İş Hayatı, Ekonomi-Ticaret

Yayın tarihi: 23.08.2006
İş Hayatı/ Ekonomi-Ticaret

İş Hayatı/ Ekonomi-Ticaret

 

İş hayatının vazgeçilmez adresleri

 

Nerede olursanız olun, odalar, borsalar, bankalar, vergi daireleri ve noterler gibi birçok kurum ve kuruluşları internet ortamında izleyerek işlerinizi gecikmeden halledebilirsiniz. Çünkü bu alanda hazırlanan pek çok web sitesi, içerdiği gerekli bilgilerle internet kullanıcılarına önemli olanaklar ve kolaylıklar sunuyor. 

 

ODALAR

 

İş hayatı ya da ekonomi-ticaret deyince, bir kent rehberinde en çok aranılan adresler, ticaret ve sanayi odaları gibi kurumların web siteleri kuşkusuz. Bulunduğunuz kentte bu kategorideki odalar için başvurabileceğiniz Türkiye genelindeki önemli bir adres ise Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği sitesi.Aşağıda sunduğumuz uygulamayı izleyerek siz de istediğiniz kentteki istediğiniz odaya buradan erişebilirsiniz.

 

www.tobb.org.tr web sitesinin ana sayfasından Odalar ve Borsalar’ı seçin. Açılan, Web ve E-posta alt seçeneklerden birini, örneğin ‘Web’i tıkladığınızda, kentlere göre alfabetik olarak sunulmuş oda ve borsaların internet adresleri karşınıza gelecektir. Buradan örneğin Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası’nın (www.canakkaletso.org.tr) web sitesine girerek aradığınız tüm bilgilere kolaylıkla ulaşabilirsiniz 

 

İkinci bir yol olarak, yine ‘Odalar ve Borsalar’ bölümünden Oda/Borsa Sorgulama’yı seçerek de odaların adreslerine erişebilirsiniz. Örneğin açılan yeni sayfadan ‘Deniz Ticaret Odaları’nı seçmeniz yeterli. Aynı şekilde, yine alfabetik olarak verilmiş listeden, yönetici adlarıyla birlikte aradığınız erişim numaralarını öğrenebilirsiniz.

 

BANKALAR

 

Size en yakın bankanın nerede olduğunu öğrenmek ya da iletişime geçmek istediğinizde,  www.tr100.com ideal adreslerden. Ana sayfasından istediğiniz bankanın web adresine bağlanarak bu bilgileri rahatlıkla sağlayabilirsiniz. Örneğin Ziraat Bankası’nın web adresine girdiğinizde, karşınıza gelen banka ana sayfasındaki arama motorunu kullanarak türe (şube ve ATM) ve ile göre seçiminizi yapabilir, kolay ve hızlı şekilde bankanın şubesine ya da ATM’sinin adresine ulaşabilirsiniz.

Bunun dışında, bu alanda yararlanabileceğiniz internetteki adreslerden birkaçı:

 

www.tcmb.gov.tr          

T.C.Merkez Bankası

 

www.imkb.gov.tr          

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası

 

www.hemenbul.com     

Hemenbul.Com

 

VERGİ DAİRELERİ

 

Gelirler Genel Müdürlüğü’ne ait www.gelirler.gov.tr web adresinden, aşağıda örnekte olduğu gibi, Türkiye genelindeki tüm vergi dairelerinin erişim adreslerini elde edebilirsiniz. Bunun için önce, ana sayfasındaki Tanıtım bölümünden Vergi Dairesi Adres ve Telefonları’nı tıklayın ve karşınıza çıkan haritadan il seçiminizi (Örneğin Bursa) yapın. Önünüze, Bursa’daki tüm vergi daireleri müdürlüklerinin adres ve haberleşme numaraları gelecektir.

 

NOTERLER

 

Başvurabileceğiniz noterlerle ilgili sitelerden biri de Türkiye Noterler Birliği’nin internet adresi (www.noterlerbirligi.org.tr). Ana sayfadaki illere göre alfabetik olarak listelenen Türkiye’deki Noterler bölümüne tıklayabilir ve ile, ilçeye, sınıfa, odalara ve isime göre alternatifli arama yapabileceğiniz arama motorunu kullanabilirsiniz. Örneğin Konya’yı seçtiğinizde, kentteki tüm liste karşınıza eksiksiz olarak çıkacaktır.

 

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler