Sanat-Kültür

Yayın tarihi: 23.08.2006
Sanat-Kültür

Sanat-Kültür

 

Sanatın cezbedici renklerinde iz sürmek

 

İnternet sayesinde bir kentin sanat ve kültür yaşamını nerede olursanız olsun, istediğiniz yerden izleyebilmeniz ve istediğiniz zaman da bu renkli dünyaya katılabilmeniz mümkün. Bunun için, bulunduğunuz yerle ilgili e-ortamda yayın yapan sanat-kültür sitelerini ya da kent rehberlerini izlemek yeterli.

 

Kentinizdeki sanatsal ve kültürel etkinlik duyurularını izleyemediğiniz için üzülmeyin. İnternetteki pek çok alternatif site üzerinden haftalık, aylık hatta yıllık hazırlanan takvimleri takip ederek ilginizi çeken etkinliklere katılabilirsiniz. Genel kapsamda sunulan e-kent rehberleri, arama motorları, kent ile ilgili çeşitli portallar, kentin kültürel ve sanatsal yaşamınından haberdar olmak için başvurabilecek önde gelen kanallar. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı birimler ve belediyeler gibi ilgili kurum ve kuruluşların dışında sanat galerileri, müzeler ve fuarların internet sayfalarında yer verilen duyuru ve tanıtımlar da yararlabilecek diğer adresler.

 

SERGİ

 

Sergileri izlemek için elinizde belli bir adresiniz yoksa kültür ve sanat portalları için arama motorlarını kullanmak en pratik yöntem. Bunun için arama motoruna kent adını yazmak yeterli. Diğer bir yol da doğrudan kent adı+sergi, konser, tiyatro,vb... sözcükleriyle aramak. Örneğin aşağıdaki uygulama örneğinde gösterildiği gibi, Google.Com arama motoruna ‘İstanbul+sergi’ yazarak tarama yaptığınızda  inceleyebileceğiniz birçok alternatif kanal karşınıza gelecektir.

 

Google.Com’un www.google.com internet adresine girdikten sonra arama motoruna ‘İstanbul sergi’ yazın ve Türkçe sayfalar seçeneğini işaretleyerek Ara butonuna basın. Ekrana gelen sonuç sayfalarından konu başlıklarına göre istediğiniz siteyi seçebilirsiniz. Biz burada ikinci uygulama için kentin mimarisinin yanı sıra, kültür ve sanat etkinliklerine de geniş kapsamda yer veren Arkitera Com’u seçtik.

 

www.arkitera.com web adresindeki portalın ana menüsündeki Sanat’ı seçin. Ekrana resimden heykel ve fotoğrafa, bulunduğunuz ay içinde düzenlenen sergi adlarının listesi gelecektir.

 

Görsel malzeme ile desteklenen sergi duyurularıyla ilgili daha ayrıntılı bilgiye listedeki başlıklara tıklayarak erişebilirsiniz. Sergiler dışında, Arkitera.Com’un Kategoriler başlığı altındaki bölümlerde de gezinerek sanat galerileri, kültür merkezleri, genel sanat siteleri, resim, heykel, seramik ve fotoğraf gibi, İstanbul’un sanat ve kültür yaşamıyla ilgili adreslere ulaşabilirsiniz.

 

İstanbul’un kültür ve sanat sayfaları

 

İstanbul genelinde yararlanabilecek adresler arasında, görsel malzemesi ve ayrıntılı içeriyle Antoloji.Com öne çıkıyor. www.antoloji.com web adresinden ulaşabileceğiniz sitenin ‘Etkinlikler’ bölümünde, sergilerin yanı sıra, konferans-seminer, tiyatro, konser, söyleşi ve sinema gibi etkinlikleri de takip edebilirsiniz.  Aynı şekilde, Lebriz.Com’da (www.lebriz.com.tr) İstanbul sanat galerileri, müzeyede ve sergilerle ilgili kapsamlı bilgi alabileceğiniz sitelerden. 

 

Kent rehberinizi seçin

 

Türkiye genelinde kent rehberleri hazırlayan siteler ilgilendiğiniz kentin kültür ve sanat etkinliklerini her zaman vermeyebilir. Bu nedenle, arama motorlarına ‘kent adı+kent rehberi’ şeklinde yazarsanız, yalnız o kentle ilgili yayın yapan rehber siteler önünüze gelecektir. Bu siteler tek bir kente yoğunlaşmış olduğundan içerikleri açısından daha zengin olacaktır. Örneğin Eskişehir’deki sergileri öğrenmek istiyorsunuz. Google.Com’un arama motoruna Eskişehir+kent rehberi yazıp girdiğinizde kentte düzenlenen sergi etkinliklerini veren birçok adrese ve ayrıntılı kaynaklara ulaşmanız daha kolay olacaktır. Buradan örneğin Eso-es.Net’i (www.eso-es.net) seçerek sergiler hakkında kapsamlı bilgi alabilirsiniz. 

 

TİYATRO

 

Devlet ve şehir tiyatroları ile özel tiyatroların ya da bağlı oldukları kurumların web adresleri üzerinden kentinizdeki gösterimde olan tüm oyunlar, aylık programlar ve bilet satışıyla ilgili her tür bilgiyi edinebilirsiniz. Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’nün internet sitesi, oyunları izleyebileceğiniz, aynı zamanda da online bilet satın alabileceğiniz ideal bir adres. Ancak bu kaynaktan yararlanabilmeniz için, aşağıda uygulamasını sunduğumuz gibi, önce üye olmanız gerekiyor.

 

DEVLET TİYATROLARI

 

www.devtiyatro.gov.tr web adresinden yayın yapan Genel Müdürlüğü’nün giriş sayfasındaki İnternet Gişesi’ni seçin ve açılan sayfadan Üye Ol’u tıklayın. Ekrana gelen üyelik formunu doldurduktan sonra Kaydet’e basın.

 

Üye işleminizi tamamlayıp giriş yaptıktan sonra ekrana bölgenizde gösterimde olan oyunlar otomatik olarak listelenecektir. Buradan ilgilendiğiniz oyunu seçtiğinizde ekrana daha ayrıntılı bilgi gelecektir.

 

Aynı sayfadaki Program Üzerinden Bilet Al’a tıkladığınızda ise, tarih ve sahnelere göre düzenlenmiş çizelge belirecektir. Buradan ilgilendiğiniz oyunu seçtiğinizde karşınıza salon planı gelir. Beyaz renkle gösterilen boş koltuklardan bir ya da birkaçını (internet üzerinden en fazla 10 koltuk satın alabilirsiniz) seçebilirsiniz. Bilet sayısı ve koltuk numaralarını belirttikten sonra Devam tuşu ile ilerleyerek satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Eğer salon planı görüntülenmemiş ise Listeden Seç tuşuna basabilir ve ekrana gelen koltuk listesinden istediğiniz koltukları seçerek bilet satın alabilirsiniz.

 

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’nün ana sayfasını kullanarak diğer kentlerdeki oyunları da izleyebilirsiniz. Bunun için giriş ekranındaki Bölgeleri tıklamanız gerekiyor.

 

‘Bölgeler’e girdikten sonra karşınıza çıkan kentlerin listesinden örneğin Erzurum’u seçtiğinizde, ekrana Erzurum Devlet Tiyatrosu’nun sayfası gelir. Buradan Sezon Oyunları başlığı altında verilen istediğiniz bir oyunu seçerek, özet bilgilerin sunulduğu ilgili sayfalara erişebilirsiniz.

 

Oyun Programı bölümünden ise online bilet satın alabilirsiniz. Ama bu işlemi gerçekleştirmeniz için yine üye olmanız gerekmektedir.

 

ŞEHİR TİYATROLARI

 

Belediyelere bağlı mevcut şehir tiyatrolarına ulaşmak için izleyebileceğiniz en pratik yol ilgili belediyenin web adresinde araştırma yapmak. Elbette büyükşehir ya da ilçe belediyeleri siteleri her zaman kolay bir sunum vermeyebilir. Üstelik önde gelen kentler dışında çoğu şehir tiyatrosunun internet sitesi bulunmadığı göz önüne alınırsa diğer kentlerdeki tiyatro etkinliklerini öğrenmek için resmi kurumların dışında başvurulabilecek adresler yine kent rehberleri ve sanat haberleriyle ilgili portallar.

 

İPUCU

 

Hangi şehir?

Şehir tiyatrolarının gösterilerini takip edebilmek öncelikli olarak belediyelerin adreslerini kullanmanızı öneririz. Örneğin Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi (www.diyarbakir-bld.gov.tr) sitesinden Diyarbakır Şehir Tiyatrosu’nun web adresine erişerek oyun programı hakkında bilgi edinebilirsiniz. Aynı şekilde İzmir ya da Eskişehir şehir tiyatrolarına da bu yolla erişmeniz mümkün. 

 

Oyunları kaçırmak istemiyorsanız...

İnternette, özel tiyatrolar dahil, devlet ve şehir tiyatrolarının duyurularını ve sezon oyunlarını takip edebileceğiniz, tamamen kültür ve sanat dünyasına yönelik yayın yapan zengin içerikli birçok site bulunuyor. Ancak bunların çoğu, İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük merkezler için söz konusu. Ama aralarında Türkiye genelinde tiyatro etkinliklerinden haberler sunan ve ilgili portallara linkler veren siteler de var. İşte bunlardan bazıları:

 

www.tiyatroonline.com              Tiyatro Online.Com

www.tiyatrokeyfi.com                Tiyatro Keyfi.Com

www.tiyatrom.com                    Tiyatrom.Com

www.turktiyatrosu.com              Türktiyatrosu.Com

 

SİNEMA

 

Sinema, yediden yetmişe, hemen herkesin yaşamında yer alan vazgeçilmez bir tutku. İnternet bu anlamda sinemaseverler için çok zengin kaynak sunuyor. Yalnızca kent bazında değil, ülke genelinde de yayın yapan birçok site sayesinde herhangi bir kentteki vizyona girmiş filmleri ya da gelecek programları salon, gün ve saatlerine göre öğrenmeniz mümkün. Örneğin Gaziantep’tesiniz. Geniş arama motoruyla il il tarama yapabileceğiniz Sinema.Com, hangi sinemada, hangi filmi izleyebileceğiniz konusunda size yol gösterebilir. Bunun için,

 

www.sinema.com web adresinden ulaşabileceğiniz Sinema.Com’un ana sayfasındaki arama motorundan Gaziantep’i seçin.

 

Ekrana, sitede kayıtlı olan kentin önde gelen sinema salonları listesi gelecektir. Buradan, örneğin ‘Prestige, Şahinbey’ salonunu seçtiğinizde, burada oynayan tüm filmleri ve seansları öğrenebilirsiniz.Sitenin arama motorundaki Film Seçiniz’den de görmek istediğiniz filmin temasıyla ilgili ön bilgi alabilirsiniz.

 

Vizyondaki filmler

 

Vizyondaki filmlerden, gelecek programlara, film tanıtımlarından sinema dünyasıyla ilgili her tür habere, zengin içerikleriyle dikkat çeken internetteki birçok site, sinema tutkunları için ideal rehber niteliğinde. İşte bunlardan bazıları:

 

www.beyazperde.com               Beyazperde.Com

www.intersinema.com               İntersinema.Com

www.sinema.gen.tr                   Tr.Net.Com

www.sinemahaber.com             Sinemahaber.Com

 

KÜLTÜR SANAT MERKEZLERİ

 

İstanbul, Ankara ve İzmir gibi kentlerin dışında,  internette diğer kentlerin kültür merkezlerini, sanat galerilerini ya da atölyelerini de listeleyen kapsamlı rehberlere ya da sanat portallerine şimdilik rastlamak biraz zor. Ancak yerel nitelikte web rehberler ya da valilik ve belediyelere ait siteler her zaman olduğu gibi bu konuda da imdada yetişen önemli adresler. Örneğin Trabzon’dasınız. Arama motoruna ‘Trabzon+kent rehberi’ yazıp, listenin başındaki ilk adresi seçtiğinizde (www.trabzonrehberi.net), ilgili bölümden bu kentteki kültür merkezleri ve erişim numaralarına kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

 

OPERA VE BALE

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü’nün web sitesi (www.dobgm.gov.tr), Ankara, İstanbul, İzmir, Mersin ve Antalya sahnelerinde sergilenen opera, müzikal, konser ve bale gibi gösterileri izlemek için kullanabileceğiniz öncelikli, hatta yegane adres. Ancak bilet satın alabilmek için üye olmanız gerekiyor. Kaydınızı yaptırdıktan sonra, yalnız bu beş kent değil, turneler, ulusal ve uluslararası festivaller dahil dilediğiniz oyun için dilediğiniz yerden koltuğunuzu seçebilir, programlar ve içerikleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

 

KONSER

 

İnternet ortamında konser etkinliklerini takip etmek istiyorsanız önerilebilecek en ideal adreslerden biri Biletix web sitesi. Türkiye genelinde olmasa da, başta İstanbul olmak üzere, belli başlı merkezlerdeki konserlerle ilgili, tarih, yer, sanatçı, grup, ulaşım gibi gerekli tüm bilgileri alabileceğiniz site, aynı zamanda online bilet satış hizmeti de sunuyor. Konserlerin yanı sıra sahne sanatları ve sinema ile ilgili haftalık ve aylık programları da veren Biletix’ten bilet satın alabilmek için önce üye olmak gerekiyor. İşte Biletix’in müzik dolu bazı sayfalarından örnekler:

 

www.biletix.com web adresinden gireceğiniz Biletix’in ana sayfa menüsünden Konser’i tıklayın. Ekrana gelen ‘Konser’ giriş sayfasında, ‘Konser kategorileri’, ‘Bu haftasonu’ ‘Hottickets’, ‘Fırsatlar’ başlıkları altındaki seçenekleri ya da şehir ve tarihe göre arama yapabileceğiniz ‘Etkinlik arama’ arama motorunu kullanarak programları izlemeye başlayabilirsiniz.

 

Örneğin Konser Kategorileri’nden Geleneksel/Dünya’yı seçtiğinizde konserlerin listesi (daha çok İstanbul ve Ankara ağırlıklı) ekrana gelecektir. Tarih ve yerle birlikte duyurusu yapılan konserlerin başlıklarına tıklayarak bilet fiyatının yanı sıra müzisyenler ya da solistlerin isimlerini (gruplar için) öğrenebilirsiniz. Konserin verildiği salon ya da merkezi seçtiğinizde ise, adresi ve nasıl gidebileceğinizi ayrıntılarıyla kaydedebilirsiniz.

 

Ana sayfadaki ‘Etkinlik Arama’ motorundan, örneğin Muğla (tüm mekanlar) ve 30 günü seçtiğinizde, Eskişehir’de düzenlenecek önemli konserle ilgili bilgiye erişebilir ve bilgisayarınız üzerinden kolaylıkla biletinizi ayırtabilirsiniz.

 

 

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler