PC’nizi Kapatın

Yayın tarihi: 23.08.2006
PC’nizi Kapatın

PC’nizi Kapatın

 

PC’nizi doğru olarak kapatırsanız Windows kendini yeniden düzenleyebilir ve kaydetmeyi unuttuğunuz önemli bilgileri kaybetmeden saklamanıza yardımcı olabilir.

 

İşiniz bitip de sıra PC’nizi kapatmaya geldiyse, bunun iki yolu var. En iyisi yine başlat menüsünü kullanmak olacaktır. Bu yolu tercih ederseniz, üzerinde çalıştığınız tüm belge ve dosyalar da dâhil olmak üzere, Windows hem kendisini hem de PC’nizi kapatmadan önce tüm açık kalan belgeleri kaydedip kaydetmediğinizi kontrol eder. Ayrıca PC’nizi bu yolla kapatmayı tercih ederseniz, Windows size ikinci yolu seçtiğiniz takdirde kullanamayacağınız farklı seçenekler sunacaktır. İkinci yol ise aç/kapa düğmesini kullanarak PC’nizi kapatmaktır.

 

BİLİYOR MUYDUNUZ?

 

Üzerinde çalıştığınız tüm dosyaları, belgeleri ve programları kapatsanız da, Windows’un içinde hala düzinelerce çalışır halde dosya açık kalır. Bu dosya ve programları normalde siz görmezsiniz ama hepsi de Windows’un rahat ve doğru bir şekilde çalışması için gerekli uygulamalardır. PC’nizi gerektiği gibi kapatırsanız tüm bu dosyaları doğru olarak kaydetmiş olursunuz.

 

Bizce PC’nizi kapatmak için en güvenli yöntem başlat menüsünü kullanmak olacaktır. Önce başlat tuşunu tıklayın, sonra da Bilgisayarı Kapat tuşunu tıklayın.

 

Kaydetmeyi unuttuğunuz dosyalar varsa Windows sizi uyaracak ve size bu dosyaları kaydetme seçeneğini sunacaktır. Gerçekleştirdiğiniz değişiklikleri kaydetmek için Evet tuşunu, yapılan değişiklikleri kaydetmeden belgeyi kapatmak içinse Hayır tuşunu tıklayın. Windows kapanacaktır.Kapatma işlemi birkaç dakika kadar sürebilir çünkü Windows’un da kapatması gereken kendi dosyaları bulunmaktadır. Ekrandaki görüntü kaybolacak ve PC otomatik olarak kapanacaktır.

 

Küçük bir iletişim kutusu açılacak ve arkadaki Windows ekranındaki renkler kararıp siyah beyaza dönecektir. Unutmayın, eğer PC’nizi kapatmaktan vazgeçtiyseniz ve Windows ortamına geri dönmek istiyorsanız, önlem olarak eklenmiş bir İptal tuşu olduğunu göreceksiniz. Ancak PC’nizi kapatmak istiyorsanız bunun yerine Kapat tuşunu tıklamalısınız.

 

AÇ/KAPA DÜĞMESİ SEÇENEĞİ

 

Modern PC’lerin çoğunu başlat menüsünü kullanmadan Aç/Kapa düğmesini kullanarak kapatmak artık olasıdır. Aç/Kapa düğmesi de PC’nizi güvenli bir şekilde kapatmaya yarar ancak üzerinde çalıştığınız ve açık bıraktığınız belgeleri kaydetmek isteyip istemediğinize ilişkin (3. aşamada anlatıldığı gibi) bir uyarı ekranı açılmaz. Verilerinizi kaydetmeyi unuttuysanız bu bilgileri yitirebilirsiniz ve son anda kapatma işleminden de vazgeçemezsiniz. Bu yüzden yukarıda adım adım anlatılan diğer yöntemi kullanmak daha güvenli olacaktır.

 

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler