PC’nizi kişiselleştirin

Yayın tarihi: 23.08.2006
PC’nizi kişiselleştirin

PC’nizi kişiselleştirin

 

Bilgisayarınızın herkesinkinden farklı, size ait özellikleri olmasından yanaysanız yapacağınız çok iş var.Bu kitapla size özel PC’yi nasıl oluşturacağınızı anlatacağız.  Windows’u kullanarak PC’nizin ekranından, masa üzerinde kullandığınız ikonlara kadar her şeyi istediğiniz gibi tasarlayabilirsiniz.

 

Neden sizin bilgisayarınız herkesinkine benzesin ki? Windows XP kullanıyorsanız çok az bir çaba ile ekran koruyucunuzun, masa üstü ikonlarınızın, menünüzün ve diyalog kutularınızın biçiminde hayal edemeyeceğiniz değişiklikler yapabilirsiniz.  Bu kitapta Windows’un içinde bulunan bu özellikleri nasıl kullanacağınızı ve masa üstünde arka plana yerleştirebileceğiniz resimleri internetten nasıl edinebileceğinizi bulacaksınız. 

 

Windows’u nasıl kişiselleştirirsiniz?

 

Bilgisayarınızın ekranını istediğiniz şekilse düzenlemenin birçok yolu var.  İstekleriniz gerçekleştirecek özelliklerin çoğu zaten Windows”un içinde bulunuyor, daha çoğunu da internetten edinebilirsiniz.

 

Windows nedir?

 

Microsoft Windows bilgisayarınızın sizin ne yapmak istediğinizi anlayabilmesi için kullanılan bir arabirimdir.  Bir örnekle açıklayalım; klavyedeki herhangi bir tuşa bastığınızda ya da farenizi kliklediğinizde, Windows bu eylemleri bilgisayarınızda kullanmak istediğiniz programın (Word, Excel) anlayacağı dile çevirir.

 

Windows başka ne yapar?

 

Windows anlattıklarımızın dışında bilgisayarınızın fiziksel parçalarına da bakar.  Windows’u bilgisayarınıza yükleyin ve masa üzerindeki Bilgisayarım (My computer) ikonunun üzerine gelip  farenizi sol klikleyin.  İçinde PC nizin disk ve CD-Rom  sürücülerinin ikonlarının bulunduğu bir pencere açılacak, ikonların altındaki dosyaları görebilmek için herbirini çift kliklemeniz yeterli. Yazıcı (Printer) ikonlarını çift kliklediğinizde bilgisayarınızdaki yazıcı ayarlarını görebilirsiniz.

 

Windows programlarının ortak özellikleri vardır

 

Windows bir dizi arabirim kuralı üzerine inşa edilmiştir.  Bu durum biraz karışık gözükebilir, fakat bir kez herhangi bir Windows programını kullanmayı öğrendiğinizde diğerlerini de kolaylıkla kullanabilirsiniz.  Temel noktalarda ortak kullanım özelliklerinin olduğunu programları kullanmaya başladığınızda göreceksiniz.  Bir örnek vermek gerekirse tüm Windows programlarındaki ikonlara çift kliklediğinizde dosyalar açılır.   

 

Ve aynı şekilde çalışırlar

 

Windows programlarının benzerlikleri yanda anlatılanlarla sınırlı değildir.  Dosya menüsünü tıkladığınızda kaydet, yazdır ve çıkış seçeneklerinin olduğunu göreceksiniz.  Yardım butonu her zaman buton çubuğunun sağ üst bölümünde bulunur.Yukarıdaki örnekte çeşitli yazılım şirketlerine ait üç farklı program açtık ve benzerliklerin ne kadar fazla olduğunu gördük. 

 

Hepsini değiştirmek mümkün

 

Tamamen bir başkasının bilgisayarına benzeyen bir bilgisayarınız olsun istemezsiniz herhalde.Bilgisayarınızı gerçekten tamamen size ait kılabilmek için, Windows altyapıdaki işleyişi etkilemeden değişiklik yapmanız için bazı özellikleri içeriyor.

 

Windows’un farklı versiyonları

 

Windows 2000 ve Windows XP günümüzde en yaygın kullanılan Windows versiyonları.  Bu iki versiyon çalışma prensipleri açısından benzer özelliklere sahip olmakla birlikte, her şeyinin aynı olduğunu söylemek mümkün değil.  Microsoft, her versiyona yeni özellikler eklerken mevcutların da daha iyi çalışması için bazı değişiklikler yaptığından belli dönemlerde Windows versiyonları yerlerini yeni versiyonlara bırakarak piyasadan siliniyorlar. 

 

 

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler