Oyun türleri

Yayın tarihi: 23.08.2006
Oyun türleri

Oyun türleri

 

Oyunlar, bilgisayarınızda keşfettiğiniz tüm multimedya özelliklerinin yanında şüphesiz en etkileyici, büyüleyici ve çekici olan özelliktir.

 

Hangisini oynamalı?

 

Oyunlarda ilgi alanınızın ne olduğunun hiçbir önemi yok çünkü  oyun türleri arasında zevkinize  uygun bir tane oyun kesin bulacaksınız.

 

Bu ister basit kart oyunu olsun isterse yüksek teknolojili bir macera oyunu.  Hatta bazı oyunlar birazdan anlatacağımız oyun türlerinin çoğunu aynı anda içererek size eşsiz bir oyun zevki yaşatmak üzere yapılmıştır.

 

Arcade

 

Bu türün isim babalığı, bilgisayarların her eve girmesi ve konsol piyasasının inanılmaz bir şekilde gelişmesiyle eski cazibesini yitiren oyun salonlarından hatırladığımız arcade makinelerinden geliyor.Genelde bilgisayara karşı yada arkadaşlarınızla oynadığınız dövüş oyunlarının ağırlıkta olduğu arcade, halen en sevilen oyun türleri arasında. Türün sevilen oyunları arasında Tekken ve Street Fighter sayılabilir.

 

Spor oyunları

 

Futbol, basketbol, tenis hatta balıkçılık, favori spor dalınız ne olursa olsun, onun mutlaka bir bilgisayar oyunu versiyonunu bulabilirsiniz. Bu oyunların en eğlenceli tarafı arkadaşlarınızla yarışarak hoş vakit geçirmenizi sağlamasıdır. Oynayacak bir arkadaş bulamazsanız bilgisayara karşı zorlu bir mücadele içerisine de girebilirsiniz. Bu oyun türünün lider üretici firması EA(Elektronic Arts)’dır. Basketbol, Futbol, Amerikan Futbolu, Golf, Boks, Hokey ve Nascar firmanın gözde oyunları arasındadır.

 

RPG (Role Playing Adventure)

 

Belli karakter gruplarına ki bunlar soylular, halk, esnaf yada kahramanlar olabilir, para, zeka, saldırı yada sihirler gibi özellikler kazandırarak, gerçek yada gerçeğe yakın bilim-kurgu tarzı dünyalarda oynanan senaryolu oyunlardır. Diğer oyunlar gibi kesin bir kazananın yada kaybedenin olmadığı bu oyun türünde olasılıkların çeşitliliği ve sürükleyici tarzı en sevilen oyun türü olmasının başlıca sebeplerinden sayılabilir. Türün bilinen oyunları arasında Final Fantasy serisi ve Dungeon Siege sayılabilir.

 

Simülasyon

 

Bilgisayarınızı kullanarak dünya üzerinde kontrol edemeyeceğiniz şey neredeyse yok gibi. Simülasyon oyun türlerinde çok güçlü bir yarış arabasını kullanabilir yada bir jet uçağını uçurma şansına erişebilirsiniz. Bilgisayar donanımlarının geldiği nokta sayesinde oldukça gerçekçi görüntülere kavuşan simülasyon oyunlarında  bir kenti sıfırdan yapılandırabilir yada bir karakteri gerçek hayattaymış gibi oynayabilirsiniz. Türün en bilinen oyunları arasında Simcity ve bu oyundan türetilen gerçek hayat simülasyonu The Sims sayılabilir.

 

Strateji

 

Strateji oyunlarının geneli savaş senaryolarına dayanır. Silah ve asker yaratmak için oyundaki çeşitli kaynakları kullanarak para biriktirir ve oluşturduğunuz orduyu çeşitli taktikler kullanarak savaş alanına gönderirsiniz. Bu oyun türünün en popüler örneği Command & Conquer’dur. Strateji oyun türlerine bir örnekte evlerde oynanan Kızma Birader yada Monopoly türü kart oyunlarıdır.

 

Shoot ‘em Up

 

Shoot’em Up oyun türünde adından da anlaşılacağı üzere amaç, yolunuza çıkan herşeye ateş etmeye dayalı. Geniş bir alan yada bir yapıda geçen oyunda genellikle birşeyler sizi öldürmeye çalışır. Konu genelde oyun içinde verilen bazı görevleri yerine getirme ve istenilen noktalara ulaşmaya dayalıdır. First Person Shooter adı da verilen oyun türüne bu ismin verilme sebebi, görüş açınızın, oyunda yönettiğiniz karakterin görüş açısıyla aynı olmasından ileri geliyor. Oyunun en popüler örnekleri arasında Doom 3 ve Half Life 2 sayılabilir.

 

Action

 

Kontrol ettiğiniz karakterle verilen görevleri yerine getirdiğiniz ve karşınıza çıkan zorlukları aşmaya dayalı bir oyun türü olan action türünde, oyun esnasında bir çok şaşırtıcı sürpriz ve etkileyici durumla karşılaşabilirsiniz. Genelde bir macera filmine benzetilebilecek oyunlar, sinema filmi kurgusundadır ve etkileyici müzikleriyle öne çıkar.

 

Türün güzel örnekleri arasında, popülerliği sebebiyle sinema filmi de çekilen Resident Evil serisi ve bir konsol klasiği olan Metal Gear Solid sayılabilir.

 

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler