Kariyere ilk adım, Özgeçmiş

Yayın tarihi: 23.08.2006
Kariyere ilk adım: Özgeçmiş

Kariyere ilk adım: Özgeçmiş

 

Becerilerinizin, başarılarınızın, eğitim hayatınızın ve tecrübelerinizin yer aldığı etkili bir özgeçmiş yazmak, sanıldığından çok daha önemli. İşte doğru  özgeçmiş yazmanın püf noktaları...

 

Kariyerinizin ilk adımı olan özgeçmişi oluştururken de, internetten yardım alabilirsiniz. Kariyer ve insan kaynaklarıyla ilgili web sitelerinde, özgeçmiş yazarken dikkat edilmesi gereken kurallardan, özgeçmiş örneklerine kadar faydalanabileceğiniz çok sayıda bilgi bulunuyor. 

 

Özgeçmiş neden önemli?

Özgeçmiş, başvurulan işe uygun özellikleri ve başarıları özetleyen bir sunumdur. İyi bir özgeçmiş sizin kim olduğunuzu, bugüne kadar neler yaptığınızı, ne tür becerileriniz olduğunu, ne bildiğiniz ve ne yapmak istediğinizi anlatan bir özettir. Özgeçmiş hazırlamaya başlamadan önce hedefinizi belirlemeli ve özgeçmişinizi bu hedefe yönelik olarak kaleme almalısınız. Özgeçmişinizi genel olarak bilgi, beceri ve başarılarınızı yansıtmak üzere hazırlayabilirsiniz. Ancak spesifik olarak bir pozisyona başvuruda bulunuyorsanız, özgeçmişiniz o işin gerekliliklerine göre hazırlanmış olmalıdır. Söz konusu iş için gerekli bilgi, beceri ve kişilik özellikleri incelenerek hazırlanmış özgeçmiş daha başarılı sonuç verecek ve o işe sizin diğer kişilere göre daha uygun olabileceğinizi gösterebilecektir.

 

İDEAL BİR ÖZGEÇMİŞ NASIL OLMALIDIR?

 

1.Kesinlikle el yazısı kullanılarak oluşturulmamalıdır.

2.Bilgisayarla yazılmış özgeçmiş en iyi sonucu verir.

3.Yazı karakterini seçerken, gözü yoran süslü karakterlerden uzak durulması gerekir (En okunaklı yazı karakterlerinin Times New Roman veya Arial olduğu kabul edilir).

4.Okunabilirliği kaybetmemek için 10 puntodan küçük karakter kullanmayın.

5.Gereğinden fazla koyu (bold), yatık (italik) veya altı çizili paragraflara yer vermeyin.

6.Kullanılacak en uygun kağıt rengi beyazdır. Ancak, abartılı olmamak kaydıyla açık gri ve fildişi renkli kağıtlar da kullanabilirsiniz.

 

BİR ÖZGEÇMİŞTE YER ALMASI GEREKEN TEMEL BİLGİLER

 

1.Kişisel Bilgiler: Ad, soyad, adres, telefon, e-posta, doğum tarihi gibi bilgilerden oluşur.

2.Kariyer Hedefi: Kısa ve öz bir şekilde kariyer hedefinizi, istediğiniz işin niteliklerini tanımladığınız alandır. Eğer kapak sayfasında kariyer hedefinizden bahsettiyseniz özgeçmişinizde tekrar bahsetmenize gerek olmayabilir.

3.Profesyonel Deneyim (İş Deneyimi): En son iş deneyiminizden başlayarak tüm iş deneyimlerinizi, söz konusu işlerinizdeki sorumluluk ve başarılarınızı belirterek yazacağınız alandır. Burada önemli olan tarihler arasında tutarsızlık olmaması, sorumlulukların öz olarak yansıtılabilmesidir.

4.Eğitim: En son eğitim bilgilerinizden başlayarak, bu konudaki kariyerinizi belirteceğiniz alandır.

5.İşle İlgili Beceriler: İş yaşamınızda önemli olabileceğini düşündüğünüz teknik ve teknik olmayan bilgi ve becerilerinizi içerir. Bilgisayar ve yabancı dil bilgisi, teknik bilgi ve beceriler burada yer alabilecek bilgilerdir.

6.İlgi alanları, ödüller, gönüllü faaliyetler, yayınlanmış eserler gibi bilgiler başvurulan iş ya da kariyer hedefleri açısından önem taşıyorsa bahsedilmelidir.

7.Referanslar ise, isteğe bağlı olarak yer alacak bir bölümdür. Belirtilecek bir referans varsa yazılmalı yoksa bu alan özgeçmişte yer almamalıdır. Referans olarak belirtilecek kişilerin daha önce birlikte çalışılmış kişiler olması tercih edilmelidir. Aynı zamanda, referans olarak belirtilen bu kişilerin önceden izinlerinin alınmış olması da oldukça önemlidir.

 

BUNLARA DİKKAT EDİN!

 

1.Olumlu olun.

2.Yanlış ya da yanıltıcı bilgi vermeyin.

3.Dilbilgisi ve yazım kurallarına dikkat edin.

4.Mümkün olduğunca kısa ve öz bir özgeçmiş hazırlayın.

5.Gereksiz kelimeler kullanmayın.

6.Politik ve dini içerik kullanmayın.

7.Açık ve net olarak kendinizi ifade edin.

8.Başvurduğunuz pozisyon ya da kariyer hedefinizle ilgili olmayan özelliklerinizden bahsetmeyin.

9.Eğer kapak yazınızda kariyer hedefinizden bahsediyorsanız özgeçmişinizde tekrar bahsetmeyin.

10.Özgeçmişinizi tamamladıktan sonra başka bir kişinin okumasını sağlayın ve yorumlarını alın.

11.Özgeçmişin size işi değil görüşmeyi sağladığını unutmayın.

12.Özgeçmiş yazmanın değişmez formülleri olmadığını unutmayın.

 

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler