Arama Motoru Nasıl Kullanılır

Yayın tarihi: 23.08.2006
Arama Motoru Nasıl Kullanılır

Arama Motoru Nasıl Kullanılır?

 

Dergilerden birinde veya televizyonda bir web adresi görürseniz, tek yapmanız gereken bu adresi Internet Explorer tarayıcınızın adres çubuğuna yazmak ve [Enter] tuşuna basarak web sitesine gitmek olacaktır. Ama nereye gideceğinizi bilmediğiniz zaman, internet üzerinde tıpkı bir telefon rehberi veya bir kılavuz kitaba benzer bir arama motoruna gitmek doğru olur. İlginizi çekebilecek web sayfalarını bulmak üzere tasarlanmış en popüler ve kapsamlı web sitelerden biri de Yahoo!’dur.

 

Internet Explorer tarayıcınızı açın ve adres çubuğuna www.yahoo.com adresini girin. Klavyenizdeki [Enter] tuşunu tıklayınca, birkaç saniye içinde Yahoo! ana sayfası açılacaktır. Bu sayfada kimisi alışveriş, kimisi de çocuklar için pek çok yardımlı metin bağlantısı olduğunu göreceksiniz. Bir sonraki sayfaya gitmek için seçtiğiniz bağlantının üzerine gelerek tıklayın.

 

Yahoo! sayfasında yer alan web siteleri sınıflandırılmıştır. Burada yer alan örnekte Kids yani Çocuklar başlığına tıkladığımızda çocukların ilgisini çekecek veya onlarla ilgili çok çeşitli sınıflandırma göreceksiniz. Listeler halinde sıralanan konu başlıklarına göz gezdirin ve altı çizili olarak işaretlenmiş yardımlı metin bağlantısının üzerine gelerek ilgili bağlantıya tıklayın.

 

Seçtiğiniz bağlantıyı tıkladığınızda bir başka Yahoo! sayfası açılır. Açılan yeni sayfada ilgi duyduğunuz konu hakkında pek çok bağlantı olduğunu göreceksiniz. Fareyle veya klavye üzerinden ekranı kaydırarak Yahoo! sayfasının nasıl düzenlendiğini ve ilgili bağlantıların nasıl sıralandığını inceleyebilirsiniz. Most Popular yani En Popüler Siteler listesinde en çok ziyaret edilen sitelerle ilgili bağlantılar bulacaksınız. Örneğin çocuklara yönelik ve hayvanlarla ilgili eğlenceli sayfa bağlantılarının da bulunduğu listede Discovery Kanalı’na ait web sitesi bağlantısını bulabilirsiniz.

 

GERİYE GİDİN

 

Unutmayın, eğer aradığınız konuyla ilgili olmayan bir sayfaya geldiyseniz, daima Internet Explorer üzerindeki Geri tuşunu tıklayın. İncelediğiniz önceki web sayfalarına ve ilk açtığınız Yahoo! sayfasına kadar geri gidebilirsiniz. Geri tuşuna her tıkladığınızda bir sayfa geriye gidersiniz ama Geri tuşunun hemen yanındaki küçük okun üzerine gelip tıklarsanız gezdiğiniz web sitelerinin listesini göreceksiniz. Bu listeyi kullanarak istediğiniz kadar çok sayıda web sitesini atlayıp geriye gitme işlemini hızlandırabilirsiniz.

 

WEB SAYFASININ ANATOMİSİ

 

Web sayfaları çok çeşitli şekillerde olabilir. Sadece metinlerin bulunduğu basit birkaç sayfadan ibaret olabileceği gibi, şık bir dergi benzeri çekici bir tasarıma sahip multimedya uygulamalarıyla dolu da olabilir. Bir siteden diğerine geçerek gezinirken siteyi daha eğlenceli veya daha yararlı hale getirmek için görüntüler, resimler, ses ve başka birçok unsurun kullanıldığını göreceksiniz.

 

BİLİYOR MUYDUNUZ?

 

Alışveriş sitelerine veya bankalara ait web sitelerine girdiğinizde, web tarayıcınızın durum çubuğunda bir kilit imgesine rastlayacaksınız. Bu kilit imgesi bağlantının güvenli olduğuna işaret eder. Yani hem sizin girdiğiniz bilgiler, hem de PC’nizin ekranında göreceğiniz bilgiler başka internet kullanıcıların görmesini engellemek için şifrelenmektedir.

 

İndirilen Uygulamalar (Download)

İndirilen yani yüklenen belgeler ve dosyalar internet üzerinden PC’nize yükleyip istediğiniz zaman kullanabileceğiniz belge, dosya veya programlardır. Fotoğraflar, çeşitli yazılımlar, oyunlar, kullanım kılavuzları, broşürler ve pek çok diğer türde farklı veriyi internet üzerinden dosyalar halinde indirebilirsiniz. Örneğin Microsoft Türkiye sayfasına girerek Downloads bağlantısı altındaki en son virüs güncellemelerini PC’nize indirebilirsiniz. Bunun için bağlantının üzerine fareyle gelip sağ tuşa tıklayın ve açılan menüden Hedefi Farklı Kaydet seçeneğini işaretleyin.

 

Multimedya

Web tasarımcıları genellikle web sitelerini daha ilginç ve çekici kılabilmek amacıyla resimler ve başka unsurlar katarlar. İmgeleri başka sayfaların bağlantısı olarak kullanmak ise sıklıkla rastlanan bir özelliktir. Sayfada gördüğünüz resimlerin veya fotoğrafların bağlantısı olup olmadığını anlamak için farenizi hareket ettirip resmin üzerine getirin. Eğer ok şekilli fare imleciniz değişip bir ele dönüşüyorsa resim bir bağlantı olarak kullanılmış demektir. Genellikle bu resim veya görüntüyle neler yapabileceğinize ilişkin başka ipuçları da vardır. Örneğin yukarıda gördüğünüz www.renault.com.tr adresindeki Renault Türkiye sayfasında hem dışarıdan hem de içeriden olmak üzere araba modellerinin üç boyutlu görüntüsünü izleyebilirsiniz. 

 

Ekran formları

Pek çok faydalı web sitesinde, yazarak veya size sunulan seçenekler arasından tercih ederek arama yapabileceğiniz kutucuklarla dolu formlar bulunur. Windows içindeki seçenek kutucuklarına benzeyen bu formlar örneğin www.muzayede.com web adresinde görüldüğü gibi çok geniş bir veri tabanına sahip olan sitelerde istediğinizi arayarak kolaylıkla bulmanıza yarar. İstediğiniz eşyayı ve fiyat aralığını forma yazabilir, daha pek çok seçenek arasından ayıklama yapabilirsiniz.

 

Oyunlar

Oynamak için PC’nize yükleyebileceğiniz binlerce oyun var ama PC’nize yüklemenize gerek kalmadan internete bağlanarak çevrimiçi oynayabileceğiniz oyunlar da bulunuyor. Bu oyunlar bir web sayfası üzerinde açılır ve internete bağlıyken yani çevrimiçiyken oyunu başkalarıyla oynayabilirsiniz. Çoğu oyunlar basit bulmaca tipi veya atari oyunları olsa da, Geniş Bant bağlantısına sahipseniz www.oynasana.com adresindeki web sitesi benzeri sitelere bağlanarak pek çok aksiyon ve üç boyutlu (3D) oyunları internet üzerinden keyifle oynayabilirsiniz.

 

Son yıllarda büyük bir gelişim gösteren oyunlar gerçeğe yakın grafikleriyle dikkat çekiyor.

 

 

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler