Farenizle Neler Yapabilirsiniz

Yayın tarihi: 23.08.2006
Farenizle Neler Yapabilirsiniz

Farenizle Neler Yapabilirsiniz?

 

Fare pek çok temel Windows işleminde büyük rol oynayan, keşfedilmeyi ve kullanılmayı bekleyen pek çok gizli yeteneği olan bir yardımcıdır.

 

Farenizi, Geri Dönüşüm Kutusu simgesinin çevresinde dolaşacak şekilde hareket ettirin. Birkaç saniye içinde kısa bir ipucu ekranı belirecektir. Bu ipuçları çok yararlıdır ve Windows programlarının hemen hepsi için bir ipucu vardır.

 

Ne işe yaradığını bilmiyorsanız, farenizi program simgesi çevresinde hareket ettirerek program hakkında bilgi toplayabilirsiniz, işe yaracaktır.

 

Bir nesneyi seçip başka bir yere sürükleyerek bırakmayı öğrenin Geri Dönüşüm Kutusu’nun üzerine fareyle gelin ve farenizdeki sol tuşu tıklayın. Simgeyi seçtiğinizi belirtmek için simgenin gölge rengi değişerek mavileşir. Bu simgeyi Masaüstü’nde başka bir yere taşıyabilmek için fareyle birlikte sürükleyin. Önce fareyi simgenin üzerine getirin, sonra faredeki sol tuşa basarak simgeyi seçin ve tuşu bırakmayın.

 

Tuşu basılı tutarak fareyi hareket ettirin. İmleç size simgeyi taşıdığınızı gösterecektir. Düğmeye basmayı bıraktığınız yerde simge kalacak ve yeni yerine yerleşecektir.

 

Çift tıklama da bir başka önemli tekniktir. Bir nesnenin üzerine gelip çift tıkladığınızda o nesne açılır.Geri Dönüşüm Kutusu’nun üzerine gelerek çift tıklarsanız, Masaüstü’nde kayan yeni bir pencere yani bir ekran açılacaktır. Ekranın tepesindeki mavi renkli isim çubuğunda “Geri Dönüşüm Kutusu” yazar ve Geri Dönüşüm Kutusu’nun içindekiler (şu an boş bir Geri Dönüşüm Kutusu görülüyor) ekranın

sağındaki alanda görülebilir.

 

ÇİFT TIKLA

 

Bir simgenin üzerine gelip fareyle iki kez hızla peş peşe tıkladığınızda, Windows bunu çift tıkla komutu olarak algılar. Çift tıkla komutu üzerine tıklandığı simgeyi açarak içeriğine erişmek için kullanılır. Çift tıklama komutu için farenizi yeterince hızlı bir şekilde iki kez tıklamazsanız, Windows iki ayrı seçeneği tıkladığınızı düşünecektir. Ayrıca tıklamalar arasında farenizi kazayla hareket ettirmemeye çalışın.Windows bunu küçük de olsa sürükle-bırak komutu gibi algılayabilir.

 

Açılacak yeni ekranı da Masaüstü’nde hareket ettirebilirsiniz. Adım 2’de anlatılan sürükle-bırak tekniğini kullanmanız yeterli olacaktır.Bu kez de, açılacak olan ekranda ismin yazılı olduğu mavi çubuğu fareyle tutarak bilgisayar ekranında istediğiniz yere taşıyabilirsiniz. Açılan pencereleri yani ekranları kapatmak içinse mavi renkli çubuğun en sağında yer alan kırmızı çarpı işaretine tıklayın.

 

İPUCU

 

Pencerelerden yani ekranlardan birini kapatmak için klavyeyi bırakıp yeniden fareyi kullanmak zorunda değilsiniz. Bunun yerine klavyedeki kısa yollardan birini kullanabilirsiniz. [Alt] ve [F4] tuşlarına aynı anda basarsanız açık olan ve üzerinde çalıştığınız ekran kapanır. Eğer bu tuşlara hiçbir ekran açık değilken basarsanız, ekranda Bilgisayarı Kapat iletişim kutusu açılacaktır.

 

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler