Yurtdışında kariyer, AIESEC

Yayın tarihi: 23.08.2006
Yurtdışında kariyer: AIESEC

Yurtdışında kariyer: AIESEC

 

AIESEC, topluma pozitif etki edebilmek için gençlerin, kendi potansiyellerini keşfedecekleri ve geliştirecekleri uluslararası bir platformdur.

 

AIESEC, dünyanın dört bir yanından yüksek potansiyele sahip üniversite öğrencileri ve mezunlara ulaşmaları için kurumlara, uluslararası staj değişim programı, konferansları ve sanal iletişim yolu ile fırsatlar sunar. Destekleyen organizasyonların bir çoğu AIESEC’i yetenek bankası olarak görmektedirler. Kişilerin liderlik ve yönetim becerilerini global akış açısıyla geliştiren AIESEC, bireylere sunduğu öğrenme fırsatları ile onları geliştirmeyi hedefler. İşte bu yüzden kurumlar AIESEC bireylerini geleceğin liderleri olarak adlandırırlar.

 

Kurumlar bunların yanı sıra AIESEC’ e desteklerini topluma olan katkımızın inancında dolayı devam ettirmektedirler.

 

1948 yılında kurulmuş olan AIESEC, şu anda faaliyetlerini 88 ülkede gerçekleştiriyor. Ana faaliyet alanı uluslararası staj değişim programı ve birey gelişimi olan AIESEC, bu faaliyetini kişilere sunduğu öğrenme aktiviteleri ile destekliyor. AIESEC seçmeleri her yıl Nisan ayında gerçekleştiriliyor. Ayrıntılı bilgi için www.aiesec.org.tr internet adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

Kimler başvurabilir?

AIESEC seçmelerine katılabilmek için İktisadi ve İdari Bilimler, Endüstri, Elektronik-Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği, Sosyoloji, Psikoloji bölümlerinde en az ikinci sınıfta okuyor olmak veya bu bölümlerden 2003 Ocak ayından sonra mezun olmuş olmak gerekiyor. AIESEC şubelerinin bulunduğu Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Denizli, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir ve Kocaeli illeriyle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde ikamet eden ve yukarıdaki bölümlerde öğrenim hayatını sürdüren ya da mezun olmuş öğrenciler programa başvuruda bulunabiliyorlar.

 

Seçmeler nasıl gerçekleşiyor?

Seçmeler ön eleme ve sözlü komisyonlar olmak üzere 2 aşamadan meydana geliyor. Öğrencilerin doldurdukları başvuru formundaki bilgiler ve yabancı dil sınavı sonuçlarına göre 1. aşama olan ön elemeler gerçekleştiriliyor. Ön elemelerdeki en önemli kriter, öğrencinin doldurmuş olduğu Başvuru Formu’ nun, dünyada AIESEC’ le stajyer isteyen eden firmaların taleplerine uygunluğu. Bu aşamayı geçen öğrenciler ise ikinci aşamaya girmeye hak kazanıyorlar.

 

Detaylar ve Lojistik

AIESEC programalarının süreleri 2-18 ay arası değişiklik göstermektedir. Maaş aylık yaşam giderlerini karşılamak üzere ayarlanır. Eşleşme süreci 3-9 ay sürer. Başvuru ücretleri şehirlere göre değişim gösterir. Ulaşım masrafları ücrete dahil değildir.

 

88 ülkede 800’ü aşkın üniversite ile faaliyetlerini sürdüren AIESEC’in gençlere sunduğu fırsatlar şöyle:

 

Yurtdışında Çalışmak

Yurtdışında çalışma fırsatı platformun sunduğu en yoğun deneyimlerden biridir. AIESEC, her yıl, 3,500 kadar üyesine yönetim, teknik, eğitim, ve gelişim alanlarında yurtdışında çalışmasını sağlıyor.

 

Liderlik Deneyimi

Yerel, ulusal ve uluslararası seviyedeki 700’ün üzerinde ofisin yönetimi sayesinde üyelere her yıl yaklaşık 5000 liderlik fırsatı sunuyor. Bu, üyelere, temel ve ileri yönetim ve yetenekleri ihtiva eden değerli ve pratik tecrübe kazandırmalarını sağlıyor.

Konferanslar

AIESEC, üyeleri eğitmek ve geliştirmek için her yıl yaklaşık 350 konferans düzenliyor. Bu konferanslar, liderliği pratik etme, önemli eğitimler alma ve ağ kurma fırsatı sunar.

 

Öğrenme Ağları

Sanal ve fiziksel etkileşimler sayesinde öğrenme ağları, sosyal paydaşlara ilgi alanları doğrultusunda bilgi ve becerilerini geliştirme fırsatı verir. Sürsürebilirlik, HIV/AIDS ve Girişimcilik bu öğrenme ağlarına örneklerdir.

 

 

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler