotoğraflar, resimler, yazılar ve renkler gibi tüm özelliklerin hepsi web tasarımcısının kararıyla belirlenmiş özelliklerdir. Bu yüzden yardımlı metin bağlantıları gibi etkileşimli alanların üzerine gelip tıkladığınızda web tasarımcısı neye karar verdiyse sayfa ona göre değişir.

 

BURADASINIZ: Mavi renkli Internet Explorer çubuğunun ilk kısmında şu anda bulunduğunuz web sayfasının adı ya da başlığı yazılıdır.

 

SIK KULLANILANLAR: İleride yeniden ziyaret etmeyi düşündüğünüz ve sık kullandığınız web sitelerinin adreslerini ekleyebileceğiniz bir tür kişisel adres defteridir.

 

DEVAMI VAR MI?: Bazı web sayfaları çok uzun olabilir. Eğer sayfa aşağıya doğru uzuyorsa, tarayıcı penceresinin sağ kısmında bir “kaydırma çubuğu” oluşacaktır. Buraya tıklayarak veya farenizin ortasındaki tekeri hareket ettirerek web sayfasında yukarıya veya aşağıya doğru gezebilir, sayfanın geri kalanını da görebilirsiniz.

 

NELER OLUYOR?: Internet Explorer’ın alt kısmındaki “Durum Çubuğu” sayfada neler olup bittiğini bildiren oldukça yararlı bir göstergedir. Örneğin, yeni bir web sayfasını ziyaret ettiğinizde, durum çubuğu üzerinde açılacak olan çubuklu küçük bir çizelge ekranı web sayfası ve içindeki imgelerin yükleme işleminin ne durumda olduğunu size anlatır.

 

INTERNET EXPLORER’I ÇALIŞTIRALIM

 

Windows’ta başlat menüsünün içinde Internet Explorer için bir kısa yol bulunur. Başlat menüsünü tıklayın. Sol sütunun en üst kısmında Internet kısa yolunu göreceksiniz. Internet Explorer tarayıcınızı açmak için buraya tıklayın.

 

İPUCU

 

Aynı anda pek çok sayıda Internet Explorer ekranı açabilirsiniz. Bir web sitesini diğerleriyle karşılaştırarak incelemek istiyorsanız bu özellikten faydalanabilirsiniz. Bir başka Internet Explorer tarayıcısı açmak istiyorsanız, başlat menüsünde yer alan Internet Explorer kısa yolunu kullanın.

 

 

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler