Oyun konsolları

Yayın tarihi: 23.08.2006
Oyun konsolları

Oyun konsolları

 

Adından da anlaşılacağı üzere bu konsollar oyun oynamak için tasarlanmış makinelerdir. Üretildikleri zaman diliminde piyasada bulunan en iyi ekran kartlarından bile çok daha performanslı olan ve kaliteli grafik veren bu cihazlar, sadece bir televizyona takılıp oynanabildiği için oldukça pratiktir. Yeni modellerle birlikte gelen online oyun oynama yeteneğiyle, konsolunuzu bir internet ağına bağlayıp arkadaşlarınızla da oyun oynayabilirsiniz.

 

PlayStation 2

 

Pazar payı en yaygın konsol olan Playstation 2, geniş oyun yelpazesi, online oyun oynama, CD dinleme, DVD film izleme, hatta bir harddisk takıp bilgisayar gibi kullanabilme özellikleriyle tercih edilen bir model.

 

XBOX

 

Microsoft’un, hergün büyüyen konsol sektörüne girmek için ürettiği XBOX oyun konsolu, Playstation 2’nin CD, DVD ve Online Oyun gibi özelliklerini barındırmanın yanı sıra, piyasaya sonradan girmesi sayesinde daha güçlü grafiklere sahip olmasıyla ön plana çıkıyor.

 

GameCube

 

Sektörün en eski isimlerinden Nintendo’nun son oyun konsolu GameCube, bu üç konsol arasında en güçlü grafiklere sahip olan konsol. Fakat diğer konsollar kadar multimedya özellikleri gelişkin olmadığından pazar payı düşük.

 

XBOX 360

 

Microsoft’un yeni oyun konsolu bu kez Playstation’dan önce davranarak piyasada yer almak istiyor.Grafik işlemcisi için ATI ile anlaşan Microsoft, herbiri 3,2 GHz hızla çalışan 3 çekirdekli bir işlemciyi de konsoluna eklemiş.

 

Playstation 3

 

Konsol piyasasında bir devrim yaratması beklenen Playstation 3’ün 2006 yılının ortalarında piyasaya sürülmesi planlanıyor. Grafik işlemcisi için NVIDIA ile anlaşan Sony, konsoluna Bluetooth, Kablosuz Network, Kablosuz Kumandalar, yeni nesil Blue-Ray DVD okuyucu gibi özellikler katmış durumda.

 

GameBoy Advance

 

Nintendo’nun en eski portatif oyun sistemi olan Gameboy serisinin sonuncusu, artık yüksek kalitede renkli görüntü ve multiplayer özellikleri sunuyor.

 

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler